Urugwaj ciekawostki - z czego słynie

Urugwaj ciekawostki - z czego słynie

Urugwaj ciekawostki

Urugwaj ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, skąd wzięła się jego nazwa, jakie są zwyczaje Urugwajczyków oraz dlaczego José Mujica stał się najbiedniejszym prezydentem na świecie. Poznaj ciekawostki o Urugwaju, które zmienią Twój sposób postrzegania o tym państwie.

Barwy narodowe

Urugwajska flaga powstała na wzór flagi amerykańskiej i argentyńskiej. Pierwotny projekt flagi z 16 grudnia 1828 roku zakładał wersję z dziesięcioma białymi i dziewięcioma niebieskimi pasami. Zdecydowano się jednak na ich zmniejszenie. Obecna wersja składa się z dziewięciu poziomych pasów - pięciu białych i czterech niebieskich. Ich łączna liczba nawiązuje do pierwszych dziewięciu departamentów. W lewej górnej części znajduje się Słońce Majowe.

Etymologia nazwy

Zgodnie z ustaleniami historyków, nazwa tego kraju pochodzi od rzeki o nazwie Uruguay. Słowo to może pochodzić z języka guarani, w którym wyraz urugua oznacza owoce morza, zaś y to woda.

Plaża w Punta del Este

Plaża w Punta del Este - Urugwaj ciekawostki

Potencjał militarny

W opublikowanym raporcie potencjału militarnego z roku 2017, Urugwaj został sklasyfikowany na 115. miejscu. Armia tego kraju liczy 25900 osób, z czego 25000 stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 49 samolotów, 79 czołgów i 20 okrętów. Każdego roku na wojsko przeznaczane jest 490 milionów dolarów.

Piłka nożna

Ulubionym sportem Urugwajczyków jest piłka nożna. Obecnie jednym z najpopularniejszych piłkarzy jest reprezentujący barwy Barcelony Luis Suarez. Dotychczas jest on rekordzistą pod względem ilości bramek zdobytych w reprezentacji. Piłkarz ten otrzymał także najdłuższą karę w historii Mistrzostw Świata. Suarez musiał pauzować przez kolejnych dziewięć spotkań za ugryzienie Giorgio Chielliniego.

Hymn Urugwaju

Hymn tego kraju jest jednym z najdłuższych na świecie. Składa się on aż ze 105 linijek. Słowa zostały napisane przez Francisco Acuña de Figueroa, zaś muzykę skomponował Francisco José Debali. Odegranie całego hymnu trwa około 6 minut, dlatego zazwyczaj śpiewa się jedynie pierwszą zwrotkę i refren.

Uzyskanie niepodległości

25 sierpnia 1825 kraj ten uwolnił się od wpływów Argentyny i Brazylii.

W porównaniu

Pod względem zajmowanej powierzchni, Urugwaj jest 1,7 raza mniejszy od Polski.

Najwyższy szczyt Urugwaju

Leżący w niedalekiej odległości od Atlantyku w południowej części kraju Cerro Catedral, to najwyższy szczyt Urugwaju. Wznosi się na wysokość 514 metrów n.p.m.

Zwyczaje Urugwajczyków

Bez względu na stopień znajomości Urugwajczycy całują się w policzek na powitanie. Zwyczaj ten wykorzystywany jest także w kościele podczas przekazywaniu znaku pokoju. Naród ten nie należy do zbyt punktualnych.
Kierowcy w tym kraju rzadko przestrzegają zasad ruchu drogowego

Najbiedniejszy prezydent na świecie

W latach 2010 - 2015 funkcję głowy państwa pełnił José Mujica. Nazywano go najbiedniejszym prezydentem na świecie. Nie wybrał on wygodnego życia w pałacu prezydenckim, a zamiast tego mieszkał w domku przy polnej drodze. Nie był wożony czarną limuzyną, a błękitnym volkswagenem z 1987 roku. 90% swojej pensji przeznaczał na cele charytatywne. Żył za 800 dolarów miesięcznie, czyli za średnią krajową.

Yerba Mate

Popularnym napojem jest Yerba Mate. Pije ją praktycznie każdy. Średnio na jednego mieszkańca kraju przypada około 8 kilogramów mate.

Niezbyt liczna Polonia

Szacuje się, że Polonia w tym kraju liczy około 10 tysięcy osób.

Wiodące wyznanie

Religią wiodącą w tym kraju jest katolicyzm wyznawany przez około 45% społeczeństwa.

Colonia del Sacramento

Colonia del Sacramento

Ciekawostki o Urugwaju

1. Zgodnie z danymi z 2018 roku Urugwaj zamieszkuje około 3,4 miliona osób. Ponad 1,3 miliona osób zamieszkuje stolicę kraju. W tym podpunkcie warto wspomnieć, że Urugwaj jest najmniejszym krajem wygrywającym Mundial. Historyczna wygrana miała miejsce w 1930 roku, kiedy na terenie Urugwaju mieszkało zaledwie 1,75 miliona osób.

2. Prezydent tego kraju jednocześnie pełni funkcję głowy państwa, jak i szefa rządu.

3. Dania mięsne królują na stołach Urugwajczyków. Kraj ten słynie z wysokiej jakości wołowiny.

4. Blisko 88% społeczeństwa posiada europejskie korzenie.

5. 10 grudnia 2013 roku Urugwaj stał się pierwszy krajem na świecie, w którym legalne jest uprawianie, sprzedawanie oraz zażywanie marihuany.

6. 7,6 litra - taką ilość czystego alkoholu spożywa średnio dorosły Urugwajczyk.

7. Dzieci w tym kraju rozpoczynają obowiązkową edukację w wieku 6 lat. Trwa ona co najmniej do 14 roku życia.

8. Szacuje się, że około 25% społeczeństwa cierpi na nadwagę.

9. 1 sierpnia 2013 roku władze Urugwaju umożliwiły zawieranie małżeństw homoseksualnych.

10. Najzimniejszego dnia słupek rtęci w Melo wskazał -11 stopni Celsjusza. Najwyższa temperatura została odnotowana w Paysandú, gdzie termometry osiągnęły 44 stopnie Celsjusza.

11. W 1905 roku wykonano ostatni wyrok śmierci.

12. Będące stolicą kraju Montevideo uważane jest za miasto o najwyższej jakości życia w całej Ameryce Łacińskiej.

13. W 1865 roku Urugwaj był w stanie wojny z Brazylią. Podczas jednego z morskich starć, na urugwajskim żaglowcu zabrakło kul armatnich. Zamiast nich postanowiono użyć starego sera żółtego.

Urugwaj ciekawostki - barwy narodowe kraju

Urugwaj ciekawostki - barwy narodowe kraju

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa