Ciekawostki o Dominikanie
1. Jako niepodległe państwo na mapie świata istnieje od 27 lutego 1844 roku. Tego dnia Dominikana uniezależniła się od Haiti.
2. Pod względem zajmowanego terytorium kraj ten jest mniejszy od Polski o 6,5 raza.
3. Najwyższy szczyt Dominikany znajduje się w Kordylierach Centralnych. Pico Duarte, bo o nim mowa, zgodnie z pomiarem wykonany z końcem XX wieku wznosi się na wysokość 3175 metrów n.p.m. Rząd tego kraju za oficjalną wysokość wskazuje 3087 metrów, jednak pomiary z 2005 roku wskazują, iż rzeczywista wysokość ma wynosić 3098 metrów. Sir Robert Hermann Schomburgk był pierwszą osobą dokonującą wejścia na tę górę. Dokonał tego w 1851 roku.
4. Powstanie flagi Dominikany datuje się na 1939 rok, gdy Dominikańczycy walczący o niepodległość swojego kraju w centralnej części flagi Haiti dodali biały krzyż. Obecna flaga składa się białego krzyża na tle naprzemiennych ułożonych niebieskich i czerwonych prostokątów. W centralnej jej części znajduje się herb. Biały krzyż symbolizuje wiarę katolicką, kolor niebieski nawiązuje do wolności, zaś barwa czerwona nawiązuje do ilości krwi przelanej w walce o niepodległość.
5. Szacuje się, iż na co dzień Dominikanę zamieszkuje około 100 Polaków.
6. Religią wiodącą jest Katolicyzm wyznawany przez około 85% społeczeństwa.
7. Najdłuższą rzeką jest Yaque del Norte przepływa ona przez 298 kilometrów.
Dominikana ciekawostki
1. W wyniku wycinki lasów na Haiti z lotu ptaka można zauważyć, jak przebiega granica z Dominikaną.
2. Dzieci zaczynają swoją przygodę z edukacją w wieku siedmiu lat. Szkoła podstawowa liczy sobie trzy klasy. W wieku 11 lat dziecko udaje się na kolejny etap swojej przygody edukacyjnej. Obowiązek szkolny trwa jedynie do 14 roku życia, kontynuowanie dalszej przygody z edukacją zależy od chęci dziecka. Warto także wspomnieć jak przebiegają lekcje. Dzieci mają same zgłębiać temat, zaś nauczyciel siedzi z boku i ma pomóc na wypadek pojawienia się dodatkowych pytań. Lekcje nie są prowadzone w sposób, jaki my znamy.
3. Dominikańskie rodziny bywają dość liczne, jeden z rekordzistów posiada około 70 dzieci (z pewnością sam nie wie ile dokładnie). Oczywiście nie z jedną kobietą.
4. Mówiąc cygara, myślimy Kuba. Prawidłowo, jednak dominikańskie cygara są równie dobre i popularne na całym świecie.
5. Będąc na Dominikanie musisz spróbować narodowego trunku, czyli mamajuany. Ponoć ten napój pomaga na wszystko. Potrafi pokonać przeziębienie, wyleczyć z bezpłodności, odmłodzić skórę, a nawet zwiększa temperaturę w sypialni. Od wielu wieków stosowany jest jako afrodyzjak mający wzmocnić męskość i zwiększyć płodność kobiet.
Piaszczyste plaże to symbol Dominikany - Punta Cana
6. Starsi ludzie nie otrzymują emerytury od państwa. Żyją oni dzięki pomocy dzieci i wnuków (być może to jeden z powodów dlaczego dominikańskie rodziny są tak liczne). Jednak osoby w podeszłym wieku nie narzekają na swoje warunki bytowe - korzystają z życia pijąc rum i paląc cygara.
7. Jednym z najstarszych państw Ameryki jest właśnie Dominikana, która została odkryta podczas pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba w 1492 roku.
8. Jednym z nieodłącznych elementów tej kultury są cabanas, czyli małe hoteliki wynajmujące pokoje na godziny. Minimalny czas wynajęcia zaczyna się od 4 godzin, zazwyczaj nie jest on dłuższy niż cała noc. Cel jest jeden - spędzić upojny czas ze swoim partnerem/partnerką.
9. W dominikańskiej kuchni dominują potrawy przyrządzone z ryżu. Ponoć bez ryżu to nie obiad.
10. Językiem urzędowym tego kraju jest hiszpański.
11. Zaraz po Kubie, Dominikana jest drugim największym karaibskim krajem. W tym miejscu warto wspomnieć, iż bywa nazywana perłą Karaibów w nawiązaniu do długich i piaszczystych plaż.