Najsłynniejszy dom towarowy w Paryżu

Najsłynniejszy dom towarowy w Paryżu

Galeria Lafayette w Paryżu

Paryż - miasto z niepowtarzalną atmosferą, historią, zabytkami, a także światowa stolica mody. Nie bez powodu to właśnie tutaj znajduje się jedno z najbardziej znanych centrów handlowych na świecie. Galeria Lafayette to prawdziwy raj dla każdego zakupoholika. To jedno miejsce generuje ponad miliard euro utargu rocznie.

Zanim przejdę do konkretów, zacznijmy od początku. Historia paryskiej Galerii Lafayette rozpoczęła się w 1893 roku, kiedy to Théophile Bader i Alphonse Kahn uruchomili niewielką pasmanterię. Mieściła się ona na rogu ulic La Fayette oraz de la Chaussée-d'Antin. Dobrze prosperujący interes pozwolił im na dalszy rozwój. Trzy lata po otwarciu wykupili dom usytuowany przy ulicy La Fayette 1. Kolejne lata wiązały się z dalszymi inwestycjami. Kuzynostwo Bader i Kahn zakupiło domy przy bulwarze Haussmanna o numerach 38, 40 i 42 oraz zlokalizowany przy ulicy de la Chaussée-d'Antin pod numerem 15. Gdy byli w posiadaniu wszystkich pobliskich budynków, postanowili je przebudować i połączyć ich dachy wielką kopułą. Prace ukończono w 1912 roku. W ten oto sposób powstała jedna z najsłynniejszych galerii handlowych w stolicy Francji.

Wkrótce mężczyźni postanowili powtórzyć sukces poza Paryżem. Ich kolejny sklep marki Lafayette powstał w Nicei w 1916 roku. Pierwszy oddział zagraniczny rozpoczął swoją działalność w 1920 roku w Londynie. Obecnie Galeries Lafayette posiada swoje oddziały w Berlinie, Casablance, Dubaju, Jakarcie i Pekinie.

Zwiedzać czy kupować?

Rzadko kto wybiera się w daleką podróż celem zaspokojenia swoich zakupowych potrzeb. Jednak Galeria Lafayette wyróżnia się na tle innych miejsc tego typu. Jego wnętrze bardziej przypomina wystawną operę aniżeli ekskluzywny sklep. Na szczególną uwagę zasługuje okazała szklana kopuła znajdująca się 43 metry nad ziemią oraz bogate zdobienia na ścianach.

Budynek główny paryskiej galerii liczy 5 pięter. Można na nich znaleźć sklepy ekskluzywnych marek i najpopularniejszych projektantów, a także odpocząć w jednej z restauracji, czy barze. Na dachu obiekty mieści się taras widokowy, z którego widać pobliską Operę Garnier oraz stojącą w oddali Wieżę Eiffla. Galeria Lafayette szczególnie warto odwiedzić w okresie świątecznym. Najwspanialsze dekoracje można podziwiać z okazji świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją moment pojawienia się ozdób świąteczny w Lafayette rozpoczyna szał świątecznych zakupów w Paryżu.

Okazała kopuła galerii.

Codzienne życie w Galeries Lafayette

Każdego dnia centrum handlowe jest odwiedzane przez około 100 tysięcy klientów. Ich obsługą zajmuje się blisko 4 tysiące pracowników. Na sklepowych półkach i wieszakach znajduje się prawie 3 miliony produktów. Każde piętro wyposażone jest we własny sejf. Wraz z zakończeniem pracy kasjerzy chowają w nich całodzienny utarg, który wynosi średnio 4 miliony euro. Kolejnego dnia pieniądze z nich są dokładnie liczone i przenoszone do sejfu głównego. Nad bezpieczeństwem w środku czuwa 360 kamer. Nie zapobiega to jednak licznym kradzieżom, których odnotowuje się około 3 tysiące rocznie. To aż 8 incydentów dziennie. Nie są to tylko kradzieże sklepowe, ale również takie, w których ofiarami są turyści.

Co ciekawe, obiekt ten posiada własny oddział straży pożarnej liczący 48 osobowy zespół. W przypadku pożaru na terenie galerii, włączane są czujniki przeciwpożarowe, a straż ma zaledwie 4 minuty, aby pojawić się na miejscu i zażegnać niebezpieczeństwo. Jeśli strażacy nie pojawią się w wyznaczonym czasie, galeria musi zostać ewakuowana, a system przeciwpożarowy składający się z 26 tysięcy sikawek zostaje uruchomiony. Jak do tej pory jest to sytuacja czysto hipotetyczna, gdyż jeszcze nigdy się nie wydarzyła.

Do galerii można dotrzeć metrem 7 lub 9 i wysiąść na stacji Chaussée d’Antin – La Fayette. Dokładny adres to 40 Boulevard Haussmann.

Galeria Lafayette ciekawostki

1. To jedna z najbardziej znany galerii handlowych na świecie.

2. Posiada kilka oddziałów na całym świecie, jednak to właśnie ten w Paryżu jest najbardziej znany.

3. To jedyna prywatna instytucja w stolicy Francji, która posiada własną jednostkę straży pożarnej.

4. Miliard euro - tyle wynosi roczny utarg.

5. Tylko w sobotę przed Bożym Narodzeniem na zakupy w Lafayette wybiera się blisko 250 tysięcy osób. Każdego roku miejsce to odwiedza 25 milionów osób.

6. Łączna powierzchnia wynosi 70 tysięcy metrów kwadratowych.

7. W każdy piątek o godzinie 15:00 odbywa się pokaz mody. W wydarzeniu można wziąć udział po wcześniejszej rezerwacji.

8. Przed świętami Bożego Narodzenia pod kopułą zawieszania jest choinka. Zwyczaj ten powstał w 1976 roku. Zdarzały się całkowicie ozdobione słodyczami, czy zawieszone do góry nogami.

9. Dom towarowy został w całości przebudowany po II wojnie światowej.

10. W podziemiach obiektu działa największy na świecie sklep obuwniczy o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych.

11. W 1919 roku na dachu obiektu wylądował samolot.

12. Swój koncert miała tutaj Edith Piaf.

13. Zatrudnionych jest tam ponad 12 tysięcy pracowników.

Nietypowa choinka na Boże Narodzenie.
Wnętrze tego paryskiego domu towarowego jest niezwykle okazałe.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa