Haiti ciekawostki

Haiti ciekawostki

Ciekawostki o Haiti

Haiti ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, co łączy Haiti i Liechtenstein, jakie tragiczne wydarzenie miało miejsce 12 stycznia 2010 roku oraz kim był Jean-Jacques Dessalines.

1. Haiti jako niepodległe państwo na mapie świata istnieje od 1 stycznia 1804 roku. Tego dnia uniezależniło się od wpływów z Francji.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest 11 razy mniejszy od Polski.

3. Pic la Selle jest najwyższym szczytem kraju wznoszącym się na wysokość 2680 metrów n.p.m. Znajduje się on w paśmie Chaîne de la Selle na terenie Parku Narodowego La Visite.

4. Flaga Haiti w kształcie prostokąta składa się z dwóch poziomych pasów w kolorach niebieskim (na górze) oraz czerwonym (na dole). W centralnej części widnieje godło kraju. Symbol ten powstał w skutek usunięcia koloru białego z flagi francuskiej. Właśnie te barwy były używane w trakcie antyfrancuskiego powstania. Oficjalnie została przyjęta 25 lutego 1986 roku.

5. Religią dominującą jest katolicyzm wyznawany przez blisko 57% społeczeństwa.

6. Artibonite jest najdłuższą rzeką kraju przepływającą 236 kilometrów.

Haiti ciekawostki

1. Życie na Haiti nie jest łatwe. Blisko 80% mieszkańców żyje u progu ubóstwa, zaś 54% z nich w skrajnej nędzy. Minimalna płaca za dzień pracy (8 godzin) wynosi 4.5 dolara (dane na dzień 1 sierpnia 2017 rok). Tydzień pracy trwa 48 godzin. Szacuje się, że około 10% dzieci w tym kraju umiera przed ukończeniem piątego roku życia.

2. Na 1000 mieszkańców przypada jedynie 5 samochodów.

3. W 1804 roku Jean-Jacques Dessalines zdobył władzę w tym kraju i ogłosił się pierwszym cesarzem, jako Jakub I. Jego pierwszą decyzją było zabicie większości białych ludzi na Haiti.

4. Średnie roczne spożycie czystego alkoholu na osobę dorosłą wynosi 6,4 litra. Będąc w tym kraju należy spróbować rum Barbancourt.

5. Początek edukacji zaczyna się w wieku 6 lat i trwa przez kolejnych 6 lat. Jednak nie wszystkie dzieci otrzymują przywilej nauki w szkole.

6. Haiti należy do niewielu państw świata, w którym nie odnotowano ujemnej temperatury. Podczas najzimniejszego dnia słupek rtęci w Fort des Pins wskazał 1 stopień Celsjusza. Z kolei najwyższa temperatura została zmierzona w Port au Prince - termometry wskazywały wówczas 39,4 stopni Celsjusza.

7. Ostatni wyrok skazujący na karę śmierci zapadł w 1972 roku.

8. Gdyby zapytać co łączy Haiti i Liechtenstein z pewnością miałbyś problem z odpowiedzią. Jeden kraj leży w Ameryce Północnej, drugi w Europie. Jeden jest ubogi, drugi dość zamożny. W prawdzie nie są one potęgami, ale łączy je co innego, a mianowicie... flaga. Przez wiele lat oba kraje żyły w niewiedzy, iż mają identyczne barwy narodowe. Władze obu państw zostały uświadomione podczas ceremonii Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku, gdy po prostu zobaczyły te symbole na własne oczy.

Flaga Haiti

Flaga Haiti

9. Od 1801 roku na Haiti obowiązywały 23 różne konstytucje.

10. Od 1923 roku na terenie Haiti masowo zaczęto wycinać lasy. Szacuje się, że wycięto blisko 95% terenów leśnych, a krajobraz zachodniej części wyspy znacząco się zmienił.

11. Haiti należy do jednych z najbardziej zacofanych państw na świecie. Jednak nie w każdym aspekcie. Około 50 kilometrów na północ od Port-au-Prince, w miejscowości Mirebalais znajduje się szpital całkowicie zasilany energią słoneczną. Dzięki naturalnej energii nie dotyka go typowy dla Haiti problem z dostawami energii. Warto zaznaczyć, iż wytwarza go więcej niż sam potrzebuje.

12. 12 dzień stycznia 2010 roku zapisał się w historii kraju, jako jeden z najtragiczniejszych. Tego dnia kraj został nawiedzony przez potężne trzęsienie ziemi. W jego wyniku śmierć poniosło 316 tysięcy osób, zaś około trzy miliony osób w mniejszy, bądź większy sposób odczuły to spotkanie ze śmiertelnym żywiołem. Po tym kataklizmie na terenie Haiti wybuchła epidemia cholery. Wiele osób zastanawiało się skąd ona się wzięła. Jak się później okazało przywieźli ją ze sobą nepalscy żołnierze.

13. Polacy nie potrzebują wizy, aby wjechać na terytorium kraju. Ważne, aby przy przekraczaniu granicy mieć ważny paszport co najmniej przez sześć miesięcy.

14. Najwyższy budynek na wyspie wznosi się w Port-au-Prince. Digicel Turgeau ma wysokość 49 metrów.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa