30 St Mary Axe
Londyn pełen jest nowoczesnych budynków. Przykładem jednego z nich jest wieżowiec 30 St Mary Axe. Przez londyńczyków bywa nazywany "korniszonem". Obiekt wywołuje ambiwalentne odczucia - jednych zachwyca, drugich zaś obrzydza.
Bez wątpienia budynek 30 St Mary Axe jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Londynie. Mieszczący się w głównej dzielnicy finansowej miasta - City of London - wieżowiec zaprojektował Norman Foster. Dowiedz się kiedy i w jakim historycznym miejscu go wybudowano, ile pięter posiada oraz dlaczego bywa nazywany korniszonem.
Historia w pigułce
Zanim pojawił się pomysł wzniesienia 30 St Mary Axe w tym miejscu znajdował się biurowiec Baltic Exchange. 10 kwietnia 1992 roku obiekt ten został zniszczony w wyniku zamachu bombowego, przeprowadzonego przez Irlandzką Armię Republikańską. Na skutek wybuchu śmierć poniosły 3 osoby, a kolejne 91 zostało rannych.
Budowę wieżowca rozpoczęto w 2001 roku. Cała inwestycja - wzniesienia obiektu, jak i wykupienia gruntu - pochłonęła kwotę 228,6 milionów funtów i trwała 3 lata. Oficjalne otwarcie nastąpiło 28 kwietnia 2004 roku.
Wysokość 30 St Mary Axe
Wieżowiec wznosi się na wysokość 180 metrów i liczy 41 pięter. To 9. najwyższy budynek w Londynie - jest o 130 metrów niższy od pierwszego w tym zestawieniu The Shard. Biorąc pod uwagę całą Wielką Brytanię w tym zestawieniu, 30 St Mary Axe zamyka pierwszą 10.
Nazewnictwo
Co ciekawe obiekt 30 St Mary Axe nosi nazwę ulicy, przy której się znajduje. Posiada także dwie nieoficjalne nazwy. Określenie "Swiss Re" zaczerpnięto od nazwy firmy ubezpieczeniowej, która miała tu swoją siedzibę. Jednak londyńczycy częściej sięgają po nazwę „Gherkin”, co w tłumaczeniu oznacza korniszon. Patrząc na kształt budynku nie mamy wątpliwości dlaczego.
Przyjazny dla środowiska
Budynek określany jest mianem ekologicznego. Rozszerza się on od parteru aż do 16 piętra, gdzie osiąga swoją maksymalną szerokość. Od tego miejsca, aż do samego szczytu zaczyna się zwężać. Nadany przez architekta kształt pozwolił na zmniejszenie parcia bocznego wiatru i wyeliminowanie zjawiska przeciągów na poziomie ulicy. Dodatkowo Norman Foster wykorzystał podwójną szklaną elewację w celu ochrony wnętrza przed zbytnim nagrzaniem latem i zagwarantowania odpowiedniej izolacji zimą. Szacuje się, że dzięki tym rozwiązaniom zredukowaną zużycie energii o 50 procent w stosunku do zwykłych budynków o podobnej wysokości.
30 St Mary Axe ciekawostki
1. Do budowy wykorzystano betonowe płyty wzmacniane stalą, szkło oraz aluminium.
2. Wnętrze wieżowca jest w stanie pomieścić do 4 tysięcy osób.
3. Pomiędzy piętrami kursuje 16 szybkich wind. Osiągają one prędkość około 6 metrów na sekundę. W tym samym momencie są one w stanie przewieźć 378 osób. Obiekt posiada również dwie klatki schodowe. Aby wejść z piętra na szczyt 30 St Mary Axe należy pokonać 1037 stopni.
4. Szyby zewnętrzne zajmują powierzchnię 24 000 m².
5. Oprócz powierzchni biurowej na piętrach od 38 do 40 mieszczą się bary i restauracje.
6. Londyński wieżowiec otrzymał Nagrodę Stirlinga.