Kuba - ciekawostki, informacje, fakty

Kuba - ciekawostki, informacje, fakty

Ciekawostki o Kubie

Kuba ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jak Kubańczycy pieszczotliwie nazywają polskiego malucha oraz dlaczego Fidel Castro po dojściu do władzy zdecydował o zniszczeniu wszystkich egzemplarzy gry Monopoly.

1. Kuba uwolniła się spod okupacji Stanów Zjednoczonych 20 maja 1902 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest 2,8 raza mniejszy od Polski.

3. Religią w większości wyznawaną jest katolicyzm. Szacuje się, że wyznaje go 60-70% Kubańczyków.

4. Najwyższym punktem tego kraju jest leżący w paśmie górskim Sierra Maestra szczyt Pico Turquino. Wznosząca się na wysokość 1974 metry n.p.m. góra znajduje się na obszarze Parku Narodowego Turquino.

5. Kubańska flaga bywa nazywana przez mieszkańców tego kraju La Estrella Solitaria (w tłumaczeniu "samotna gwiazda"). Jej opracowaniem zajął się redaktor gazety La Verdad, poeta Miguela Teurbe Tolóna w 1848 roku. Jego główną inspiracją była flaga Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy została zaprezentowana w mieście w Cardenas 19 maja 1850 roku. Jako oficjalny symbol Kuby funkcjonuje od dnia uzyskania niepodległości.

Flaga w kształcie prostokąta składa się z pięciu naprzemiennie ułożonych poziomych pasów w dwóch kolorach - trzy niebieskie oraz dwa białe. Po lewej stronie znajduje się trójkąt będący masońskim symbolem wolności, równości i braterstwa. W jego centralnej części umieszczono białą gwiazdę zapożyczoną z flagi Teksasu, która ma rozświetlać drogę ku wolności. Niebieskie pasy mają nawiązywać do dawnych podziałów Kuby na trzy części - zachodnią, centralną oraz wschodnią. Kolor biały symbolizuje czystość dążeń rewolucjonistów oraz sprawiedliwość. Niektórzy twierdzą, iż te dwa pasy są torami do wolności.

6. Najdłuższą rzeką tego kraju jest Rio Cauto. Przepływa ona przez 340 kilometrów.

Ciekawostki o Kubie - widok jak na pocztówce

Ciekawostki o Kubie

Kuba ciekawostki

1. Tylko w dwóch krajach na świecie na półkach sklepowych nie znajdziemy puszek Coca-Coli. Pierwszym jest Korea Północna, zaś drugim właśnie Kuba.

2. Guantanamo to jedno z najbardziej znanych więzień na świecie. Każdego roku Stany Zjednoczone za dzierżawę tego terenu, płacą Kubie dwa tysiące dolarów w złocie.  Z uwagi na nałożone sankcję na ten kraj przez USA opłata zostaje zamrożona w jednym z amerykańskich banków. Kubańskie władze uznają to za zwykła okupację przez stronę amerykańską.

3. Mając 12 lat Fidel Castro napisał list do ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Roosevelta, w którym poprosił go o przesłanie banknotu o wartości 10 dolarów. Jak tłumaczył chłopak nigdy nie widział go na oczy i chciałby go mieć w swoich rękach. Zagadką pozostaje czy strona amerykańska odniosła się do prośby młodego wówczas rewolucjonisty.

4. Jeszcze przed złożeniem podpisu na wniosku z sankcjami, prezydent Kennedy zakupił 1200 kubańskich cygar.

5. Każdego roku kubański rząd przeznacza 10 procent swojego budżetu na edukację. Dla porównania Stany Zjednoczone jedynie 2 procent. Do roku 1959 poziom alfabetyzacji w tym kraju wynosił około 60-76 procent. Dwa lata później zmobilizowano blisko 100 tysięcy wolontariuszy, których zadaniami było budowanie szkół, przygotowywanie nowych nauczycieli, a także nauka pisania i czytania ubogich Kubańczyków. Aktualnie alfabetyzm wynosi 99,8 procenta, zaś w Stanach Zjednoczonych 99 procent.

6. W 2009 roku rząd Stanów Zjednoczonych potajemnie przyczynił się do utworzenia portalu społecznościowego ZunZuneo działającego na Kubie. Ów serwis miał przekonać kubańską młodzież do organizacji wystąpień przypominających te z "arabskiej wiosny". Kubański rząd zdecydował się zamknąć serwis w 2012 roku. Przez te trzy lata zarejestrowało się na nim nieco ponad 40 tysięcy użytkowników.

7. Kuba to zdecydowanie kraj dla autostopowicza! Zgodnie z prawem tego kraju, samochody rządowe są w obowiązku do zabrania osoby z wyciągniętym kciukiem.

8. Jak podają niektóre źródła CIA miało w planie przeprowadzenie dość nietypowego zamachu na Fidela Castro. Planowano otrucie dyktatora talem, co miało spowodować wypadnięcie jego brody. Wiązałoby się to z katastrofalnym w skutkach kryzysem wizerunkowym dla Fidela.

9. Jedną z pierwszych decyzji Fidela Castro po dojściu do władzy było zniszczenie wszystkich egzemplarzy gry "Monopoly".  Jak podają źródła, decyzja była uargumentowana kiepską fabułą gry opartą na wyścigu kapitalistów.

10. Do 2008 roku prawo kubańskie zabraniało posiadanie telefonu komórkowego.

11. Powstały po zmieszaniu rumu i coli drink o nazwie "Cuba Libre" (Wolna Kuba) praktycznie wszędzie nazywa się tak samo. Poza Kubą. Tam znajdziemy go pod pozycją "Mentirita" (Małe Kłamstwo).

Kuba ciekawostki - pucybut w Hawanie

Kuba ciekawostki
12. Ogromną popularnością w tym kraju cieszą się południowokoreańskie opery mydlane.

13. W sierpniu 2005 roku po przejściu huraganu Katrina, kubański rząd zaoferował Stanom Zjednoczonym wysłanie pomocy medycznej (ponad 1500 lekarzy i 26 ton lekarstw). Strona amerykańska odrzuciła pomocną dłoń.

14. W 2013 roku Kuba podjęła próbę wysłania broni do Korei Północnej. Została na tym przyłapana.

15. Wszyscy Kubańczycy chcący powiększyć swoje przyrodzenie, mogą skorzystać z darmowej operacji.

16. W tym kraju krowa to "produkt" luksusowy. Nie tak łatwo przerobić ją na smaczny posiłek. Wołowina częściej przeznaczona jest dla turystów niż dla samych Kubańczyków. Jednak cenniejsza jest krowa przy życiu, niż krowa na talerzu, albowiem każdemu dziecku do 7. roku życia przypada litr mleka każdego dnia. Za zabicie zwierzęcia bez pozwolenia można trafić za kratki nawet na 20 lat. Dla przykładu za zabicie teściowej jedynie na 7.

17. W latach 60. wprowadzony został system sprzedaży żywności na kartki. Zakupy zapisywane są w książeczce przypominającej studencki indeks.

18. Symbol polskiej ulicy, Fiat 126p, obecnie częściej jeździ kubańskimi drogami niż naszymi rodzimymi. U nas uważany za zabytek, zaś na Kubie to codzienny środek transportu. Słynne maluchy pojawiły się na wyspie już w latach 70. XX wieku i zostały pokochane przez Kubańczyków, którzy zwykli go nazywać "El Polaquito", co w tłumaczeniu oznacza "polaczek".

Flaga Kuby

Flaga Kuby

19. W 1997 roku podczas przygotowań do przyjęcia wizyty papieża Jana Pawła II na wyspie, kubański rząd uznał Boże Narodzenie za oficjalne święto.

20. Kraj ten bywa nazywany El Caiman bądź El Crocodrilo, co po hiszpańsku oznacza krokodyla. To właśnie tego gada przypomina Kuba patrząc na nią z góry.

21. W chwili gdy Krzysztof Kolumb dotarł na kubański ląd, myślał że dotarł do Indii.

22. W tym kraju tylko nieliczni posiadają stały dostęp do internetu. Zasada jest prosta - jeśli chcesz korzystać, musisz za to zapłacić. Za możliwość godzinnego surfowania po sieci należy zapłacić około dwa euro. Nieograniczonego dostępu nie posiadają nawet studenci informatyki, do swojej dyspozycji mają jedynie pięć godzin w miesiącu.

23. Kuba składa się z ponad 4000 wysp.

24. 61 kontenerów morskich - taka ilość była potrzebna, aby przetransportować sprzęt potrzebny do organizacji koncertu zespołu Rolling Stones w 2016 roku. Samo wydarzenie było bezpłatne.

25. Cayo Blanco del Sur to niewielka wyspa leżąca u wybrzeży Kuby. Technicznie może ona należeć do Wschodnich Niemiec, które już nawet nie istnieją.

26. Operacja powiększenia męskiego członka jest w tym kraju bezpłatna.

27. Według różnych źródeł w 2008 roku Kuba zajmowała drugie miejsce w rankingu uwięzionych dziennikarzy.

Centrum Hawany

Centrum Hawany

Ciekawostki o Fidelu Castro

1. Wieloletni przywódca Kuby Fidel Castro przyszedł na świat w piątek, trzynastego. A dokładnie był to 13 sierpnia 1926 roku.

2. W jednym z wywiadów Fidel wyznał, iż nie goląc swojej brody oszczędza 10 dni roboczych każdego roku.

3. Fidel Castro to najdłużej urzędujący przywódca na świecie - władzę sprawował w latach 1959 - 2008.

4. Jednym z opracowanych przez Amerykanów planów inwazji na wyspę była "Operacja Kastracja". Zakładała ona wzniecenie zamieszek przez Kubańczyków. Ostateczny punkt tego planu zakładał zastrzelenie Fidela Castro przez opłaconego zabójcę.

5. W 1972 roku władze PRL przyznały przywódcy Kuby Fidelowi Castro godność Honorowego Górnika Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

6. Na Fidela planowano ponoć aż 628 zamachów.

Kuba potencjał militarny

1. W przeprowadzony w 2017 roku rankingu potencjału militarnego Kuba została sklasyfikowana na 75 miejscu. Armia tego kraju liczy sobie ponad 1,2 miliona osób, z czego 69 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 80 samolotów, 50 czołgów oraz 12 statków. Każdego roku rząd na utrzymanie armii przeznacza 700 milionów dolarów.

Kuba ciekawostki - kultowe samochody nieodłączny symbol tego kraju

Kuba ciekawostki - kultowe samochody nieodłączny symbol tego kraju

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa