Czy pingwiny mają kolana?
Tysiące ludzie na całym świecie zadaje sobie nurtujące ich pytanie - czy pingwiny mają kolana? Na pierwszy rzut oka odpowiedź jest jedna - przecież chodzą niezdarnie, lepiej czują się w wodzie, więc pewnie nie. Czy jesteś tego pewien?
Pierwsze pingwiny pojawiły się na Ziemi, gdy rządziły nią dinozaury. Wiemy to dzięki odkryciu skamieniałości osobnika, które jak ustalili naukowcy pochodzą sprzed 61 milionów lat. Spoczywały one na terenie Nowej Zelandii w regionie Canterbury. Ówczesne pingwiny miały nawet półtorej metra. Co więcej, dawniej umiały nawet latać, jednak wraz ze zmianą warunków życia zapomniały, jak to się robi. Po tym krótkim wprowadzeniu odpowiemy w końcu na pytanie, czy pingwiny mają kolana?
Czy pingwin ma kolana?
Patrząc na pingwina stojącego lub brodzącego po wyspie, można odnieść wrażenie, że mają bardzo krótkie nogi nieposiadające kolan. Chodzą raczej niezdarnie, ich ruchy nie są zbyt pełne wdzięku i gracji, ale jak się okazuje te pocieszne pokraki mają kolana. Na potwierdzenie tego twierdzenia grupa naukowców postanowiła opublikować dowód i przedstawiła zdjęcie rentgenowskie tego ptaka.
Noga pingwina składa się z krótkiej kości udowej, kolana, piszczeli oraz kości strzałkowej. Górna część nogi pozostaje przykryta piórami, co wywołuje wrażenie jakoby były one bardzo krótkie. Ich chód przypomina człowieka chodzącego o kulach z wyprostowanymi nogami. Wywołuje to wrażenie braku kolan. Obecność kolan można zaobserwować, gdy saneczkują (ślizgają się na brzuchu po lodzie). Nabierają przyspieszenia poprzez zgięcie kolan.
Poznaj więcej ciekawostek o pingwinach. Poniżej jedne z ciekawszych faktów.
1. Pingwiny należą do bardzo dobrych nurków. Pingwin cesarski potrafi zanurkować na głębokość nawet 500 metrów. Ci więcej pod wodą jest w stanie przebywać do 25 minut.
2. Pingwiny nie mają zębów, a do złapania swojej ofiary i spożycia jedzenia używają dzioba. Taka budowa sprawia, że od czasu do czasu połkną kamień. Wbrew pozorom nie wpływa to negatywnie na zdrowie - przyspiesza proces rozdrabniania pokarmu w żołądku. Co więcej, według naukowców nie tylko przyspiesza to proces trawienia, ale zwiększa wagę ciała i pozwala zanurkować na większą głębokość.
3. Saneczkowanie to ulubiona metoda przemieszczania. Nosi ona nazwę tobogganing, czyli ślizganie się na brzuchu.
4. Należą do najbardziej opierzonych ptaków. Na jednym centymetrze kwadratowym wyrasta dwanaście piór. W przeciwieństwie do innych ptaków przechodzą one przez fazę nieopierzenia, kiedy to tracą wszystkie pióra i pozostają "nagie".
5. Na koniec potwierdzę - tak, pingwiny na pewno mają kolana.
6. Czy pingwiny latają? Wiele milionów lat temu latały, jednak w skutek ewolucji zatraciły tę zdolność.