Afganistan ciekawostki

Afganistan ciekawostki

Afganistan ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, poznaj symbolikę jego flagi oraz historię jego waluty.

1. Afganistan uniezależnił się od Wielkiej Brytanii 19 sierpnia 1919 roku.

2. Kraj ten jest ponad dwukrotnie większy od Polski.

3. Zgodnie z danymi na rok 2017 Afganistan zamieszkiwany jest przez 34 141 607 osób. Statystycznie na jednym kilometrze kwadratowym zamieszkuje 52 osoby. Co ciekawe, jeszcze 12 lat temu, kraj ten zamieszkiwało 22 miliony osób mniej.

4. Największym miastem kraju i zarazem pełniącym rolę stolicy jest Kabul.

5. Religią dominującą w tym kraju jest islam, wyznaje go 99,75% populacji.

6. Walutą będącą w obiegu jest afgani. Pod koniec XIX i z początkiem XX wieku, gdy terytorium Afganistanu było zarządzane przez Wielką Brytanie płatności dokonywano indyjską rupią, perskimi kranami oraz rosyjskimi rublami. Pierwsze zabiegi wprowadzenia lokalnej waluty podjął Abdur Rahman Kahna w 1880 roku. W obiegu była nowa waluta - rupia afgańska, która odpowiadała 9 gramom srebra. W 1927 w Afganistanie została przeprowadzona reforma walutowa, a 19 lat później w obiegu pojawił się pierwszy papierowy banknot.

7. Trzy pionowe pasy o równej szerokości w kolorach czarnym, czerwonym oraz zielony oraz godło umieszczone w centralnej części - tak prezentuje się flaga Afganistanu. Symbolicznie pierwszy pas w kolorze czarnym nawiązuje do historycznej i religijnej barwy chorągwi, czerwień kojarzona jest z królem oraz odnosi się do walk o wolność. Ostatni zaś pas koloru zielonego nawiązuje do pomyślności i powodzenia. W centralnej części umieszczono meczet z mihrabem i minbarem otoczony wieńcem z kłosów będący symbolem rolnictwa i jedności.

Tego mogłeś nie wiedzieć - ryba fugu to jedna z najgroźniejszych ryb świata. Jej nieprawidłowe przyrządzenie może skończyć się śmiercią, to prawdziwa gra w rosyjską ruletkę. W Japonii jest ona prawdziwym przysmakiem, którego nie może skosztować cesarz - zabrania mu tego prawo.

Przeczytaj z czego słyną Hiszpanie, dlaczego Japończycy panicznie boją się cyfry 4, dlaczego wieża Eiffla miała zostać rozebrana po 20 latach od wzniesienia, gdzie znajduje się najniebezpieczniejsze miejsce na ziemi oraz w jakim kraju znajduje się śmiertelnie niebezpieczna droga.

Kaczor Donald to fajny gość, co nie? Niestety nie dla wszystkich, szczególnie dla Finów, którzy zdecydowali się na zakazanie go w tym kraju. A skoro jesteśmy przy temacie zakazów - czy wiecie w jakim europejskim mieście zabroniono umierać?

Ciekawostki ze świata

Poznaj ciekawostki ze świata podróży i turystyki. Dowiedz się z czego słyną konkretne narodowości, zasmakuj ich kuchni na swoim ekranie oraz zaskocz nietypową wiedzą na ich temat podczas rozmowy ze swoimi znajomymi. Gwarantujemy niezliczoną porcję sprawdzonych i zaskakujących faktów.

©2011-2017 rzucijedz.pl All Rights Reserved.
Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Sprawdź naszą politykę cookies.