Jamajka ciekawostki, z czego słynie i informacje

Jamajka ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Jamajce

Jamajka ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego na wyspie żyje tak mało węży, jakie święto narodowe jest obchodzone 6. lutego oraz gdzie powstawały historie szpiegowskie z udziałem Jamesa Bonda.

1. Jamajka uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii i Federacji Indii Zachodnich 6 sierpnia 1962 roku.

2. Pod względem zajmowanego terytorium kraj ten jest mniejszy od Polski o 28 razy.

3. Religią wiodącą w tym kraju jest protestantyzm wyznawany przez blisko 62% społeczeństwa.

4. Najwyższym punktem tego kraju jest wznoszący się na wysokość 2256 metrów n.p.m. Blue Mountain Peak. Szczyt znajduje się we wschodniej części wyspy. Na górze panuje dość chłodny klimat, a zimą występują tam nawet opady śniegu. Przy dobrej widoczności, znajdując się na szczycie można dostrzec Kubę.

5. Przed ogłoszeniem niepodległości, we wrześniu 1961 roku rząd tego kraju ogłosił konkurs na wzór flagi narodowej. Zwycięzca miał otrzymać 100 funtów. Do specjalnie utworzonej komisji wpłynęło aż 368 propozycji, z których finalnie wyłoniono 12 wzorów. Jak się okazało propozycje te były niewystarczające dla członków komisji, którzy postanowili stworzyć nowy wzór. Pojawiło się wówczas pytanie - "czy zdążą do dnia ogłoszenia niepodległości?". Wyboru udało się dokonać w maju 1962 roku. Flaga miała się składać z pięciu poziomych pasów - górny i dolny w kolorze zielonym, następnie przylegające do nich dwa złote, zaś na samym środku czarny.

Flaga została zatwierdzona przez wszystkie urzędy, jednak na samym końcu zauważono, że podobną flagę posiada Tanganika. Postanowiono więc zmodyfikować flagę i umieścić na niej złoty krzyż, a powstałe na niej cztery trójkąty będą mieć kolor zielony i czarny. Złoto na fladze Jamajki ma symbolizować dobra naturalne i piękno promieni słonecznych, czerń nawiązuje do trudnych czasów i tych, które mają dopiero nastąpić, zieleń zaś oznacza nadzieję.

Jamajka ciekawostki

1. Mleko czekoladowe zostało wynalezione na Jamajce.

2. Szacuje się, że blisko 25% populacji Jamajki posiada irlandzkie korzenie.

3. Pomijając Watykan, w tym kraju mieści się najwięcej kościołów w przeliczeniu na kilometr kwadratowy.

4. Zgodnie ze statystykami Międzynarodowej Organizacji Pracy, tylko w trzech krajach świata istnieje większe prawdopodobieństwo, że szefem będzie kobieta. Są to Kolumbia, Saint Lucia oraz Jamajka.

5. W 2008 roku miało miejsce dość specyficzne wydarzenie, albowiem ktoś ukradł plaże. W miejscu gdzie powstawał kurort Coral Springs blisko 500 ciężarówek wywiozło piasek.

6. Głową tego państwa jest Królowa Elżbieta II.

7. Na Jamajce nie istnieje coś takiego jak zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Po prostu można go pić wszędzie.

Jamajka ciekawostki - barwy narodowe

Jamajka ciekawostki - barwy narodowe
8. Przez wyspę przepływa 120 rzek i jezior.

9. Narodowym trunkiem jest rum. Mieszany jest niemalże z każdym napojem. Idealną kombinacją jest zmieszanie go z wodą kokosową.

10. To pierwszy tropikalny kraj, który wybrał się na Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

11. Boba Marleya chyba nie trzeba przedstawiać. Jego piosenka "One Love" przez wielu jest uznawana za nieoficjalny hymn Jamajki.

12. Jamajka została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1494 roku.

13. Najszybszy człowiek świata, trzykrotny mistrz olimpijski z Pekinu, Londynu oraz Rio de Janeiro, Usain Bolt pochodzi właśnie z tego kraju.

14. Największym przemysłem w tym kraju jest turystyka.

15. 6 lutego jest świętem narodowym w tym kraju. Tego dnia urodził się Bob Marley.

16. Szacuje się, że około 24% społeczeństwa trapi problem nadwagi.

17. Kraj ten produkuje jedną z najdroższych, najbardziej poszukiwanych i najrzadszych kaw świata - Blue Mountain Coffee.

18. Na wyspie żyje bardzo mało węży. W 1872 roku sprowadzono tutaj mangustę, która miała się pozbyć szczurów z pól trzcinowych. Dodatkową korzyścią był fakt, iż mangusty zabiły prawie wszystkie węże na Jamajce.

19. Brytyjski pisarz Ian Fleming, autor powieści o przygodach szpiegowskich z Jamesem Bondem w roli głównej, po zaprojektowaniu swojego wymarzonego domu postanowił wybudować go właśnie na Jamajce. To właśnie tutaj Brytyjczyk napisał dziesięć tomów. Co ciekawe, swój dom nazwał Goldeneye.

Ciekawostki o Jamajce - plaża w Ocho Rios

Ciekawostki o Jamajce

Wodospady na rzece Dunn

Jamajka ciekawostki

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa