Pensylwania ciekawostki, z czego słynie

Pensylwania ciekawostki, z czego słynie

Ciekawostki o Pensylwanii

Pensylwania ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, skąd wzięła się nazwa tego amerykańskiego stanu oraz jaki rodzaj usługi oferował bar Climax Gentleman's Club.

Pensylwania to jeden z 13 stanów, które dały początek Stanom Zjednoczonym. Terytorialnie znajduje się w północno-wschodniej części USA. Poznaj ciekawostki o Pensylwanii.

Historia w pigułce

Pierwszymi Europejczykami na tych terenach byli Szwedzi. Założyli oni tam pierwszą osadę w 1643 roku. Po kilku latach kolonia została zdobyta przez Holendrów, którą następnie odbyli Anglicy. Początek istnienia Pensylwanii datowany jest na 4 marca 1681 roku. Tego dnia William Penn otrzymał od angielskiego króla Karola II prawo do utworzenia nowej kolonii. Penn był kwakrem, zaś jego celem było założenie osady dla prześladowanych na wyspach współwyznawców. Mężczyzna otrzymał od króla prawie nieograniczoną władzę  w nowej kolonii.

Etymologia nazwy

Nazwa tego stanu wywodzi się od dwóch słów - Penn (nazwisko założyciela) i łacińskiego słowa sylva oznaczającego lasy. Stąd nazwa Pennsylvania - Lasy Penna.

Populacja Pensylwanii

Obecnie Pensylwania zamieszkiwana jest przez około 12,8 miliona osób. W 1950 roku populacja tego stanu wynosiła niewiele mniej, bo aż 10,4 miliona.

Dzień Świstaka

Co roku 2 lutego w USA i Kanadzie obchodzone jest święto o nazwie Dzień Świstaka (Groundhog Day). Głównym bohaterem tego dnia jest świstak amerykański. Data nie jest przypadkowa, początek lutego to moment, gdy to zwierze budzi się ze snu zimowego. Jeśli świstak opuści swoją norę i zobaczy swój cień, wróci z powrotem do nory. Oznacza to, że zima będzie panować jeszcze sześć tygodni. W przeciwnym wypadku zwiastuje to nadchodzącą wiosnę. Szczególnie obchodzone jest to święto w miasteczku Punxsutawney. To właśnie tam nagrywany był film Dzień Świstaka. Mieszka tam świstam imieniem Phil.

Pensylwania ciekawostki

1. Powierzchnia tego stanu wynosi 119 283 kilometrów kwadratowych. Polska jest większa od Pensylwanii o 2,6 raza.

2. Lancaster to niewielkie miasto leżące w południowo-wschodniej części stanu. Podczas rewolucji amerykańskiej na jeden dzień stało się stolicą Stanów Zjednoczonych. Tym pamiętnym dniem jest 27 września 1777 roku.

3. Na terenie stanu napoje alkoholowe sprzedawane są z 18% podatkiem. Został on wprowadzony w 1936 roku i miał pomóc sfinansować szkody wyrządzone przez powódź w mieście Johnstown.

pensylwania-ciekawostki-2-min.jpg

4. Najwyższym budynkiem w stanie jest Comcast Technology Center. Wznoszący się na 342 metry wysokości obiekt znajduje się w Filadelfii. To 9 najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych.

5. Pierwsze publiczne zoo w Stanach Zjednoczonych zostało założone przez Benjamina Franklina w Filadelfii.

6. Wydaje Ci się, że w opcji drive-thru nabędziesz jedynie jedzenie? Jesteś w błędzie. W mieście New Alexandria działał jedyny na świecie bar ze striptizem, który umożliwiał opcję wykupienia pokazu drive-thru. Osoba mogła podziwiać pokaz przez okno swojego samochodu za jedyne 10 dolarów.

7. Założyciel Pensylwanii został obywatelem Stanów Zjednoczonych dopiero w 1984 roku. William Penn zmarł w 1718 roku. On i jego żona otrzymali honorowe obywatelstwo dopiero pośmiertnie.

8. Przed Filadelfijskim Muzeum Sztuki można podziwiać posąg znanego fikcyjnego boksera Rocky Balboa. Był to prezent dla miasta Filadelfia od samego aktora Sylvestra Stallone. Muzeum niekoniecznie chciało przyjąć ten podarunek.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa