Jak lisy spędzają zimę?

Jak lisy spędzają zimę?

Czy lisy zapadają w sen zimowy?

Zima jest dla wielu zwierząt bardzo trudnym okresem do przetrwania. Dowiedz się czy lisy zapadają w sen zimowy, jak spędzają te miesiące oraz jak zmieniają się ich przyzwyczajenia.

Charakteryzują je duże trójkątne uszy, żółtoruda sierść i puszysty ogon. Ich zachowanie uzależnione jest od pory roku. Wiosnę i lato spędzają w stadzie. Wykopują wówczas głębokie na trzy metry nory, przy czym sypiają poza nimi. Aktywne są głównie o zmierzchu i nocą, jednak osobniki przebywające z dala od człowieka uaktywniają się również w ciągu dnia. Jednak jak spędzają zimę? Czy lisy zapadają w sen zimowy?

Czy lisy zasypiają na zimę?

Lisy nie zapadają w sen zimowy. Jednak w tym okresie zmienia się jego zachowanie. Prowadzą aktywny tryb, uaktywniają się za dnia i spędzają ten czas w samotności. Polują głównie na zające. W celu zdobycia pożywienia pokonują znacznie większe obszary. Niskie temperatury oraz zmrożona warstwa śniegu znacznie utrudniają polowania. Wraz z nadejściem zimy zmienia się również kolor sierści - z żółtorudawej na szarą. Futro staje się gęste, puszyste i dłuższe.

Raz do roku przystępują do kopulacji. Ma to miejsce na wiosnę. W okolicach grudnia u samicy zmienia się kształt i wielkość narządów płciowych - jajniki stają się nawet 2 razy większe. Gdy nadchodzi jesień zwiększa się produkcja spermy u samców. Proces ten przybiera na sile zimą. Zwiększa się również ciężar jąder.

Lisy spędzają zimę w samotności.

Ciekawostki o lisach

1. Lisy mają bardzo dobrze wykształcony zmysł słuchu, wzroku oraz węchu. Pod grubą warstwą śniegu lub ziemi jest w stanie usłyszeć mysz i ją zaatakować.

2. W poszukiwaniu pożywienia jest w stanie pokonać 250 km.

3. Dzięki doskonale rozwiniętemu zmysłowi słuchu jest w stanie usłyszeć mysz z odległości 150 metrów.

4. Dorosłe osobniki podczas biegu osiągając prędkość nawet 65 km/h.

5. W Londynie żyje około 10 tysięcy lisów.

6. To jedyni przedstawiciele z rodziny psowatych, które umieją schować swoje pazury.

7. Młode zaraz po przyjściu na świat nie potrafią chodzić, nic nie słyszą, ani nie widzą.

8. Umieją pływać, jednak wykorzystują tę zdolność bardzo rzadko.

9. Na zimę futro u lisa staje się grubsze i cieplejsze. Dzięki temu łatwiej znosi trudne warunki pogodowe.

10. Lisy nie zasypiają na zimę.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa