Zęby i pióra u pingwina

Zęby i pióra u pingwina

Czy pingwiny mają zęby i pióra?

Czy pingwiny mają pióra? Czy pingwiny mają zęby? Sprawdź odpowiedź na te dwa pytania i poznaj lepiej te urocze ptaki zamieszkujące głównie półkulę południową, a w szczególności Antarktydę.

Kowalski, Rico, Skipper i Szeregowy - to postaci, które zna prawie każdy i sprawiły, że pokochaliśmy te zwierzęta jeszcze bardziej. Czy rzeczywiście są takie jak na szklanym ekranie? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, iż w środowisku naturalnym pingwiny na Madagaskarze nie występują. Co więcej, są to ptaki nieloty, choć dawniej było inaczej. Pierwsze pingwiny posiadały tę zdolność, jednak poprzez zmianę warunków życia i ewolucji nauczyły się nurkować i zapomniały jak się lata. Natomiast jak to jest z ich zębami i piórami?

Czy pingwiny mają zęby?

Pingwiny nie mają zębów. Te bezzębne ptaki do łapania swoich ofiar i ich spożywania używają dzioba. W tych procesach pomaga im umieszczony na jego końcu hak. Oprócz tego na języku posiadają włoski pomagające im utrzymać pokarm w dziobie. Od czasu do czasu zdarza im się połknąć kamień. Co ciekawe wpływa to raczej pozytywnie - pomaga w procesie rozdrabniania pokarmu w żołądku oraz zwiększa wagę ciała. Większe gabaryty pomagają pingwinom nurkować na większą głębokość. Pingwin cesarski może znaleźć się nawet na głębokości do 500 metrów i przebywać tam do 25 minut.

Czy pingwiny mają pióra?

Tak. I wcale nie tak mało. Pingwiny są najbardziej opierzonymi ptakami. Na jeden centymetr kwadratowy ich ciała przypada aż dwanaście piór. Gubienie i wytwarzanie pojedynczych piór jest cechą charakterystyczną wśród większości ptaków. Jednak podobnie jak w przypadku wznoszenia się w powietrze, pingwiny są inne. Na pewnym etapie życia przechodzą przez fazę nieopierzenia, kiedy to tracą wszystkie pióra. Pozostają całkowicie nagie przez okres około dwóch-trzech tygodni.

Będąc w temacie opierzenia warto wspomnieć, iż 1 na 50 000 porodów na świat przychodzi brązowy pingwin. W świecie tych zwierząt taki osobnik jest odpowiednikiem rudowłosego. Ich wyjątkowy wygląd nie jest dla nich pozytywny - stają się łatwym celem dla drapieżników i szybciej żegnają się z życiem. Utrudnia to również znalezienie partnera życiowego.

Pingwiny ciekawostki

1. Największe osobniki osiągają 120 cm wzrostu, zaś masa ich ciała wynosi od 20 do 45 kg.

2. Pingwiny są doskonałymi nurkami.

3. Nie mają zębów i nie potrafią wznieść się w powietrze.

4. Ulubioną metodą przemieszczania jest saneczkowanie na brzuchu.

5. Krocząc po lodzie poruszają się dość niezdarnie.

6. Ze względu na swój niezdarny chód i krótkie nóżki pojawiło się pytanie czy posiadają kolana. Pingwiny mają kolana, pomagają im one w saneczkowaniu na brzuchu.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa