Honduras ciekawostki - z czego słynie Honduras

Honduras ciekawostki - z czego słynie Honduras

Ciekawostki o Hondurasie

Honduras ciekawostki - dowiedz się z czego słynie Honduras, kim jest Boniek García oraz dlaczego jest to jeden z najniebezpieczniejszych krajów na świecie.

1. Honduras uzyskał niepodległość od Hiszpanii 15 września 1821 roku.

2. Biorąc pod uwagę zajmowane terytorium, Honduras jest 2,8 raza mniejszy od Polski.

3. Najwyższy szczyt tego kraju znajduje się w paśmie Cordillera de Celaque. Góra Cerro Las Minas wznosi się na wysokość 2849 metrów n.p.m.

4. Flaga Hondurasu składa się ona z trzech równych poziomych pasów - dwóch niebieskich i przedzielającego je białego. W centralnej części umieszczono pięć gwiazd odnoszących się do państw członkowskich Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej (to właśnie na fladze tej federacji była wzorowana bandera Hondurasu). Niebieska barwa to symbol nieba i braterstwa, zaś biel to dążenie do pokoju i czystość.

5. Polscy obywatele nie są objęci obowiązkiem posiadania wizy. Do kraju można bez problemu wjechać w celach turystycznych i zwiedzać Honduras przez 90 dni. Opuszczając kraj drogą lotniczą, należy pamiętać, iż zostanie od nas pobrana opłata lotniskowa w wysokości 30 dolarów. Opuszczając granicę drogą lądową będzie trzeba uiścić opłatę w wysokości od 1 do 5 dolarów.

6. Obecnie Honduras zamieszkuje 9,4 miliona osób. W porównaniu do 1955 roku populacja tego kraju wzrosła o 7,7 miliona. Do 2050 roku liczba ta zwiększy się o 3,8 miliona osób.

7. Religią wiodącą jest katolicyzm wyznawany przez około 76 procent społeczeństwa.

8. Patuca to najdłuższa rzeka w Hondurasie. Przepływa ona przez 523 kilometry.

Honduras ciekawostki

1. Na terenie kraju działa 103 portów lotniczych, z czego 13 posiada utwardzoną nawierzchnię.

2. Pociągi w Hondurasie poruszają się po torach o długości 699 kilometrów.

3. Osoba dorosła w tym kraju wypija średnio cztery litry czystego alkoholu każdego roku.

4. W La Esperanza odnotowano najniższą temperaturę w tym kraju. Słupek rtęci wskazywał wówczas minus 0,6 stopni Celsjusza. Najcieplejszą miejscowością jest San Pedro Sula, gdzie termometr pokazywał 43,3 stopnie Celsjusza.

5. Kobiety w tym kraju otrzymały prawo do głosowania w 1955 roku.

6. Honduras należy do jednego z najniebezpieczniejszych państw świata. Średnio na ulicach tego kraju co 74 minuty zostaje zamordowany człowiek.

ciekawostki-o-hondurasie-min.jpg

7. Oscar Boniek García Ramírez to honduraski piłkarz grający jako prawy obrońca bądź pomocnik. Jego rodzice nadali mu imię Boniek na cześć Zbigniewa Bońka.

8. W rankingu potencjału militarnego na rok 2018 Honduras został sklasyfikowany na 112. pozycji. Armia tego kraju liczy 76 tysięcy żołnierzy, z czego 12 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 42 samoloty, 19 czołgów, 122 opancerzone wozy i 59 okrętów. Każdego roku na dozbrojenie rząd przeznacza 205 milionów dolarów.

9. Najwyższy budynek znajduje się w stolicy kraju San Pedro Sula. Wybudowany w 2017 roku budynek Torres Igvanas Tara Eco City mierzy 122,5 metra i składa się z 34 pięter.

Flaga Hondurasu

Flaga Hondurasu

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa