Antigua i Barbuda ciekawostki - z czego słynie

Antigua i Barbuda ciekawostki - z czego słynie

Antigua i Barbuda ciekawostki

Antigua i Barbuda ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jakie miasto jest jego stolicą oraz co symbolizują kolory na fladze tego kraju.

1. Niepodległość od Wielkiej Brytanii została uzyskana 1 listopada 1981 roku.

2. Biorąc pod uwagę zajmowaną powierzchnię, Antigua i Barbuda jest mniejsza od Polski o około 710 razy. Gęstość zaludnienia tego kraju wynosi 209 osób na kilometr kwadratowy.

3. Najwyższym szczytem jest Góra Obamy leżący na wyspie Antigua. Jego wysokość wynosi 402 metry n.p.m. Nazwa ta została nadana 4 sierpnia 2009 roku z okazji urodzin prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. Wcześniej nosiła nazwę Boggy Peak.

4. Flaga Antigui i Barbudy w kształcie prostokąta przedstawia wschodzące słońce. Ma ono symbolizować nastanie nowej ery w tym kraju. Na fladze przeważa kolor czerwony (dwa trójkąty po lewej i prawej stronie) odwołujące się do zmian i myślenia w nowych kategoriach. Żółte słońce umieszczono na czarnym tle - kolor ten odwołuje się do afrykańskich korzeni mieszkańców. Pod nim znajduje się niebieski trapez równoramienny, którego barwa symbolizuje nadzieję oraz Morze Karaibskie, zaś jeszcze niżej biały trójkąt. Zestawienie trzech kolorów - żółtego, niebieskiego i białego - odwołuje się także do słońca, wody i piasku. Flaga została zaprojektowana przez Reginalda Samuelsa.

5. Przez ten kraj nie przepływa ani jedna rzeka.

6. Głową państwa jest królowa Elżbieta II.

7. Polacy wybierający się do tego kraju nie muszą posiadać wizy. Elementem wymaganym jest paszport posiadający ważność przynajmniej sześciu miesięcy oraz posiadanie biletu powrotnego.

Z czego słynie Antigua i Barbuda

1. Antigua i Barbuda została odkryta w 1493 roku przez Krzysztofa Kolumba. Odkrywca nazwał wyspę na cześć hiszpańskiej katedry Santa Maria La Antigua znajdującej się w Sewilli.

2. Na terenie tego kraju znajdują się dwie amerykańskie bazy wojskowe .

3. Ostatni wyrok kary śmierci wykonano w 1991 roku.

4. Głównym źródłem utrzymania jest przemysł turystyczny. Wpływy stanowią około 52% PKB.

5. Stolicą kraju jest Saint John’s zamieszkiwane przez blisko 43 tysiące osób.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa