Ciekawostki o Wirginii - z czego słynie?

Ciekawostki o Wirginii - z czego słynie?

Ciekawostki o Wirginii

Wirginia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten stan USA, skąd wywodzi się jego nazwa, a także poznaj nietypowe przepisy prawne obowiązujące w Wirginii.

Etymologia nazwy

Stan Wirginia nazwano na cześć królowej Elżbiety I, której przydomek brzmiał Królowa-Dziewica (The Virgin Queen), ponieważ nigdy nie wyszła za mąż.

Zajmowana powierzchnia

Wirginia zajmuje powierzchnię 110 786 km². Ten stan jest blisko trzy razy mniejszy od Polski. Pod względem wielkości jest 35. stanem USA.

Populacja stanu Wirginia

Stan ten zamieszkuje obecnie ponad 8,5 miliona osób. Pod względem liczby mieszkańców Wirginia jest 12. najbardziej zaludnionym stanem USA.

Kara śmierci w Wirginii

W tym stanie do dziś obowiązuje kara śmierci. Od 1976 roku pozbawiono życia 113 przestępców. Obecnie w celach śmierci przebywa pięć osób (2019 rok). Spośród wszystkich stanów, to właśnie w Wirginia ma najkrótszy czas między wydaniem wyroku, a egzekucją (mniej niż 8 lat). Wyroki wykonywane są w więzieniu Greensville w Jarratt. Wyrok wykonywany jest poprzez wstrzyknięcie trucizny albo krzesło elektryczne. W przypadku braku decyzji skazanego wykonuje się ją poprzez zastrzyk.

Najwyższy szczyt

Najwyższym szczytem stanu jest Mount Rogers. Wznosi się on na 1746 metrów n.p.m.

Najwyższy budynek

Najwyższym budynkiem tego stanu jest Westin Virginia Beach Town Center. Na 38 piętrach znajduje się luksusowy hotel oraz nowoczesne apartamenty. Obiekt ma 155 metrów wysokości. Jego oficjalne otwarcie odbyło się w 2008 roku.

Choć Pentagon fizycznie znajduje się na terenie Wirginii, to posiada adres i kod pocztowy Waszyngtonu.

Wirginia ciekawostki

1. W 2009 roku policja w Springfield aresztowała mężczyznę, który przebywał nago we własnym mieszkaniu. Eric Williamson został złapany na gorącym uczynku, gdy wybrał się do kuchni, aby zrobić kawę. Policję wezwała spacerująca kobieta, która zauważyła mężczyznę przez okno. Policjanci zatrzymali Williamsona ponieważ po drugiej strony ulicy znajduje się przystanek autobusowy i wierzyli, że zrobił to umyślnie. Za takie wykroczenie grozi do roku pozbawienia wolności i dwa tysiące dolarów grzywny.

2. Polowanie w niedziele uznawane jest za nielegalne w tym stanie. Wyjątek stanowią szopy, na które można polować do 14:00.

3. Konsumowanie związku przed ślubem również jest nielegalne.

4. Wirginia znana jest także jako "Matka Prezydentów" (Mother of Presidents). Łącznie aż 8 spośród wszystkich prezydentów Stanów Zjednoczonych urodziło się właśnie tutaj. Ciała siedmiu z nich pochowano także w tym stanie.

5. W 2016 roku NASA wystrzeliła w kosmos satelitę zbudowaną przez uczniów szkół podstawowych w Wirginii.

6. Religią wiodącą w tym stanie jest protestantyzm wyznawany przez około 58% społeczeństwa.

7. Największym miastem tego stanu jest Virginia Beach zamieszkiwana przez około 434 tysiące mieszkańców. Stolicę Wirginii - Richmond - zamieszkuje o połowę mniej osób.

8. Stany Kentucky i Wirginia Zachodnia zostały utworzone z części stanu Wirginia.

9. Pierwsze Święto Dziękczynienia odbyło się właśnie w Wirginii. Miało to miejsce w 1619 roku.

10. To jeden z 13 pierwotnych stanów.

11. Konstytucję Stanów Zjednoczonych władze Wirginii ratyfikowały w 1788 roku.

12. W Williamsburg w stanie Wirginia znajduje się park z gigantycznymi popiersiami amerykańskich prezydentów.

13. Jednym z głównych źródeł dochodów w tym stanie jest przemysł tytoniowy.

14. Na terenie stanu mieści się Pentagon - siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Choć fizycznie leży znajduje się w Wirginii, to posiada on adres i kod pocztowy Waszyngtonu.

15. Prawo stanowe zabrania prowadzenia pojazdu, jeśli kierowca nie posiada na stopach obuwia.

16. Zgodnie z prawem kierowca wyprzedzający na jezdni inny pojazd powinien zatrąbić.

17. W mieście Waynesboro kobiety nie mogą jechać samochodem główną ulicą, chyba że jej mąż idzie przed pojazdem i wymachuje czerwoną flagą.

18. W Richmond prawo zabrania rzucania monetą w restauracji, aby ustalić, kto powinien zapłacić rachunek.

19. Prawo zabrania łaskotać kobiety.

20. Dziewice w tym stanie nie mogą pluć na mewy.

21. Przeklinanie drugiej osoby w mieście jest zabronione.

22. Posiadanie skunksa jako zwierzę domowe jest nielegalne.

23. Od strony północnej graniczy z Wirginią Zachodnią, Maryland oraz Dystryktem Kolumbii, na zachodzie z Kentucky, zaś na południu z Tennessee i Karoliną Północną. Wschodnie wybrzeże oblewają wody Oceanu Atlantyckiego.

24. Ptak kardynał i kwiat derenia są symbolami stanu Wirginia.

Miejsca w Stanach Zjednoczonych

Miasta w USA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa