Nepal ciekawostki

Nepal ciekawostki

Ciekawostki o Nepalu

Nepal ciekawostki - dowiedz się co wspólnego ma ten kraj z Portugalią, jak witają się Nepalczycy oraz dlaczego kto jako pierwszy zdobył Mount Everest.

1. Stolicą i zarazem najważniejszym miastem Nepalu jest założone w 723 roku przez króla Guanakama Deva Katmandu.

2. Pod względem terytorialnym kraj ten jest około 2,2 raz mniejszy od Polski.

3. Zgodnie z danymi z 2017 roku kraj ten zamieszkuje ponad 29 milionów osób.

4. Religią wiodącą jest Hinduizm, wyznaje go około 75% społeczeństwa.

5. Kraj ten sąsiaduje z Indiami oraz Chinami.

6. Flaga tego kraju jako jedyna na świecie nie jest czworokątem. Swoim kształtem nawiązuje do tradycyjnych trójkątnych chorągwi azjatyckich. Znajdujące się na niej dwa trójkąty mają symbolizować Himalaje oraz dwa wyznania - buddyzm oraz hinduizm. Karmin będący na tle flagi jest narodową barwą kraju. Kolejno na trójkątach znajdują się księżyc oraz słońce, które mają symbolizować rody króla i premiera pragnienie, by nepalski naród mógł żyć tak długo, jak te dwa ciała niebieskie.

Nepal ciekawostki

Z czego słynie Nepal

1. 25 kwietnia 2015 roku stolicę Nepalu nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile 7,9 w skali Richtera. W jego wyniku śmierć poniosło około tysiąca osób, a około 200 zostało uwięzionych pod gruzami. Miasto zostało znacznie zniszczone, runęła między innymi wieża Dharahara. Ta 60 metrowa budowla została wzniesiona w 1832 roku - sto lat później także uległa zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi w 1934 roku. Zniszczeniu uległ także kompleks religijny o nazwie "Świątynia Małp".

2. Kwietniowe trzęsienie ziemi wywołało także lawinę, która zeszła na jedną z głównych baz wypadowych na górę. Zabiła ona 19 osób, 61 zostało rannych. W wyniku tego trzęsienia wysokość Everestu zmalała o 2,5 cm.

3. Blisko 80% terytorium Nepalu leży na wysokości ponad 6000 metrów n.p.m.

4. W kraju tym obowiązującą walutą jest rupia nepalska. Płaca minimalna dla pracownika w Nepalu wynosi 8000 rupii - w przeliczeniu na złotówki około 300 PLN.

5. Znacznie większym wynagrodzeniem może pochwalić się Binod Chaudhary - najbogatszy Nepalczyk, który na swoim koncie zgromadził 1,33 miliarda dolarów.

6. Nepal nie obchodzi dnia niepodległości, ponieważ nigdy nie został skolonizowany. Co więcej, kraj ten jest najstarszym krajem w regionie Azji Południowej.

7. Internet w tym kraju wprowadzono w 1994 roku. Około 60% osób przegląda sieć z prędkością poniżej 256 kbps.

8. Nepal zamieszkuje ponad 80 grup etnicznych posługujących się 123 różnymi językami.

9. Wiele osób zamieszkujących Nepal oraz Indie uważa, że kraj ten jest 30. stanem Indii.

10. Co ma wspólnego Portugalia z Nepalem? Przecież dzieli je spora odległość. Patrząc na mapę oba kraje mają podobny prostokątny kształt. Jeśli obrócić mapę Nepalu o 90 stopni w prawo, wygląda ona bardzo podobnie do kształtu Portugalii.

11. Z uwagi na fakt, iż krowa jest uważana za narodowe zwierzę ich zabijanie w Nepalu jest nielegalne. Na ulicach Katmandu często można zauważyć spacerującą krowę.

12. Nepalczycy nie witają się podaniem dłoni, ale składając obie dłonie i kłaniając się drugiemu człowiekowi mówiąc "Namaste". Takie samo powitanie stosowane jest w Indiach.

13. Narodowe linie lotnicze Nepal Airlines sklasyfikowane są jako najbardziej niebezpieczne na świecie. Należą one do jednych z czterech przewoźników z zakazem latanie po krajach europejskich. W 2007 roku przedstawiciele linii potwierdziły informację o tym, iż złożono ofiarę z dwóch kóz, aby bogowie stali się im przychylni. Związane to było z licznymi usterkami jednego z samolotów należących do Nepal Airlines.

Nepal ciekawe miejsca

1. Na granicy Nepalu oraz Chin znajduje się najwyższy szczyt Ziemi, czyli Mount Everest. Jego oficjalna wysokość to 8848 metrów, jednak podawane są także wysokości: 8844 (według pomiarów chińskich) oraz 8850 (według pomiarów amerykańskich). Miejscowa ludność twierdzi, iż szczyt góry jest siedzibą bogów. Pierwszymi osobami, którym udało się zdobyć górę byli Sir Edmung Hillary i Tenzing Norgay. Dokonali tego 29 maja 1953 roku, do dziś jednak nie wiadomo, kto pierwszy stanął na szczycie, albowiem himalaiści stwierdzili, że "osiągnęli to razem". Pierwszą Polską, a zarazem Europejką zdobywającą szczyt była Wanda Rutkiewicz. Dokonała tego w 1978 roku. Cała wyprawa nie należy do najtańszych, sama przepustka pozwalającą na wejście kosztuje 11 tysięcy dolarów, zaś całkowity koszt wyprawy bez przewodnika może pochłonąć nawet 35 tysięcy dolarów.

2. Nepal to prawdziwy raj dla himalaistów. Na terenie tego kraju znajduje się aż 8 z 10 najwyższych szczytów świata nazywanych "ośmiotysięcznikami".

Nepalska kuchnia

1. Narodowym napojem alkoholowym jest Czang (Chhaang), czyli rodzaj tybetańskiego piwa warzonego z prosa, jęczmienia oraz ryżu.

2. Daniem kuchni nepalskiej jest dal bhat tarkari, czyli rodzaj dość pikantnej, gęstej zupy lub sosu z soczewicy, serwowanej z ryżem oraz warzywami.

3. Popularną siecią fast-foodów w Nepalu jest Momo. Podawane są tam pyszne pierogi wykonane z mąki i wody podawane z różnymi wypełnieniami w środku.

Znaliście te ciekawostki o Nepalu? A może wiecie coś więcej? Podzielcie się z nami w komentarzu!

Nepal ciekawostki - Trekking w górach

Nepal ciekawostki - Trekking w górach

Ciekawostki o Nepalu - Kaal Bhairav w Katmandu

Ciekawostki o Nepalu - Kaal Bhairav w Katmandu

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa