Alaska ciekawostki

Alaska ciekawostki

Ciekawostki o Alasce

Alaska ciekawostki - dowiedz się gdzie leży Alaska, za ile Rosja sprzedała ten teren Stanom Zjednoczonym oraz dlaczego władze tego stanu płacą jego mieszkańcom.

Słowo wstępu o Alasce

Tereny te są znane Europejczykom od 1640 roku dzięki odkryciu przez hiszpańskich żeglarzy. Alaska leży w północno-zachodniej części Ameryki Północnej i stanowi eksklawę USA. Od wschodu graniczy ona z Kanadą, zaś przez Cieśninę Beringa z Rosją. Przeważa na niej górzyste ukształtowanie terenu.

Zakup Alaski

Dla dokładniejszego poznania historii, jak Alaska stała się jednym ze stanów USA należy przenieść się do 1725 roku, kiedy to Rosja zainteresowała się regionem Alaski. W 1732 roku jeden z rosyjskich okrętów obserwował brzeg Alaski, zaś w lipcu 1741 roku została wysłana pierwsza ekspedycja naukowa pod dowództwem Vitusa Beringa. Pierwsza rosyjska kolonia na Alasce została założona w 1784 roku. W XIX wieku w Rosji pojawiła się obawa przed inwazją Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii na Alaskę. Władze postanowiły przedstawić Stanom Zjednoczonym propozycję sprzedaży tego terytorium w marcu 1859 roku. Jednak w wyniku trwającej w latach 1861 - 1865 wojny secesyjnej negocjacje zostały przerwane.
Obie strony powróciły do negocjacji w 1867 roku. Umowa sprzedaży o wartości 7,2 miliona dolarów została zawarta 30 marca. Oficjalne przyjęcie Alaski w skład Stanów Zjednoczonych nastąpiło nieco później - 18 października. Początkowo transakcja wywołała ogromne oburzenie wśród Amerykanów. Sądzono, że to zbyt wysoka cena za tak nieprzydatny teren. Później odkryto tam ogromne złoża złota i jak się można domyślić zmieniono zdanie.

Najwyższy szczyt Alaski

Denali (znany wcześniej jako Mount McKinley) to najwyższy szczyt nie tylko Alaski, ale także całej Ameryki Północnej. Znajdujący się na terenie Parku Narodowego Denali szczyt wznosi się na wysokość 6190 metrów n.p.m. Pierwsze wejście zostało odnotowane 7 czerwca 1913 roku przez Hudsona Stucka, Harry’ego Karstensa, Waltera Harpera i Roberta Tatuma. Pierwszym Polakiem, który mógł podziwiać widoki z samej góry był Marek Głogoczowski (31 lipca 1970 roku).

Jak dobrze być mieszkańcem Alaski

Pomijając kwestię niezbyt przyjaznej pogody, opłaca się być mieszkańcem Alaski. To jeden z najbogatszych stanów USA. Jego mieszkańcy nie muszą płacić stanowego podatku dochodowego, co więcej nie istnieje tam pojęcie VAT-u. Na tym nie koniec. Każdego roku stan płaci swoim mieszkańcom około tysiąca dolarów z tytułu handlu ropą naftową.

Pogoda na Alasce

W bardzo dużym skrócie jest dość nieprzyjazna. Roczny zakres temperatur wynosi od -51 stopni Celsjusza do 32 stopni Celsjusza. Panuje tam klimat umiarkowany chłodny, zaś na dalekiej północy subpolarny. Zima na Alasce trwa aż 9 miesięcy. Cechą charakterystyczną są silnie wiejące wiatry (potrafiące osiągnąć prędkość nawet 100 km/h) oraz burze śnieżne.
Alaska ciekawostki - zorza polarna

Alaska ciekawostki

1. Obecnie Alaska zamieszkiwana jest przez około 738 tysięcy osób. Dla porównania w 1890 roku populacja tego terytorium wynosiła zaledwie 33 tysiące osób.

2. Szacuje się, że na Alasce istnieje około 70 ciągle aktywnych wulkanów. Ostatnia erupcja wulkanu Bogoslof miała miejsce w 2017 roku.

3. Na terenie tego stanu znajduje się ponad 3 miliony jezior i 3 tysiące rzek.

4. Alaska znajduje się w odległości około 80 kilometrów od Rosji.

5. Około 25% ropy produkowanej w Stanach Zjednoczonych pochodzi z Alaski.

6. Alaska to największy pod względem zajmowanej powierzchni stan USA, który zarazem ma najmniejszą gęstość zaludnienia.

7. Tylko ten jeden stan jest blisko pięć razy większy od Polski.

Ciekawoski o Alasce

8. W trakcie najchłodniejszego dnia na Alasce słupek rtęci wskazywał -62 stopnie Celsjusza.

9. Znana jest historia zagubionego mężczyzny, który po paru dniach samotnej wędrówki zauważył nad sobą przelatujący samolot policyjny. Mężczyzna zaczął więc machać rękami nad głową w celu zwrócenia na siebie uwagi i sprowadzenia pomocy. Jednak policjanci nie zwrócili na niego uwagi. Jak się później okazało odebrany przez nich sygnał oznaczał, że wszystko jest w porządku. Historia ta jest znana dzięki pamiętnikowi, który został znaleziony przy ciele mężczyzny.

10. W mieście Fairbanks najdłuższy dzień w roku obchodzony jest poprzez organizację meczu baseballa. Spotkanie zaczyna się o północy przy świetle słońca. Co więcej, mieszkańcy tego miasta mogą podziwiać zorzę polarną przez około 240 dni w roku.

11. Popularne przysłowie na Alasce brzmi „Jeżeli nie widzisz gór, pada. Jeżeli widzisz góry, zanosi się na deszcz”.

Alaska ciekawostki - Sawyer Glacier

Alaska ciekawostki - Sawyer Glacier

Willow, Stany Zjednoczone

Willow, Stany Zjednoczone

Miejsca w Stanach Zjednoczonych

Miasta w USA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa