Ciekawostki o Teksasie - z czego słynie?

Ciekawostki o Teksasie - z czego słynie?

Ciekawostki o Teksasie

Teksas ciekawostki - dowiedz się z czego słynie oraz skąd pochodzi nazwa tego stanu. Czy wiedziałeś, że Teksas był dawniej niepodległą republiką?

Teksas to drugi pod względem zajmowanej powierzchni stan USA. Oblewają go wody Zatoki Meksykańskiej, zaś od południowo-zachodniej części graniczy z Meksykiem. Największymi miastami Teksasu są Houston, Dallas oraz San Antonio. Poznaj ciekawostki o Teksasie, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

Etymologia nazwy

Nazwa tego stanu wywodzi się od słowa taysha z języka północnoamerykańskiego plemienia Kaddo. Słowo to oznacza "przyjaciele" bądź "sprzymierzeńcy". Bywa także nazywany Stanem Samotnej Gwiazdy na znak republikańskiej niezależności.

Zajmowana powierzchnia

Teksas zajmuje powierzchnię 695 tysięcy km². Ten jeden stan jest ponad dwa razy większy od Polski. Gdyby znajdował się on w Europie, byłby drugim największym krajem Starego Kontynentu. W Stanach Zjednoczonych większa jest tylko Alaska.

Populacja Teksasu

Stan ten zamieszkiwany jest obecnie przez 28,7 miliona osób. W 1970 roku populacja Teksasu wynosiła zaledwie 7,7 miliona. Zamieszkuje go 53% ludności białej, około 31% stanowią Latynosi, 12% to ludność czarna, zaś zaledwie 3% to Azjaci. Jak się można domyślić najczęściej używanym językiem jest angielski (66%). Drugim najpowszechniejszym jest język hiszpański używany przez 29% społeczeństwa.

Teksas ciekawostki

1. Na międzynarodowym lotnisku im. Ricka Husbanda w Amarillo znajduje się najdłuższy pas startowy w Stanach Zjednoczonych. Pas o długości 4115 metrów wybudowano z myślą o startowaniu bombowców strategicznych z tego miejsca.

2. Przemysł hodowlany i produkcji żywności jest bardzo dobrze rozwinięty. W kwestii pożywienia, Teksas jest praktycznie samowystarczalny.

3. W samym Teksasie znajduje się blisko 30% zapasów ropy Stanów Zjednoczonych.

4. Największym producentem energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych jest właśnie Teksas.

Ciekawostki o Teksasie

5. Teksas dołączył do Stanów Zjednoczonych w 1845 roku. Był wówczas 28. stanem.

6. Teksas ogłosił niepodległość od Meksyku w 1836 roku. Był niezależnym państwem aż do 1845 roku, czyli przystąpienia do Stanów Zjednoczonych.

7. Zabicie złodzieja w celu uniemożliwienia kradzieży jest w Teksasie legalne.

8. Ziemia jest tylko jedna i znajduje się w Teksasie. Jedyne miasto o nazwie Ziemia ("Earth") leży w północno-zachodniej części stanu.

9. W Jaskini Bracken w Teksasie żyje ponad 20 milionów nietoperzy. To największa kolonia tych ssaków na świecie.

10. W 1917 roku Niemcy próbowały nakłonić władze Meksyku, aby zaatakowały Stany Zjednoczone. Meksykanie mieli wówczas odzyskać utracone wcześniej terytoria Teksasu, Nowego Meksyku i Arizony.

11. Big Foor, czyli Wielka Stopa. To mityczne zwierze zamieszkujące Góry Skaliste w Ameryce. Jak dotąd nie istnieją żadne wiarygodne źródła potwierdzające na istnienie tego zwierzęcia. Jednak jeśli Wielka Stopa pojawi się w Teksasie, możesz ją legalnie zabić. Tak mówi prawo tego stanu.

12. W 1989 roku niewinny człowiek został skazany na karę śmierci. Ława przysięgłych pomyliła mężczyznę z kimś innym - o tym samym nazwisku, wyglądzie i wzroście.

13. W Teksasie znajduje się co najmniej 200 opuszczonych miast.

14. Ateiści w tym stanie mają prawny zakaz sprawowania urzędu publicznego.

15. Więźniowie z celi śmierci nie otrzymują ostatniego posiłku "na życzenie".

16. Prawo Teksasu zakazuje posiadania sześciu lub więcej wibratorów.

17. Teksas posiada swoją własną sieć energetyczną, aby nie musieć dyskutować z rządem federalnym USA.

Park Narodowy Big Bend - Teksas ciekawostki

Park Narodowy Big Bend - Teksas ciekawostki

Miejsca w Stanach Zjednoczonych

Miasta w USA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa