Czy pingwiny potrafią latać?

Czy pingwiny potrafią latać?

Czy pingwiny latają? Czy pingwin to ptak?

Czy pingwiny latają? Czy pingwin to ptak? Te na pozór dwa proste pytania dość często są zadawane wyszukiwarkom internetowym. Najprawdopodobniej również i Ty poszukujesz jednoznacznej odpowiedzi.

Czy pingwiny to ptaki?

W tej kwestii odpowiedź jest jednoznaczna - pingwin to ptak. Tego faktu nie można próbować podważyć.

Dlaczego pingwiny nie latają?

Podobnie jak wiele innych ptaków, również pingwiny są zmuszone pokonywać ogromne odległości między swoim legowiskiem, a miejscem żywienia. W przeciwieństwie do znacznej większości zamiast latać, pływają, niezdarnie chodzą bądź ślizgają się na brzuchu.

Jednak nie zawsze tak było. Pierwsze pingwiny umiały latać. Zmiana warunków życia doprowadziła, że po prostu zapomniały, jak to się robi. Biolodzy na całym świecie zadali sobie pytanie - jak do tego doszło? Wieloletnie badania doprowadziły do wniosków, iż ptaki nie sąw stanie z taką samą łatwością pływać w wodzie, jak i unosić się w powietrzu. W miarę upływu czasu, zmuszone przez otoczenie do nurkowania, wykształciły tę umiejętność na dość wysokim poziomie. Na drodze ewolucji ich zdolność latania zanikła.

A może jednak latają?

Oczywiście! Latają, tylko w wodzie. Ich ruchy wykonywane podczas nurkowania, do złudzenia przypominają te, które wykonują latające ptaki. Różnica w tym, iż one machają skrzydłami pod wodą. Pingwiny są uznawane za najlepszych nurków wśród wszystkich ptaków na świecie. Pingwin cesarski jest w stanie znaleźć się na głębokość nawet 500 metrów. Co więcej, pod wodą może przebywać do 25 minut.

Poznaj również ciekawostki o pingwinach

1. Pingwin widzi lepiej pod wodą.

2. Nie posiadają zębów. Do zdobycia pokarmu i jego spożycia używają dzioba.

3. Czy pingwiny mają kolana? - to kolejne często zadawane pytanie w odniesieniu do tych zwierząt. Na pierwszy rzut oka noga pingwina jest krótka, porusza się on niezdarnie - z pewnością nie ma kolan. Ta odpowiedź jest błędna. W rzeczywistości ich nogi pozostaję przykryte przez pióra, natomiast pingwiny kolana posiadają.

4. Pingwiny należą do najbardziej opierzonych ptaków na świecie.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa