Ciekawostki o Wisconsin - z czego słynie?

Ciekawostki o Wisconsin - z czego słynie?

Ciekawostki o Wisconsin

Wisconsin ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten stan USA, jakie nietypowe muzeum znajduje się w mieście Middleton, a także czego nie mogą nosić kobiety w St. Croix.

Zajmowana powierzchnia

Wisconsin zajmuje powierzchnię 169 635 km². Z tym wynikiem jest to 23. największy stan w Stanach Zjednoczonych. W porównaniu do naszego kraju jest prawie dwa razy mniejszy.

Populacja stanu Wisconsin

W tym stanie mieszka obecnie nieco ponad 5,8 miliona osób. W porównaniu do 1950 roku jesgo populacja wzrosła o 2,3 miliona. Pod względem ilości mieszkańców spośród wszystkich stanów Wisconsin zajmuje 20. pozycję.

Kara śmierci w Wisconsin

Obecnie kara śmierci w tym stanie nie jest stosowana. W całej historii Wisconsin wykonano zaledwie jeden wyrok śmierci. 21 sierpnia 1851 roku farmer John McCaffary został powieszony za zabójstwo swojej żony.

Wisconsin ciekawostki

1. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez wyszukiwarkę Google, najczęściej wpisywana fraza przez mieszkańców tego stanu brzmi "jak przeliterować Wisconsin?".

2. Władze miasteczka Madison w 2009 roku na mocy ustawy uznali plastikowego flaminga za oficjalnego ptaka miasta.

3. 5 września 1962 roku na jedną z ulic w mieście Manitowoc spadł fragment radzieckiej satelity Korabl-Sputnik 1 o wadze 9 kg. Na cześć tego wydarzenia organizowany jest tam coroczny festiwal science-fiction.

4. W miejscowości  Middleton w stanie Wisconsin znajduje się Muzeum Musztardy. Placówka została założona z inicjatywy Barry'ego Levensona 6 kwietnia 1992 roku. Obecnie w muzealnych zbiorach można podziwiać kolekcję ponad 5300 musztard z ponad 60 krajów. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

5. Na terenie stanu płynie ponad 7,5 potoków i rzek i łącznej długości 44 tysięcy km.

6. Do Stanów Zjednoczonych dołączył jako 30. stan w 1848 roku.

7. Stolicą stanu jest Madison. Jednak największym miastem jest Milwaukee, w którym mieszka blisko 600 tysięcy osób.

W tym stanie istnieje wiele dziwnych przepisów prawnych.

8. Religią wiodącą jest protestantyzm wyznawany przez 44% społeczeństwa.

9. Orson Welles urodził się w Kenosha w stanie Wisconsin.

10. Podawanie substytutów masła w więzieniach państwowych jest zabronione. Prawo zakazuje także serwowania margaryny w restauracjach, chyba że klient sobie tego zażyczył.

11. Władze stanu uznały prezerwatywy za nieprzyzwoity artykuł i nakazały ich ukrycie za ladą farmaceuty.

12. Prawo stanowe zakazuje podawania szarlotki bez sera w restauracjach.

13. Prawo zakazuje także całowania w pociągu.

14. W mieście Brookfield istnieje przepis uznający tatuowanie za nielegalne, chyba że ma to przesłanki medyczne. W tym samym mieście zakazane jest użyczanie telefonu drugiej osobie, która ma zamiar wykonać żart.

15. Zgodnie z prawem miasta Wausau zakazane jest rzucanie kulkami śniegu w jakąkolwiek osobę, budynek, czy ulicę.

16. Zwierzęta hodowlane mają pierwszeństwo na drogach publicznych.

17. W miejscowości La Crosse nielegalne jest prezentowanie gołego manekina w witrynie sklepowej. W tym samym mieście nielegalna jest gra w warcaby w miejscach publicznych.

18. W mieście Hudson zakazane jest wrzucanie swoich śmieci do innego pojemnika na śmieci bez wyraźnej zgody właściciela.

19. Gra na flecie i bębnach na ulicach Milwaukee jest niezgodna z prawem.

20. W Sun Prairie kotom prawnie zakazano wchodzenia na cmentarze.

21. Kobiety w St. Croix nie mogą nosić czerwonych ubrań publicznie.

22. W Racine zakazane jest budzenie strażaka, gdy śpi.

Najwyższy szczyt

Timms Hill to najwyższy szczyt stanu. Wznosi się na 595 metrów n.p.m.

Najwyższy budynek

Najwyższy budynek Wisconsin znajduje się w Milwaukee. Obiekt U.S. Bank Center wznosi się na 183 metry wysokości i składa z 46 kondygnacji. Jego otwarcie nastąpiło w 1973 roku. Rok później przyznano mu nagrodę za wybitną konstrukcję.

Miejsca w Stanach Zjednoczonych

Miasta w USA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa