Ciekawostki ze świata

Zapoznaj się ze sprawdzony i zaskakującymi ciekawostkami ze świata. Dowiedz się, dlaczego powinieneś uważać naklejając znaczek pocztowy na angielskiej poczcie, jakiego słowa nie powinieneś używać w Czechach, za co są nagradzani kierowcy w Szwecji oraz gdzie znajduje się największy budynek na świecie. Zbiór najlepszych i śmiesznych ciekawostek w jednym miejscu.

Europa

Albania
Albania
Dlaczego powstało tutaj 700 tysięcy bunkrów, a także jak to się stało, że zespół koszykarek został wysłany na turniej szczypiornistek.
Andora
Andora
Kto zarządza tym krajem oraz z jakiego powodu w każdym domu musi znajdować się karabin.
Anglia
Anglia
Z jakiego błahego powodu można zostać uznanym zdrajcą nadając list oraz gdzie mieści się najstarszy pub świata.
Armenia
Armenia
Poznaj lokalizację biblijnej Arki Noego oraz dowiedz się dlaczego większość Ormian żyje poza swoim krajem.
Austria
Austria
Poznaj najmniejsze miasto na świecie z linią metra oraz przeczytaj czym jest Wieża Wariatów.
Belgia
Belgia
Kraj w którym produkuje się ponad 1000 gatunków piwa oraz największą ilość czekolady.
Białoruś
Białoruś
Przeczytaj dlaczego na Białorusi zakazano klaskania oraz z jakiego powodu jajka w mieście Lelczyce są sprzedawane na receptę.
Bułgaria
Bułgaria
Czy wiesz, że Bułgarzy żyją dłużej niż inne nacje oraz zawdzięczamy im istnienie jogurtu?
Chorwacja
Chorwacja
Poznaj lokalizację legendarnej Atlantydy oraz rozwiąż zagadkę niezliczonej ilości kotów zamieszkujących wyspę.
Cypr
Cypr
Poznaj lokalizację legendarnej Atlantydy oraz rozwiąż zagadkę niezliczonej ilości kotów zamieszkujących wyspę.
Czechy
Czechy
Poznaj miejsce, w którym najłatwiej znaleźć miłosc w Pradze oraz historię psa ratującego pięć ludzkich żyć.
Dania
Dania
Dlaczego Dania jest w ciągłym konflikcie z Kanadą oraz kim był król Bluetooth.
Estonia
Estonia
Co to takiego Kiiking, gdzie mieści się Studnia Czarownicy oraz jak wyglądają zawody noszenia żon.
Finlandia
Finlandia
Zapoznaj się z historią fińskiej sauny, z jakiego powodu Kaczor Donald nie był mile widziany w tym kraju oraz czym włoski premier uraził Finów.

Czy wiesz, że...

zespół Metallica

jako pierwszy na świecie wystąpił na wszystkich kontynentach? 8 grudnia 2013 roku muzycy z Ameryki zagrali koncert na Antarktydzie. Wydarzenie odbywało się w argentyńskiej stacji badawczej Carlini i wzięło w nim udział nieco ponad 100 osób. Nie był to jednak pierwszy koncert na tej mroźnej ziemi - jako pierwsi zagrali tutaj brytyczycy z zespołu Nunatak w 2007 roku.

w Chinach

co 5 dni powstaje nowy wieżowiec, natomiast przez ostatnie 5 lat wybudowano ponad 30 lotnisk. W 25 miastach tego kraju funkcjonują liczne linie metra, znajdują się tutaj także 3 najdłuższe mosty na świecie. Co więcej, pociągi poruszają się po torach o długości 10 000 km, zaś samochody po 42 000 km autostrad.

Hindusi

nie używają sztućców do spożywania posiłków. W tym celu posługują się głównie rękoma, a właściwie prawą dłonią. W tej kulturze lewa uważana jest za nieczystą, gdyż w pewnych sytuacjach pełni rolę papieru toaletowego. Co więcej, tą dłonią nie powinno dotykać się drugiego człowieka.

angielska Królowa

jest daleką kuzynką Włada III Palownika - szerzej znanego jako Hrabia Drakula.

w Tajlandii

istnieje przepis pozwalający policjantowi wysłać kierowcę do pracy w kostnicy za prowadzenie pojazdu pod wpływem. Zapis ten wprowadzono z uwagi na zwiększającą się ilość wypadków na drodze powstałych w wyniku spożycia alkoholu. Działanie to ma na celu uświadomić kierowców, jakie mogą nastąpić skutki w wyniku ich nieodpowiedzialnego zachowania.

Burj Al Arab

czyli hotel mieszczący się w Dubaju, to jedyny na świecie taki obiekt, który posiada 7 gwiazdek. Noc w tym hotelu w najtańszej opcji kosztuje 1000$, zaś najdroższy pokój to wydatek rzędu 28 000$.

Masabumi Hosono

to jedna z około 730 osób, której udało się przeżyć katastrofę Titanica. Dla Japończyka nie był to jednak powód do zadowolenia. Jego rodacy okrzyknęli go tchórzem, gdyż nie umarł razem z większością.

Czesi

obchodzą dzień zakochanych dwa razy do roku - 14. lutego oraz 1. maja.

w Szwajcarii

prezydent wybierany jest co roku? Elekcji dokonuje Zgromadzenie Federalne spośród przedstawicieli Rady Związkowej. Prezydent pełni swą funkcje od 1 dnia stycznia, aż do ostatniego dnia grudnia. Co więcej, konstytucja tego kraju zabrania ponowny wybór tego samego prezydenta na następną kadencję. Od wielu lat na prezydenta desygnowany jest wiceprezydent mijającej kadencji.

w Wietnamie

znajduje się największa jaskinia na świecie? Hang Son Doong rozciąga się na długość 9 kilometrów. Została odkryta stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1991 roku. W jej wnętrzu można by umieścić kilka nowoczesnych wieżowców.

Mongolia

mimo iż nie posiada dostępu do morza, to dysponuje swoją własną marynarką wojenną. W jej skład wchodzi jeden statek, do którego obsługi zaangażowanych jest siedmiu żołnierzy. Ten okręt radzieckiej produkcji pływa po wodach jeziora Chubusuguł.

a Holendrzy

statystycznie są najwyższym narodem na świecie? Średni wzrost osoby dorosłej wynosi 185 cm.

rzuijedz2.png
Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.
© 2011-2018, Rzuć i Jedź

Kontakt

kontakt@rzucijedz.pl

Search