Najwyższy budynek w Wielkiej Brytanii

Najwyższy budynek w Wielkiej Brytanii

The Shard - najwyższy wieżowiec w Londynie

The Shard to nie tylko najwyższy wieżowiec w Londynie, ale także w całej Unii Europejskiej. Konstrukcja ustępuje jedynie rosyjskim drapaczom chmur. W jej wnętrzu znajdują się ekskluzywne restauracje, powierzchnie biurowe, mieszkania oraz taras widokowy "The View".

The Shard - historia powstania

Wieżowiec w stolicy Wielkiej Brytanii został zaprojektowany przez włoskiego architekta Renza Piana. Włoch był laureatem Nagrody Pritzkera z 1998 roku i jest autorem kilkunastu projektów znaczących obiektów na całym świecie. Jeszcze w 2008 roku przy 32 London Bridge Street znajdował się 100-metrowy budynek o nazwie Southwark Towers. Obiekt musiał ustąpić miejsce znacznie wyższej konstrukcji. W kwietniu dokonano jego rozbiórki. Najpopularniejszym sposobem wyburzania budynków w Wielkiej Brytanii jest implozja. Jednak w tym przypadku było to niemożliwe z uwagi na bliskość szpitala. Southwark Towers należało rozbierać etapami i trwała blisko 9 miesięcy. Co ciekawe, był to najwyższa konstrukcja, jaką kiedykolwiek wyburzono na terenie Wielkiej Brytanii.

Kolejnym etapem było przygotowanie terenu pod wzniesienie wieżowca.Ów prace rozpoczęto w lutym 2009 roku i zajęły one blisko dwa miesiące. W czerwcu 2010 roku The Shard posiadał już 33 piętra i 143 metry wysokości. Cztery miesiące później konstrukcja przebiła wysokość najwyższego wieżowca Wielkiej Brytanii (One Canada Square - 235,1 m). Oficjalne otwarcie londyńskiego drapacza chmur nastąpiło 5 lipca 2012 roku. W uroczystości udział wzięli między innymi premier Kataru i książę Yorku. Inwestycja pochłonęła 435 milionów funtów.

The Shard w liczbach

The Shard dumnie wznosi się na 309,6 m wysokości. Na tle wieżowców w Europie ustępuje jedynie rosyjskim konstrukcjom i zajmuje piąte miejsce w rankingu. Obiekt składa się z 72 kondygnacji o łącznej powierzchni użytkowej 111400 m². W najniższej części The Shard działa luksusowa restauracja oraz recepcja tarasu widokowego. Pierwsze 28 pięter przeznaczono na nowoczesne pomieszczenia biurowe. Na kondygnacjach od 31 do 33 znajdują się lokale gastronomiczne. Na kolejnych 18 piętrach znajduje się luksusowy hotel Shangri-La Hotel. Powierzchnię od 53 do 65 piętra przeznaczono na nowoczesne apartamenty. Niektóre z nich osiągały cenę nawet 50 milionów funtów. Najładniejszy widok na stolicę Anglii rozpościera się z trzech ostatnich pięter, gdzie znajduje się taras widokowy.

Widok z tarasu widokowego

Spojrzeć na Londyn z góry

Jedną z atrakcji turystycznych The Shard jest taras widokowy działający na najwyższych piętrach wieżowca. Z tarasu “The View” można podziwiać panoramiczny widok na Londyn. Przed wizytą w tym miejscu warto zapoznać się z cennikiem, gdyż nie jest to tania zabawa. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 32 funty. W drogę na sam szczyt wieżowca zabierze nas winda. Podróż nie powinna trwać dłużej niż minutę. Gdy na zewnątrz panują sprzyjające warunki atmosferyczne, widoczność sięga aż 64 kilometry. W dwie soboty miesiąca na tarasie widokowym organizowane są imprezy Silent Disco. Bilet wstępu na takie wydarzenie kosztuje £37.50.

The Shard ciekawostki

1. W 1975 roku w tym właśnie miejscu oficjalnie ukończono budowę 100-metrowego wieżowca Southwark Towers.

2. Do momentu otwarcie The Shard najwyższym budynkiem w Londynie był wybudowany w 1991 roku wieżowiec One Canda Square.

3. Jeżeli zakupisz bilet na taras widokowy, a warunki atmosferyczne uniemożliwiają dostrzeżenie trzech wymienionych budynków - London Eye, Katedra Świętego Pawła, Walkie Talkie, Tower Bridge lub One Canda Square - otrzymasz darmowy voucher na taras widokowy, który możesz wykorzystać przez kolejne trzy miesiące.

4. Wieżowiec posiada 95 pięter, z czego 72 z nich są użytkowe.

Elewacja budynku The Shard została wykonana ze szkła.

5. W wieżowcu znajdują się 44 windy.

6. Elewacja The Shard została wykonana w całości ze szkła.

7. Na tarasie The View nie ma ograniczeń czasowych. Można na nim przebywać aż do zamknięcia.

8. London Eye jest o 174,6 m niższy względem The Shard.

9. Właścicielem budynku jest Mace Group.

Najwyższy budynek w Londynie.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa