Sen u żyrafy

Sen u żyrafy

Jak śpi żyrafa i ile kręgów szyjnych posiada?

Zastanawiałeś się kiedyś co ze swoją szyją robi podczas snu żyrafa? Czy wiesz jak śpią żyrafy i ile kręgów szyjnych mają? Poznaj senne zwyczaje tych zwierząt.

Niektóre zwierzęta zwracają na siebie uwagę nie tylko wtedy, gdy są aktywne. Mogą to zrobić podczas jednej z najbardziej nudnych czynności, jaką można sobie wyobrazić. Takim przykładem są śpiące żyrafy.

Jak śpią żyrafy?

W Polsce możemy ją podziwiać tylko w zoo. Na wolności występują jedynie na kontynencie afrykańskim. Dorosła żyrafa osiąga od 4,6 do 6,1 metra wysokości, z czego nawet 2 metry to jej szyja. To właśnie ona może utrudniać wygodne ułożenie się do snu tego zwierzęcia. Zatem jak zasypiają żyrafy i co robią ze swoją długą szyją?

Zanim zasną klękają na swoich przednich kończynach, zaś swoją szyję zginają na udach lub biodrach. Proces przygotowywania swojego ciała do snu zajmuje żyrafom około 20 sekund. Długość snu dyktują warunki życia. Podczas snu żyrafy stanowią dość łatwą zdobycz dla drapieżników. Nim wstanie musi w pierwszej kolejności podnieść się na kolana i wyprostować tylne kończyny. Gdy uniesie swą tylną część ciała, może rozpocząć prostowanie kończyn przednich. Jest to dość długotrwały proces, dlatego sen u tych zwierząt nie trwa zbyt długo, bo zaledwie 30 minut w ciągu doby. Organizm tych ssaków bardzo oszczędnie gospodaruje energią. To najczęstsza metoda na sen, jednak starsi osobnicy zasypiają nawet na stojąco.

Ile kręgów szyjnych ma żyrafa?

Jak długa jest szyja żyrafy, każdy widzi. Potrafi ona osiągnąć nawet 2 metry długości. Choć jest to zwierzę z najdłuższą szyją na świecie, to posiada tyle samo kręgów szyjnych co człowiek, czyli 7. Różnią się one wielkością. Z tego tego powodu zwierzęta te nie są w stanie pochylić się. Jeśli chce się napić, musi rozchylić przednie kończyny lub zgiąć łokcie.

Żyrafy mają 7 kręgów szyjnych.

Ciekawostki o żyrafach

1. Nigdy nie zaobserwowano pływającej żyrafy. Umiejętność pływania u tych zwierząt budzi wiele kontrowersji. W 2010 roku przeprowadzono cyfrową symulację, która udowodniła, że żyrafa jest w stanie pływać, choć robiłaby to niezdarnie.

2. To jedyny znany kręgowiec, który nie jest w stanie ziewać.

3. Ponieważ żyrafy zasypiają na bardzo krótko, do lat 50-tych naukowcy uważali, że żyrafy w ogóle nie śpią.

4. W niewoli w ciągu doby zasypiają na 4-6 godzin, głównie nocą.

5. Potrafią osiągnąć prędkość nawet 56 km/h.

6. Mają bardzo dobry wzrok.

7. Są to zwierzęta roślinożerne.

8. To największe zwierzęta na naszej planecie.

9. Wodę piją bardzo rzadko, nawet raz na kilka dni. Czerpią ją głównie z roślin, które zjadają.

10. Codziennie konsumują około 34 kilogramów liści.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa