Ciekawostki o Malezji - z czego słynie?

Ciekawostki o Malezji - z czego słynie?

Ciekawostki o Malezji

1. Malezja uzyskała niepodległość 31 sierpnia 1957 roku.

2. Kraj ten jest nieznacznie większy od Polski.

3. Najwyższym szczytem Malezji jest Kinabalu. Znajduje się on w górach Crocker na wyspie Borneo. Najwyższa malajska góra wznosi się na 4101 metrów n.p.m. Pierwszą osobą, której udało się wejść na szczyt był John Whitedead. Dokonał tego w 1888 roku.

4. Malajska flaga wzorowana jest na fladze USA. Składa się ona z 14 poziomych pasów naprzemiennie w kolorach czerwonym i białym. 13 z nich symbolizuje 13 stanów Malezji, 14 zaś jego stolicę Kuala Lumpur. W lewym górnym rogu umieszczono niebieski prostokąt, a w jego centrum półksiężyc i gwiazdę (symbole islamu) . Kolor niebieski odnosi się do związków z Wielką Brytanią.

5. Pahang to najdłuższa rzeka Malezji. Przepływa ona przez 434 km.

6. Religią wiodącą jest islam.

7. Kraj ten zamieszkuje 32 miliony osób. W porównaniu do 1955 roku populacja wzrosła o 25 milionów. Szacuje się, że do 2050 roku wyniesie ona blisko 42 miliony osób.

8. Polscy obywatele udający się do Malezji w celach turystycznych są zwolnieni z obowiązku wizowego.

Malezja ciekawostki

1. W państwowej telewizji i radiu nie usłyszysz piosenki "Despacito". Jej emitowanie zostało zakazane przez władze kraju. W ocenie rządzących tekst pioesnki jest obsceniczny.

2. Nasi lemak to jedno z dań kuchni malezyjskiej. Jego główną bazą jest ryż gotowany w mleku kokosowym z dodatkiem liści pandana. Do ryżu dodaje się przeróżne dodatki - pasta chili, ogórki, anchois. Ważnym elementem jest mięso. Najczęściej jest to smażony kurczak lub ryba. Tak przyrządzone danie serwowane jest w misce bądź liściu bananowca.

3. Wymiar sprawiedliwości przewiduje możliwość zastosowania publicznej chłosty. Każdego roku publicznej karze chłosty poddawanych jest około 10 tysięcy osób.

4. 12 obywateli Malezji posiada majątek ponad miliarda dolarów. Najbogatszym Malezyjczykiem jest Robert Kuok. Mężczyzna zgromadził majątek o wartości 11,3 miliarda dolarów.

5. Dorosły Malezyjczyk wypija średnio każdego roku 1,3 litra czystego alkoholu.

6. Obowiązek edukacyjny rozpoczyna się w wieku 6 lat.

7. Tygrys malajski jest narodowym zwierzęciem Malezji. Dwa tygrysy umieszczono także w godle kraju.

8. W Malezji znajduje się 114 lotnisk z czego 39 posiada utwardzoną nawierzchnię. Największe znajduje się w Kuala Lumpur. Każdego roku korzysta z niego około 48 milionów pasażerów.

Georgetown, Malezja

Georgetown, Malezja

9. Kierowcy mają do dyspozycji 144,403 km dróg z czego 116,169 km jest utwardzona, a 1,821 km to drogi ekspresowe.

10. W tym kraju nigdy nie odnotowano temperatury poniżej zera. Najniższą temperaturę odnotowano w Cameron. Słupek rtęci wskazał tam 2,2 stopni Celsjusza.

11. Statystyczna Malezyjka rodzi w swoim życiu 2,6 dzieci.

12. Płaca minimalna uzależniona jest od położenia. Na półwyspie została określona na poziomie 1000 MYR miesięcznie (931 zł). Godzinne wynagrodzenie nie może być mniejsze niż 4,81 MYR. W stanach Sabah, Sarawak i Labuan wynagrodzenie minimalne wynosi 920 MYR miesięcznie (852 zł).

13. W rankingu potencjału militarnego Malezję sklasyfikowano na 44. miejscu. Armia składa się z 420 tysięcy osób, z czego 110 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 182 samoloty, 74 czołgów, 1318 wozów opancerzonych i 61 okrętów. Każdego roku na modernizację wojska przeznacza się 4,7 miliarda dolarów.

14. W tym kraju można dogadać się w 140 językach i dialektach. Jednak ze spokojem można porozumieć się w języku angielskim.

15. Największe rondo na świecie mieści się w Putrajaya. Jego średnica wynosi 3,5 km.

16. Stolica Malezji uznawana jest za światowe centrum burzowe. Każdego roku występuje tam około dwieście burz.

17. Stan Kelantan należy do jednego z najbardziej konserwatywnych. Jego władze wprowadzili przepis nakazujący pozostawienie włączonych świateł podczas seansu filmowego w kinie. Wszystko aby zapobiec nierządowi. Przepis istnieje od 2007 roku.

18. Petronas Towers to najwyższy obiekt w Malezji. Budynek, a właściwie dwie bliźniacze wieże wznoszą się na wysokość 452 metrów. W latach 1998 do 2004 był to najwyższy budynek świata (obecnie jest nim Burdż Chalifa). Obiekt w całości przeznaczony jest pod biura.

Ciekawostki o Malezji - najwyższe bliźniacze wieże świata

Ciekawostki o Malezji - najwyższe bliźniacze wieże świata

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa