Paragwaj ciekawostki, z czego słynie i informacje

Paragwaj ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Paragwaju

Paragwaj ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego jego flaga jest unikatowa na skalę światową i co takiego Paragwajczycy przygotowali na wizytę Papieża w 2015 roku.

1. Paragwaj niepodległość od Hiszpanii uzyskał 15 maja 1811 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest tylko 1,3 raza większy od Polski.

3. Cerro Peró to najwyższy szczyt Paragwaju. Znajduje się on w południowej części kraju w paśmie Ybytyruzú i wznosi się na wysokość 842 metrów n.p.m.

4. Flaga Paragwaju w kształcie prostokąta składa się z trzech poziomo ułożonych pasów w kolorach - czerwonym, białym oraz niebieskim. Dość unikatowym rozwiązaniem jest emblemat umieszczony w centralnej części flagi zarówno na awersie, jak i rewersie. Na jednej części znajduje się paragwajskie godło - pięcioramienna gwiazda osłonięta zielonym wieńcem i białą obręczą z napisem Republica del Paraguay. Zaś na drugiej stronie flagi umieszczono pieczęć Ministerstwa Finansów - żółty lew, nad którym unosi się czapka frygijska na tyczce.

Czerwona barwa na fladze symbolizuje patriotyzm, odwagę, równość, sprawiedliwość i heroizm. Barwa biała reprezentuje stabilność, czystość, jedność i pokój, zaś kolor niebieski odnosi się do wiedzy, spokoju, prawdy i wolności.

5. Szacuje się, że kraj ten zamieszkiwany jest przez około 10 tysięcy Polaków.

6. Najdłuższą przepływającą rzeką jest Paragwaj o długości 1280 km.

7. Religią wiodącą jest Katolicyzm wyznawany przez blisko 85% społeczeństwa.

8. Językami urzędowymi są hiszpański i guarani.

Paragwaj ciekawostki

1. Ze względu na centralne położenie Paragwaju na kontynencie, bywa nazywany "Corazón de Sudamérica" (w tłumaczeniu "Serce Ameryki Południowej").

2. Mająca miejsce w latach 1864 - 1870 wojna paragwajska (nazywana także wojną trójprzymierza), była jedną z najbardziej niszczycielskich dla tego kraju. Pochłonęła ono życie ponad 60% Paragwajczyków, pozostawiając stosunek kobiet do mężczyzn na poziomie 4 do 1.

3. Ludzie z plemienia Ache żyjący w Paragwaju wierzą, że dzieci dziedziczą cechy każdego mężczyzny, z którym kobieta w ciąży uprawiała seks.

4. Zastanawiałeś się kiedyś ile mierzył najdłuższy hot-dog na świecie? Teraz poznasz odpowiedź - miał on długość 203 metrów. Powstał on w mieście Mariano Roque Alonso 15 lipca 2011 roku.

5. Specjalnie na wizytę Papieża w Paragwaju w 2015 roku, wzniesiono ołtarz z 32 tysięcy kolb kukurydzy, 200 tysięcy orzechów kokosowych i tysiąca dyń.

6. Ponad 300 osób zginęło w pożarze supermarketu, ponieważ jego właściciel zamknął drzwi, aby kupujący nie mogli wyjść bez uregulowanego rachunku.

7. 97 procent motocyklistów w tym kraju nie zakłada kasków.

8. Zgodnie z rankingiem potencjału militarnego, który przeprowadzony został w 2017 roku Paragwaj sklasyfikowano na 105. miejscu. Armia tego kraju liczy sobie 183 tysiące osób z czego jedynie 10 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 31 samolotów, 9 czołgów oraz 40 okrętów. Każdego roku na armię przeznaczanych jest 145 milionów dolarów.

Paragwaj ciekawostki - barwy narodowe

Paragwaj ciekawostki
9. Zarówno najwyższa, jak i najniższa temperatura w tym kraju została odnotowana w mieście Santiago Prats Gill. Latem słupek rtęci wskazywał 45 °C, zaś zimą temperatura spadła do -7,5 °C.

10. Zgodnie z wynikiem badania Instytutu Gallupa Paragwajczycy zostali określeni najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. W tym samym badaniu Polacy zostali sklasyfikowani w szóstej dziesiątce.

11. Narodowym napojem Paragwaju jest yerba mate

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa