Ciekawostki o Florydzie - z czego słynie?

Ciekawostki o Florydzie - z czego słynie?

Ciekawostki o Florydzie

Floryda ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, czy rzeczywiście jest to najbardziej słoneczny stan USA, a także kto wykonuje wyroki kary śmierci.
Floryda to jeden ze stanów USA, znajdujący się na półwyspie o tej samej nazwie. Od zachodu otaczają go wody Zatoki Meksykańskiej, zaś od wschodu Oceanu Atlantyckiego. Na północy graniczy z Alabamą i Georgią. Największymi miastami tego stanu są Miami, Jacksonville i Tampa.

Etymologia nazwy

Juan Ponce de Leon był pierwszym Europejczykiem, który dopłynął do nieznanego lądu. Gdy w 1513 roku stąpał po lądzie, trwała akurat Niedziela Palmowa (w języku hiszpańskim Pascua Florida). Hiszpański konkwistador postanowił nazwać nowo odkryty teren właśnie na cześć tego święta.

Populacja Florydy

Florydę zamieszkuje obecnie nieco ponad 21 milionów osób. W porównaniu z 1950 rokiem jest to o 18 milionów więcej. 54% z nich stanowi ludność biała, 25% to Latynosi, niecałe 17% to ludność czarna, zaś 2,9% Azjaci. Religią wiodącą jest protestantyzm wyznawany przez 48% społeczeństwa.

Kara śmierci

Na Florydzie do dziś obowiązuje kara śmierci. Od 1976 roku wykonano 96 egzekucji. Ostatnia miała miejsce 22 lutego 2018 roku. Na dzień dzisiejszy (czerwiec 2018) na egzekucję oczekuje 346 więźniów. Egzekucja jest wykonywana przez obywatela Florydy. Władze wypłacają takiemu obywatelowi 150 dolarów. Prawo stanowe zezwala na zachowanie anonimowości takiej osoby.

Sunshine State

Floryda określana jest jako słoneczny stan. W rzeczywistości jednak nie jest to najbardziej słoneczny stan USA. Pierwsze miejsce zajmuje Arizona.

Floryda ciekawostki

1. Około 2/3 terytorium Florydy stanowią tereny leśne.

2. Czwartym największym miastem Florydy jest Saint Petersburg. Nazwa pochodzi od rosyjskiego Petersburga. Założyciel Petersburga - Peter Demens - spędził dzieciństwo w "oryginalnym" Petersburgu, stąd ta nazwa.

3. Dewiza tego stanu brzmi "Bogu ufamy".

Plaża w Miami, Floryda

Plaża w Miami, Floryda

4. Na terenie stanu leży najstarsze miasto w USA. St. Augustine zostało założone w 1565 roku przez Hiszpanów.

5. Floryda dołączyła do Stanów Zjednoczonych w 1845 roku. Była wówczas 27. stanem.

6. Stosowany na słonecznych plażach olejek do opalania został wynaleziony w Miami. Jego odkrywca Benjamin Green dokonał tego w 1944 roku poprzez zagotowanie masła kakaowego.

7. Floryda jest trzecim najbardziej zaludnionym stanem USA.

8. Gdziekolwiek byś się nie znajdował na Florydzie, nigdy nie będziesz w większej odległości od słonecznego wybrzeża jak 96 km.

9. W 1994 roku z samolotu wypadł worek z kokainą o wadze 35 kg. Wylądował on w samym środku specjalnego spotkania osób dyskutujących o przestępczości na Florydzie.

10. Puszczanie gazów jest "niezgodne" z prawem. Przekonał się o tym 13-letni chłopiec, który został aresztowany w szkole. Powód? Nadmierne wydzielanie gazów.

11. W 2002 roku, 15-letni chłopak zainspirowany atakami z 11 września, ukradł samolot i postanowił rozbić się na jednym z wieżowców w Tampie. Chłopiec stanowił jedyną ofiarę śmiertelną. Osobom znajdującym się w wieżowcu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

12. Coraz częściej słyszymy o incydencie zamykania zwierząt w samochodzie latem. To zjawisko występuje nie tylko w Polsce. Władze Florydy postanowiły rozwiązać ten problem wprowadzając prosty przepis. Każdy kto zauważy zwierzę w zamkniętym pojeździe, może legalnie wybić szybę, aby je uratować.

13. Prawo tego stanu zakazuje zasypiać pod suszarką do włosów. Zakaz obowiązuje także właściciela salonu fryzjerskiego.

14. Na samej Florydzie znajduje się 131 lotnisk, z czego 13 międzynarodowych.

15. Nalcrest to niewielka miejscowość leżąca około 100 km na południe od Orlando. Mieszkać mogą tam jedynie emerytowani listonosze.

16. Floryda została kupiona przez władze Stanów Zjednoczonych od Hiszpanii w 1819 roku.

Floryda ciekawostki - Miami

Miejsca w Stanach Zjednoczonych

Miasta w USA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa