Dominikana ciekawostki, z czego słynie

Dominikana ciekawostki, z czego słynie

Ciekawostki o Dominikanie

Dominikana ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, czym są działające na terenie kraju cabanas oraz jaki trunek pomaga na wszystko. Poznaj nieznane Tobie ciekawostki o Dominikanie.

1. Jako niepodległe państwo na mapie świata istnieje od 27 lutego 1844 roku. Tego dnia Dominikana uniezależniła się od Haiti.

2. Pod względem zajmowanego terytorium kraj ten jest mniejszy od Polski o 6,5 raza.

3. Najwyższy szczyt Dominikany znajduje się w Kordylierach Centralnych. Pico Duarte, bo o nim mowa, zgodnie z pomiarem wykonany z końcem XX wieku wznosi się na wysokość 3175 metrów n.p.m. Rząd tego kraju za oficjalną wysokość wskazuje 3087 metrów, jednak pomiary z 2005 roku wskazują, iż rzeczywista wysokość ma wynosić 3098 metrów. Sir Robert Hermann Schomburgk był pierwszą osobą dokonującą wejścia na tę górę. Dokonał tego w 1851 roku.

4. Powstanie flagi Dominikany datuje się na 1939 rok, gdy Dominikańczycy walczący o niepodległość swojego kraju w centralnej części flagi Haiti dodali biały krzyż. Obecna flaga składa się białego krzyża na tle naprzemiennych ułożonych niebieskich i czerwonych prostokątów. W centralnej jej części znajduje się herb. Biały krzyż symbolizuje wiarę katolicką, kolor niebieski nawiązuje do wolności, zaś barwa czerwona nawiązuje do ilości krwi przelanej w walce o niepodległość.

5. Szacuje się, iż na co dzień Dominikanę zamieszkuje około 100 Polaków.

6. Religią wiodącą jest Katolicyzm wyznawany przez około 85% społeczeństwa.

7. Najdłuższą rzeką jest Yaque del Norte przepływa ona przez 298 kilometrów.

Dominikana ciekawostki

1. W wyniku wycinki lasów na Haiti z lotu ptaka można zauważyć, jak przebiega granica z Dominikaną.

2. Dzieci zaczynają swoją przygodę z edukacją w wieku siedmiu lat. Szkoła podstawowa liczy sobie trzy klasy. W wieku 11 lat dziecko udaje się na kolejny etap swojej przygody edukacyjnej. Obowiązek szkolny trwa jedynie do 14 roku życia, kontynuowanie dalszej przygody z edukacją zależy od chęci dziecka. Warto także wspomnieć jak przebiegają lekcje. Dzieci mają same zgłębiać temat, zaś nauczyciel siedzi z boku i ma pomóc na wypadek pojawienia się dodatkowych pytań. Lekcje nie są prowadzone w sposób, jaki my znamy.

3. Dominikańskie rodziny bywają dość liczne, jeden z rekordzistów posiada około 70 dzieci (z pewnością sam nie wie ile dokładnie). Oczywiście nie z jedną kobietą.

4. Mówiąc cygara, myślimy Kuba. Prawidłowo, jednak dominikańskie cygara są równie dobre i popularne na całym świecie.

5. Będąc na Dominikanie musisz spróbować narodowego trunku, czyli mamajuany. Ponoć ten napój pomaga na wszystko. Potrafi pokonać przeziębienie, wyleczyć z bezpłodności, odmłodzić skórę, a nawet zwiększa temperaturę w sypialni. Od wielu wieków stosowany jest jako afrodyzjak mający wzmocnić męskość i zwiększyć płodność kobiet.

Nalewka wytwarzana jest w procesie mieszania rumy, czerwonego wina, kory drzewnej oraz miodu. Więcej o mamajuanie można przeczytać w tekście Mamajuana, czyli rum karaibski, znany jako domowa viagra

Piaszczyste plaże to symbol Dominikany - Punta Cana

Dominikana ciekawostki

6. Starsi ludzie nie otrzymują emerytury od państwa. Żyją oni dzięki pomocy dzieci i wnuków (być może to jeden z powodów dlaczego dominikańskie rodziny są tak liczne). Jednak osoby w podeszłym wieku nie narzekają na swoje warunki bytowe - korzystają z życia pijąc rum i paląc cygara.

7. Jednym z najstarszych państw Ameryki jest właśnie Dominikana, która została odkryta podczas pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba w 1492 roku.

8. Jednym z nieodłącznych elementów tej kultury są cabanas, czyli małe hoteliki wynajmujące pokoje na godziny. Minimalny czas wynajęcia zaczyna się od 4 godzin, zazwyczaj nie jest on dłuższy niż cała noc. Cel jest jeden - spędzić upojny czas ze swoim partnerem/partnerką.

9. W dominikańskiej kuchni dominują potrawy przyrządzone z ryżu. Ponoć bez ryżu to nie obiad.

10. Językiem urzędowym tego kraju jest hiszpański.

11. Zaraz po Kubie, Dominikana jest drugim największym karaibskim krajem. W tym miejscu warto wspomnieć, iż bywa nazywana perłą Karaibów w nawiązaniu do długich i piaszczystych plaż.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa