Meksyk ciekawostki, z czego słynie i informacje

Meksyk ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Meksyku

Meksyk ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, ile zarabiają meksykańskie kartele na sprzedaży awokado, dlaczego lepiej nie odwiedzać Ciudad Juárez oraz z jakiego powodu mieszkańcy La Esperanza biją się po twarzy.

1. Meksyk ogłosił niepodległość od Hiszpanii 16 września 1810 roku, zaś na arenie międzynarodowej została ona uznana 24 września 1821 roku.

2. Pod względem zajmowanego terytorium kraj ten jest 6,3 razy większy od Polski.

3. Najwyższy punkt tego kraju mieści się w odległości 120 km od miasta Ceracruz w jego południowej części. Pico de Orizaba, bo o nim mowa, wznosi się na wysokość 5760 metrów n.p.m., choć niektóre źródła podają wysokość nawet 5760 metrów n.p.m. Ten uśpiony stratowulkan to zaraz po Denali i Mount Logan trzeci najwyższy szczyt Ameryki Północnej. Jego ostatnia aktywność miała miejsce w 1846 roku. Po raz pierwszy na górze znaleźli się F. Maynard i G. Reynolds w 1848 roku.

4. Flaga Meksyku składa się z trzech równych pionowych pasów w kolorach (od lewej do prawej) zielonego, białego i czerwonego. W centralnej części znajduje się siedzący na opuncji orzeł pożerający grzechotnika, który jest symbolem dawnej stolicy Azteków Tenochtitlán.

Według oficjalnej wykładki kolor zielony odnosi się do nadziei, biały ma symbolizować czystość, zaś czerwony nawiązuje do poległych bohaterów wojennych.

5. Szacuje się, że na co dzień w Meksyku mieszka około 10 tysięcy Polaków.

6. Najdłuższą rzeką Meksyku jest Rio Grande przepływające przez 3030 kilometrów.

7. Religią wiodącą jest katolicyzm wyznawany przez 82,7% społeczeństwa.

Ciekawostki o Meksyku - wioska Sayulita

Ciekawostki o Meksyku - wioska Sayulita

Meksyk ciekawostki

1. Pełna nazwa tego kraju to Zjednoczone Stany Meksykańskie.

2. Pod względem ilości mieszkańców, Meksyk zajmuje 11. miejsce na świecie. Żyje tam 121 milionów ludzi.

3. W konstytucji tego kraju wymienia się 64 języki, które uważa się za oficjalne. Głównie ludzie komunikują się po hiszpańsku, pozostałe 63 należą do grupy jerzyków indiańskich.

4. Artyści mieszkający w Meksyku mogą płacić podatki w formie dzieł sztuki.

5. Z jakim krajem kojarzą Ci się piramidy? Z Egiptem? Prawidłowo! Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że największa pod względem objętości piramida na świecie znajduje się właśnie w Meksyku, a dokładniej w mieście Cholula. Według wierzeń została ona zbudowana przez giganta Xelhua w III wieku p.n.e. Proces tworzenia miał mu zająć nawet parę wieków. Świątynię wzniesiono ku czci boga Quetzalcoatla.

6. Meksykański dowódca Santa Anna zorganizował pogrzeb państwowy dla swojej amputowanej kończyny.

7. Ziarna kakao były używane przez Azteków jako waluta.

8. Każdego roku w ofierze bogom Aztekowie składali 1% swojego społeczeństwa - było to około 250 tysięcy osób.

9. Około 75% wszystkich ziaren sezamu rosnących na terenie Meksyku trafia na bułki sieci McDonald.

W dalszej części teksty Meksyk ciekawostki dowiesz się jaki prezydent ubejmował ten urząd najkrócej na świecie, ile taksówek porusza się ulicami Mexico City oraz jaką propozycję otrzymały władze kraju podczas I Wojny Światowej.

10. Pedro Lascurain to 34. prezydent Meksyku wybrany na urząd 19 lutego 1913 roku. Na kartach historii zapisał się jako najkrócej urzędujący prezydent na świecie. Jak podają niektóre źródła Lascurain miał zrezygnować z pełnienia tej funkcji od 15 do 55 minut po ogłoszeniu wyników.

11. San Francisco znajdowało się na terytorium Meksyku aż do wybuchnięcia wojny amerykańsko-meksykańskiej w 1848 roku.

12. Kraj zamieszkiwany przez największą liczbę osób otyłych? Meksyk.

13. W XXI wieku nielegalna imigracja z Meksyku do Stanów Zjednoczonych zmniejszyła się o około 80%.

14. Każdego dnia ulicami stolicy Meksyku porusza się blisko 100 tysięcy taksówek.

15. W 1917 roku strona niemiecka zaproponowała władzom w Meksyku, aby ten zaczął brać czynny udział w I Wojnie Światowej i przeprowadził atak na Stany Zjednoczone. Miała to być dobra okazja, aby odzyskać utracone wcześniej tereny stanów Teksas, Nowy Meksyk i Arizona.

16. Na terenie kraju działa tylko jeden sklep zajmujący się sprzedażą broni. Szacuje się, że blisko 90% broni będącej na rynku pochodzi z nielegalnego przemytu ze Stanów Zjednoczonych.

Pałac Sztuk Pięknych w Meksyku

Pałac Sztuk Pięknych w Meksyku

Dowiedz się dlaczego mieszkańcy miasteczka La Esperanza urządzają coroczną walkę na pięści, kto i kiedy przynosi dzieciom prezenty z okazji Świąt Bożegonarodzenia, a także kim są miracle babies. Te ciekawostki o Meksyku z pewnością Ciebie zaskoczą.

17. Oblany wodami morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej Półwysep Jukatan zyskał swoją nazwę przez nieporozumienie. Gdy nie wiemy, gdzie się znajdujemy najłatwiej jest się zapytać. Tak samo pomyśleli Hiszpanie po dotarciu w tę nieznaną dla nich część świata. Zamieszkałe te tereny osoby odpowiedziały im 'Yucatan", co w ich języku oznaczało "nie rozumiem Cię".

18. Co roku na granicy Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi organizowany jest mecz w siatkówkę. Rolę siatkówki pełni płot oddzielający dwa kraje.

19. Meksyk jako jedyny kraj na świecie wyraził swój niepokój, gdy Adolf Hitler przyłączył Austrię do III Rzeszy na krótko przed wybuchem II Wojny Światowej.

20. Po tym jak znany hiszpański konkwistador Hernán Cortés podbił tereny należące do Azteków, Meksyk zaczęto nazywać Nową Hiszpanią.

21. W 1836 roku Teksas postanowił ogłosić swą niepodległość i odłączyć się od Meksyku. Przez blisko 9 lat pozostawał republiką, gdy postanowił przyłączyć się do Stanów Zjednoczonych.

22. Każdego roku w niewielkim miasteczku o nazwie La Esperanza znajdującym się w stanie Guerrero, rdzenni mieszkańcy organizują wielką walkę na pięści. Ma ona charakter modlitwy, prośby skierowanej do bogów o dobrą porę deszczową. Według wierzeń każda kropla krwi spadająca na ziemię zamieni się w kroplę deszczu. Na polu bitwy ścierają się wszyscy - mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci.

23. W 1985 roku miasto Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile 8,0 w skali Richtera. Zniszczeniu uległo wiele budynków, między innymi jeden ze stołecznych szpitali. Na oddziale położnym przebywało w tym momencie 16 niemowląt. Po trzęsieniu pod gruzami spędziły one aż 7 dni - bez pożywienia, ciepła, czy opieki. Te ciężkie warunki potrafiło znieść 14 niemowląt, nazwano je "miracle babies".

24. O płocie między Meksykiem, a Stanami Zjednoczonymi słyszał prawie każdy. Firma Golden State Fence, która zajmowała się budową jednej z części płotu została ukarana grzywną w wysokości pięciu milionów dolarów. Powód? Zatrudnianie nielegalnych imigrantów.

25. Wielu Meksykanów zapytanych, o to kiedy zaczyna się w ich kraju Boże Narodzenie odpowie, że 12 grudnia. To właśnie tego dnia obchodzone jest święto Matki Boskiej z Guadelupe - patronki Meksyku.

26. Tradycyjną potrawą wigilijną w naszym kraju jest oczywiście karp. W Meksyku jest to indyk w czekoladzie.

27. Dzień Niewiniątek to święto upamiętniające zabite przez Heroda dzieci. Obchodzone jest 28 grudnia, świętowany podobnie do prima aprilis.

28. Zastanawiałeś się kiedyś kto przynosi bożonarodzeniowe prezenty? Nie jest to Święty Mikołaj! Meksykańskie dzieci swoje upominki otrzymują dopiero 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. Wraz z początkiem roku dzieci wybierają swojego ulubionego króla i piszą do niego list. Wybrany król pojawia się w domu w nocy z 5 na 6 grudnia i zostawia prezenty w butach. Zgodnie z tradycją obok butów znajdują się talerzyki z jedzeniem dla króla.

29. Pierwszy przypadek świńskiej grypy, znanej również jako wirus H1N1 został odnotowany w Meksyku.

Meksyk ciekawostki - wulkan Popocatépetl

Meksyk ciekawostki - wulkan Popocatépetl

Na szczęście to jeszcze nie koniec ciekawostek o Meksyku. Dowiedz się ile zarabiają kartele narkotykowe za sprzedaż awokado, jakie miasto uważane jest za najbardziej niebezpieczne na świecie oraz jaki potencjał militarny posiada ten kraj.

30. Od 1981 roku Meksyk nie zgadza się na ekstradycję do krajów, który ubiega się o karę śmierci dla oskarżonego. Od tego czasu udało się obronić ponad 400 obywateli Meksyku oskarżonych o popełnienie przestępstwa w Stanach Zjednoczonych.

31. Stolica kraju uważana jest za jedną z najbardziej zatłoczonych na świecie.

32. Szacuje się, że meksykańskie kartele narkotykowe zarabiają 152 miliony dolarów każdego roku ze sprzedaży awokado.

33. Meksyk i Tajlandia, to kraje w których ginie najwięcej amerykańskich turystów.

34. Meksykańscy naukowcy przekształcili szot tequili w diamenty ogrzewając ją do temperatury 800˚C.

35. Czekolada, kukurydza i chilli wywodzi się z Meksyku.

36. Normalną rzeczą jest gwizdanie na kelnerów w restauracji. Takie zachowanie nie jest oznaką braku szacunku.

37. W 2017 roku Meksyk został sklasyfikowany na 34. miejscu w rankingu światowego potencjału militarnego. Armia tego kraju liczy 383 tysiące osób z czego 273 tysiące stanowi aktywny personel. Wojsko do swojej dyspozycji ma 452 samoloty, 143 okręty i co ciekawe żadnego czołgu. Każdego roku na dozbrojenia przeznaczane jest 7 miliardów dolarów.

Sprzedawca pamiątek w Meksyku

Sprzedawca pamiątek w Meksyku
38. Leżące w północnej części kraju miasto Ciudad Juárez uważane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych miast świata. Każdego roku mordowanych jest około 130 osób na 100 tysięcy mieszkańców.
Od 1993 roku dochodzi tutaj do masowych morderstw kobiet. Samo kobietobójstwo w Meksyku jest traktowane jako oddzielne przestępstwo. Prawo przewiduje nawet 60-letnią odsiadkę w więzieniu (to o 10 lat więcej w porównaniu do "tradycyjnego" morderstwa). Zazwyczaj ofiarami są kobiety w wieku powyżej 20 roku życia (wyjątkiem jest jedna 5-latka). Schemat działania jest podobny - kobieta zostaje uprowadzona, a następnie poddawana torturom, zostaje zgwałcona i na koniec zamordowana. Według policyjnych danych w ten sposób zamordowanych miało zostać ponad 400 kobiet, z czego odnaleziono 370 ciał. Zagadka tych seryjnych zabójstw do dziś nie została rozwikłana.

39. Kobiety w Meksyku mogą brać udział w głosowaniach od 1947 roku.

Plaża w Tulum na Półwyspie Jukatan

Plaża w Tulum na Półwyspie Jukatan

Starożytna piramida Chichén Itzá - Meksyk ciekawostki

Starożytna piramida Chichén Itzá - Meksyk ciekawostki
Jeśli przedstawione ciekawostki o Meksyku były dla Ciebie interesujące, zachęcam do zapoznania się z innymi ciekawymi zbiorami.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa