Ciekawostki o Kostaryce

Ciekawostki o Kostaryce

Kostaryka ciekawostki

Kostaryka ciekawostki - dowiedz się z czego słynie Kostaryka, dlaczego władze zdecydowały się zrezygnować z posiadania własnej armii oraz czym jest Dzień Juan Santamaria.

1. Kostaryka jako niepodległe państwo istnieje od 15 września 1821 roku. Tego dnia kraj ten uniezależnił się od hiszpańskich wpływów.

2. Porównując zajmowane terytorium, Kostaryka jest 6,1 raza mniejsza od Polski.

3. Najwyższy szczyt kraju, a zarazem Ameryki Środkowej nosi nazwę Cerro Chirripó. Wznosi się on na wysokość 3820 metrów n.p.m. Góra umiejscowiona jest w paśmie górskim Cordillera de Talamanca na terenie założonego w 1975 roku Parku Narodowego Chirripó. Żyją tam zagrożone zwierzęta jak tapiry, jaguary, salamandry.

4. Kostarykańska flaga w kształcie prostokąta składa się z pięciu poziomych pasów w kolorach - czerwonym (środkowy, podwójnej szerokości pas), dwóch białych oraz niebieskim (przy krawędzi górnej i dolnej). Na czerwonym pasie umiejscowiony został herb kraju, nad którym znajduje się napis America Central (Ameryka Środkowa). Czerwona barwa symbolizuje przelaną krew osób biorących udział w walce o obronę kraju, a także ciepło i hojność mieszkańców kraju. Kolor biały odnosi się do pokoju, mądrości i szczęścia, zaś niebieski nawiązuje do wytrwałości, możliwości i idealizmu. Aktualny wzór został wprowadzony w 1964 roku.

5. Religią wiodącą jest katolicyzm wyznawany przez 71,5% społeczeństwa.

6. San Juan jest najdłuższą rzeką Kostaryki. Przepływa przez 200 kilometrów.

7. Zgodnie z danymi na rok 2018 w Kostaryce mieszka nieco ponad 4,9 miliona osób. Na przestrzeni lat populacja znacząco się zwiększyła - w 1955 roku na jej terenie żyło 1,1 miliona osób. Prognozy wskazują, iż w 2050 roku populacja zwiększy się o 800 tysięcy osób.

8. Obywatele Polski wybierający się na wakacje do tego kraju nie mają obowiązku posiadania wizy. Pobyt nie może być dłuższy niż 90 dni, a paszport musi być ważny przez minimum sześć miesięcy od dnia wjazdu do kraju. Przy przekraczaniu granicy za pomocą samolotu, zostanie podróżnego pobrana opłata w wysokości 26 dolarów (opłata lotniskowa).

Z czego słynie Kostaryka?

1. Parki narodowe w tym kraju zajmują 25% powierzchni.

2. Gringo tak właśnie będziesz nazywany przebywając w Kostaryce. To określenie jest zarezerwowane dla wszystkich osób spoza kraju.

3. Na terenie kraju znajduje się 112 wulkanów.  Najwyższy z nich Irazú ma wysokość 3432 metrów n.p.m. Niektóre z nich wypełnione są jeziorami kraterowymi z błękitną wodą. Ten widok może zachęcić do orzeźwiającej kąpieli, jednak lepiej tego nie robić. Sama woda może być zimna i zawierać w swoim składzie wiele metali ciężkich.

4. Kostarykańskie prawo zabrania wwożenia i wywożenia owoców, warzyw, kwiatów, czy dzikich zwierząt. Związane jest to z ochroną miejscowej przyrody.

5. Oficjalna jednostką monetarną jest colon kostarykański, jednak akceptowane są także płatności w dolarach. W sklepach dość często obok oficjalnych cen, podawane są także ceny w dolarach. Należy mieć jednak na uwadze, iż płacąc dolarami, resztę otrzymamy w colonach.

6. Kostaryka jako pierwszy kraj na świecie formalnie zlikwidowała swoje wojsko. Wraz z zakończeniem wojny domowej w 1949 roku, uchwalono konstytucję, która zabraniała tworzenie sił zbrojnych.

7. Nie należy wchodzić do urzędów państwowych w krótkich spodenkach. Takie zachowanie odbierane jest jako brak szacunku.

Kostaryka ciekawostki - drapieżne krokodyle na wolności

Kostaryka ciekawostki - drapieżne krokodyle na wolności

8. Dokładny adres wraz z numerem posiadają budynki jedynie w dużych miastach. Poza miastem sytuacja jest juz zupełnie inna, a sam adres opisowy, np. dom na lewo od kościoła.

9. Dość często w restauracjach funkcjonują dwa cenniki - dla lokalnych mieszkańców i turystów. Chyba nie muszę wyjaśniać, kto płaci mniej.

10. Kostarykański parlament składa się z 50% mężczyzn i 50% kobiet. Parytet gwarantuje ustawa.

11. Każdego dnia o godzinie 7 wszystkie stacje radiowe działające na terenie tego kraju emitują hymn państwowy.

12. Zgodnie z danymi na 1 stycznia 2018 roku płaca minimalna w tym kraju wynosi około 527 dolarów.

13. Statystyczny dorosły obywatel Kostaryki każdego roku wypija 5,4 litra czystego alkoholu.

14. Kostarykańskie prawo zabrania przetrzymywania w niewoli delfinów.

15. Dzień Juan Santamaria to święto narodowe obchodzone 11 kwietnia każdego roku. To dzień upamiętniający 16-letniego chłopca bohatersko walczącego w bitwie pod Rivas (11 kwietnia 1853 roku), w której poniósł śmierć. To między innymi dzięki niemu Kostarykańczycy odnieśli sukces.

16. Prawo tego kraju zakazuje organizowania polowań na zwierzęta dla sportu.

17. Władze kraju planują do 2021 roku pozyskiwać energię jedynie ze źródeł odnawialnych (głównie z wulkanów). Na ten cel zostało przeznaczone ponad miliard dolarów.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa