Ciekawostki o Montanie

Ciekawostki o Montanie

Ciekawostki o Montanie

Stan Montana ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, czy kara śmierci nadal jest tam stosowana, gdzie znajduje się najkrótsza rzeka na świecie, a także czego nie mogą robić zamężne kobiety w niedzielę.

Etymologia nazwy

Nazwa tego stanu wywodzi się od hiszpańskiego słowa „montaña” oznaczającego "górę".

Populacja stanu Montana

Zgodnie z obecnymi statystykami stan ten zamieszkuje 1,074,167 osób. W porównaniu z 1950 rokiem jego populacja wzrosła blisko dwukrotnie. Pod względem liczby ludności jest to 43. stan USA.

Kara śmierci w Montanie

W tym stanie do dziś obowiązuje kara śmierci. Od 1976 roku wykonano łącznie trzy egzekucje - ostatnia miała miejsce 11 sierpnia 2006 roku. Zgodnie z przepisami wyroki wykonywane są poprzez wstrzyknięcie trucizny. To jedyny stan w Stanach Zjednoczonych, który nie wydał wyroku śmierci w XXI wieku. Co ciekawe, do 2005 roku prawo stanowe zezwalało na wydanie wyroku śmierci osoby, która ukończyła 13. rok życia. Obecnie musi ona mieć ukończone 18 lat.

Montana ciekawostki

1. Choć w zdecydowanej większości stan pokrywa preria wchodząca w skład Wielkich Równin, to Montana jest kojarzona przede wszystkim z górami.

2. Spośród wszystkich stanów USA, to właśnie na terenie Montany występuje największa populacja niedźwiedzia brunatnego. To właśnie ten drapieżnik jest symbolem stanu.

3. Roe jest jedną z rzek przepływających przez stan. Dlaczego o niej wspominam? Jest to także najkrótsza rzeka na świecie. Jej długość wynosi zaledwie 67 metrów i z tym wynikiem była wymieniana jako najkrótsza rzeka świata w księdze rekordów Guinnessa. Była? Tak, ponieważ płynąca przez Oregon rzeka D jest uważana za nieco krótszą - 36 metrów. W rzeczywistości nie da się podać dokładnej długości obu rzek, albowiem ich długość jest zmienna. W 2006 roku zdecydowano zrezygnować z prezentowania tej pozycji w księdze rekordów.

4. Montana zasiliła Stany Zjednoczone 8 listopada 1889 roku, jako 41. stan.

5. To właśnie w tym stanie kobieta po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych pełniła rolę gubernatora. Była nią Jannette Rankin.

6. Gospodarka stanu opiera się na rolnictwie, górnictwie i przemyśle drzewnym. Bardzo ważne znaczenie ma także przemysł turystyczny.

7. Pod względem zajmowanej powierzchni Montana jest większa od Polski, jednak znajdują się tam zaledwie trzy miejscowości, w których mieszka więcej niż 50 tysięcy osób. Największym miastem jest Billings (miasto wielkości Chorzowa).

8. Zgodnie z danymi opublikowanymi w 2015 roku 52,3% społeczeństwa Montany posiada broń palną. To jeden z najlepiej uzbrojonych stanów USA.

9. Każdego roku w Montanie organizowane są zawody w zjeździe na... stołku barowym. Zgodnie z legendą, pewnego dnia w barze pojawiło się dwóch przyjezdnych narciarzy. Próbowali namówić lokalnych mieszkańców na zjazdowy pojedynek. Wówczas padła propozycja od pijanego gościa - zjedźmy, ale na stołku barowym. Wyścigi polegają na przymocowaniu stołka do nart, następnie przyjęcia solidnej dawki napoju wysokoprocentowego i podjęcia próby dojechania do mety bez wywrotki.

Glacier National Park

10. W tym stanie prostytucja uważana jest za "przestępstwo przeciwko rodzinie".

11. Nielegalne jest posiadanie owcy w kabinie ciężarówki bez opiekuna.

12. Żona czytająca maile męża popełnia przestępstwo.

13. Pokazywanie filmów przedstawiających przestępstwo jest przestępstwem.

14. Prawo stanowe zakazuje samotnego połowu ryb zamężnym kobietom w niedziele. Kobiety niebędące w związku małżeńskim mają całkowity zakaz połowu ryb.

15. W mieście Billings hodowla szczurów domowych jest nielegalna.

16. W tej samej miejscowości zabronione jest przynoszenie bomby lub rakiety na obrady rady miejskiej.

17. W granicach miasta Excelsior Springs nie wolno rzucać piłką

18. W mieście Helena drażnienie spacerowiczów na chodniku zraszaczem wodnym jest nielegalne.

Zajmowana powierzchnia

Montana zajmuje powierzchnię 376 978 km². Z tym wynikiem zajmuje 4. miejsce pod względem wielkości - zaraz po Alasce, Teksasie i Kalifornii.

Najwyższy szczyt

Najwyższym naturalnym punktem w stanie jest Granite Peak leżący na terenie parku Absaroka-Beartooth Wilderness. Szczyt znajduje się na wysokości 3904 metrów n.p.m. i z tym wynikiem jest 10. najwyższą górą na terenie Stanów Zjednoczonych. Zaraz po górze Denali na Alasce jest drugim najtrudniejszym do zdobycia szczytem USA. Po raz pierwszy górę zdobyto 29 sierpnia 1923 roku.

Najwyższy budynek

Najwyższym obiektem na terenie stanu jest First Interstate Center w Billings. Otwarty w 1985 roku biurowiec wznosi się na 83 metry i składa z 20 kondygnacji.

Miejsca w Stanach Zjednoczonych

Miasta w USA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa