Czy dziki biegają szybko?

Czy dziki biegają szybko?

Prędkość dzika - czy warto przed nim uciekać?

Już od najmłodszych lat dowiadujemy się, że dzik jest dziki. Lepiej go nie prowokować i nie uciekać. Dowiedz się jak szybko biega dzik i czy zapada w sen zimowy.

Zwierzęta te prowadzą głównie nocny tryb życia. Za dnia odpoczywają, nocą poszukują pożywienia. Zatem o spotkanie z dzikiem twarzą w twarz w ciągu dnia nie jest tak łatwo. Dziki należą do agresywnych zwierząt. Gdy poczuje się zagrożony, nie omieszka zaatakować. Na przestrzeni ostatnich lat można się na niego natknąć nie tylko w lesie. Zwabione pokarmem dziki coraz częściej wybierają się wgłąb miasta.

Jak szybko biega dzik?

Kto spotka w lesie dzika, ten szybko zmyka. W rzeczywistości nagła ucieczka nie jest wskazana. Dziki są bardzo szybkimi zwierzętami, podczas szarży potrafią biec z prędkością nawet 50 km/h. W spotkaniu z dzikiem problem miałby nawet sam Usain Bolt.

Co należy zrobić spotykając dzika w lesie?

W pierwszej kolejności nie należy niepokoić zwierzęcia. Należy zatrzymać się w bezruchu i oczekiwać jego odejścia. Nagła ucieczka może sprowokować dzika do ataku. Można także spróbować odejść w spokoju. Jeśli dojdzie do najgorszego, należy krzyczeć - dziki boją się hałasu. Warto także zachować trzeźwość umysłu i wykorzystać teren, na którym się znajdujemy - zawsze można spróbować wspiąć się na drzewo lub płot.

Czy dzik zapada w sen zimowy?

Dziki nie zapadają w sen zimowy. Zwierzęta te są aktywne przez cały rok.

Dzik ciekawostki

1. To zwierzę pospolite występujące na terenie całej Polski. Zgodnie zdanymi na rok 2017 szacuje się, że na terenie naszego kraju żyje 214 tysięcy osobników.

2. Dziki na wolnością żyją około 10 lat. W niewoli długość ich życia wydłuża się dwukrotnie.

3. Choć jego wygląd by na to nie wskazywał, biega do 50 km/h.

4. Dorosły dzik ma 44 zęby.

5. Swój dzień spędza w lesie. Na łowy wybiera się po zachodzie słońca.

6. Ciąża trwa około 20 tygodni. Młode przychodzą na świat od marca do kwietnia. W jednym miocie jest od 3 do 6 młodych.

7. Dorosły osobnik może ważyć nawet 300 kg. Jego ciało ma długość do 200 cm.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa