Sen zimowy u borsuka

Sen zimowy u borsuka

Czy borsuk zapada w sen zimowy?

Wraz z nadejściem zimy i spadkiem temperatury wiele zwierząt ogranicza swoją aktywność fizyczną. Dowiedz się czy borsuk zapada w sen zimowy i jak wygląda jego życie w tym okresie.

Pojęcie snu zimowego dotyczy niektórych zwierząt stałocieplnych. Ten stan charakteryzuje się okresowym spowolnieniem procesów życiowych - serce zaczyna bić wolniej, spowalnia się metabolizm, oddech staje się wolniejszy i spada temperatura ciała. Pozwala to na przetrwanie trudnych warunków pogodowych. Jak to jest z borsukami?

Czy borsuk zasypia na zimę?

Borsuki są zwierzętami prowadzącymi głównie nocny tryb życia. Swój dzień spędzają w norze, do której są ogromnie przywiązane. Ich legowiska mają niezwykle skomplikowaną budowę i składają nawet z kilku sypialni. Nim borsukowi uda się dotrzeć do głównej komory, pokonuje wiele krętych korytarzy. Dom tego zwierzęcia utrzymany jest w znakomitej czystości.

Wraz ze znacznym spadkiem temperatury borsuk zapada w sen zimowy. Jednak nie jest on ciągły. W przypadku ocieplenia budzi się i opuszcza norę na krótki spacer. Zaspokaja wówczas swoje pragnienie i poszukuje pokarmu. Zanim borsuk zaśnie na zimę, znosi do swojej nory suche liście, trawę i mech, aby wymościć swoją komorę sypialnianą, a także odpowiednio zabezpieczyć wejście. Przetrwanie podczas okresu zimowego zapewnia mu zgromadzony w organizmie tłuszcz. Po całkowitym przebudzeniu borsuk traci nawet 7 kg.

Długość snu zimowego u borsuka uzależniona jest od zimy. Zasypiają gdy temperatura spada znacząco poniżej 0 stopni Celsjusza lub na zewnątrz utrzymują się opady śniegu. Borsuki w Polsce nie opuszczają swoich legowisk przez około 96 dni w roku. Dla przykładu osobniki żyjące w Hiszpanii są aktywne cały rok, zaś te na dalekim wschodzie śpią nawet 6 miesięcy.

Borsuki zasypiają na zimę.

Borsuk ciekawostki

1. Podczas snu zimowego temperatura ciała borsuka obniża się od 2 do 4 stopni.

2. Żywią się praktycznie wszystkim, co są w stanie znaleźć w pobliżu swojej nory. Na ich "talerzu" lądują przeróżne rośliny i zwierzęta.

3. Wilki, rysie oraz ludzie - to największe zagrożenie dla borsuków.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa