Tadż Mahal - świątynia miłości w Indiach

Tadż Mahal - świątynia miłości w Indiach

Tadż Mahal Indie

Tadż Mahal, nazywana także świątynią miłości, to największa atrakcja turystyczna i zarazem najważniejszy zabytek w Indiach. Poznaj legendę o jej powstaniu, dla kogo została wybudowana oraz jakie skrywa tajemnice.

Mauzoleum Tadż Mahal wybudował Szahdżahan z dynastii Wielkich Mogołów, ku uczczenia pamięci swojej zmarłej żony Mumtaz Mahal. Budynek położony jest w Agrze. Miasto nad rzeką Jamuna dzieli dystans około 200 kilometrów od dawnej stolicy Indii - Delhi. To jedna z głównych atrakcji turystycznych tego kraju. Każdego roku progi tej atrakcji przekracza około 3 miliony turystów. Tadż Mahal to kompleks składający się z głównego mauzoleum z ogromną kopułą i wielką bramą, która symbolizuje wrota do raju. Obiekt otoczony jest czterema minaretami. Po jej bokach mieszczą się dwa identyczne meczety wzniesione z czerwonego kamienia.

Legenda o Tadż Mahal

Indyjskie mauzoleum, to nie tylko architektoniczna perełka, ale również symbol miłości i oddana. Historia powstania tego miejsca sięga 1631 roku, kiedy to żona panującego wówczas cesarza Szahdżahana zmarła podczas porodu czternastego potomka. Para przeżyła ze sobą szczęśliwe 18 lat. Zgodnie z legendą Mumtaz Mahal na łożu śmierci poprosiła męża, aby złożył trzy obietnice. Mężczyzna miał się już nigdy nie ożenić, opiekować się dziećmi oraz wznieść budynek, który upamiętni jej śmierć. Cesarz postanowił spełnić wszystkie prośby ukochanej (choć nigdy już nie zawarł innego związku małżeńskiego, to nie przeszkodziło mu to w posiadaniu kochanek). Bez zbędnej zwłoki władca przystąpił do realizacji ostatniej obietnicy i rozpoczął budowę grobowca-mauzoleum, który upamiętni śmierć żony. To właśnie z tego powodu Tadż Mahal bywa nazywana świątynią miłości. Zgodnie z pierwotnym założeniem, obiekt miał nie mieć sobie równych wśród innych na świecie. Wraz z zakończeniem budowy, Cesarz miał rozkazać obcięcie kciuków wszystkim osobom zaangażowanym podczas prac. Miało to zapobiec możliwości wybudowania drugiej podobnej konstrukcji. Fakt ten nie został oficjalnie potwierdzony w żadnym źródle.

Każdego roku Tadż Mahal odwiedza około 3 milionów turystów.

Historia budowy

Wznoszenie mauzoleum zajęło 22 lata (1632-1654). Na placu budowy miało pracować od 20 do 25 tysięcy robotników. Mieli się tak także znajdować Europejczycy z Włoch oraz Francji. W żadnej oficjalnej kronice dworskiej nie wskazano nazwiska architekta. Według niektórych na to sugerować, iż Tadż Mahal było dziełem samego Szahdżahana. Według niektórych dokumentów właściwym architektem był Ustaz Ahmad Lahori.

Materiał

Do wybudowania Tadż Mahal użyto marmur, sprowadzony z kamieniołomu oddalonego o około 350 km. Wbrew licznym fotografiom nie jest on białego koloru. Agra, to 8. pod względem najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Nieczyste powietrze, liczne śmieci, brudna rzeka i owady doprowadzają do zmiany naturalnej barwy budowli. Władze miasta wydały zakaz uruchamiania obiektów przemysłowych w odległości 50 km od mauzoleum.

Okres zapomnienia

W latach 30. XIX wieku kompletnie zapomniano o Tadż Mahal. Obiekt był zarośnięty i zaniedbany, prawie popadł w ruinę. Pojawiła się nawet propozycja rozebrania tego wybitnego budynku i sprzedania marmuru do Londynu. Na szczęście nie znalazł się chętny na jego zakup. Podupadły monument został odnowiony na rozkaz wicekróla Indii.

Tadż Mahal ciekawostki

1. W 2004 roku w Indiach świętowano 350 rocznicę wybudowania Tadż Mahal. Trzy lata później 7 lipca konstrukcję ogłoszono jednym z siedmiu nowych cudów świata.

2. Zgodnie z legendą, Cesarz Indii po śmierci żony osiwiał podczas jednej nocy.

3. Mumtaz Mahal była drugą żoną cesarza Szahdżahana. Kobieta żyła 38-lat i wydała na świat 14 dzieci. Po ukończeniu budowy Tadż Mahal, jej ciało pochowano w złotej trumnie wewnątrz grobowca. Cesarz nakazał także obsypanie trumny perłami i diamentami. Tych kosztowności miało pilnować 2000 tysięce żołnierzy.

4. Bilet wstępu do Tadż Mahal dla obcokrajowca to koszt rzędu 1250 rupii (około 67 złotych).

5. Zwiedzanie obiektu w piątek jest niemożliwe. Tego dnia w meczecie odbywają się modlitwy.

6. Fotografowanie wnętrza Tadż Mahal jest zakazane.

7. W najwyższym punkcie budynek ma 73 metry wysokości.

8. Według legendy, cesarz Szahdżahan pozazdrościł grobowca swojej żonie i chciał wybudować jej replikę o czarnym kolorze dla siebie. Plan ten nigdy nie został zrealizowany, dlatego jego ciało spoczęło przy małżonce.

9. Otaczające obiekt minarety mierzą 40 metrów wysokości. Konstruktorzy postanowili odchylić je lekko na zewnątrz, aby podczas trzęsienia ziemi przypadkowo nie runęły na właściwą budowlę.

10. Według specjalistów istnienie Tadż Mahal jest zagrożone. Związane jest to z opadającym poziomem rzeki Jamuna, która zasila kanały grobowca. Wpływa to na wysychanie fundamentów, gdy wyschną, budynek może runąć.

11. Bogaty przedsiębiorca z Bangladeszu wybudował replikę Tadż Mahal w Bangladeszu, aby biedni mieszkańcy jego kraju mogli zobaczyć budowlę. Inwestycja pochłonęła 56 milionów dolarów.

12. Podczas II Wojny Światowej obiekt został otoczony rusztowaniem, aby wprowadzał w błąd bombowce wroga.

13. Przeczytaj także ciekawostki o Indiach.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa