Wielka Brytania ciekawostki

Wielka Brytania ciekawostki, czyli mniej znane fakty o drugiej "ojczyźnie" Polaków. Dowiedz się kiedy w angielskim mieście York można legalnie zabić Szkota, jaki jest najważniejszy dzień w kalendarzu Walijczyka oraz na co należy uważać na poczcie.

Ciekawostki o Wielkiej Brytanii

Królowa - to brzmi dumnie, ale co właściwie leży w jej kompetencjach? Obecnie pełni głównie funkcje reprezentatywne. Dawniej głos brytyjskiego króla/królowej decydował praktycznie o wszystkim. Na ten moment Królowa Elżbieta II bierze udział w wydarzeniach państwowych, przyjmuje gości i ... uśmiecha się. Ma jednak prawo mianowania oraz odwoływania ministrów, przyznawania i odbierania paszportów, a także wypowiedzenia wojny.

Elżbieta II ma prawo wręczania paszportów, jednak sama takim nie dysponuje. W trakcie swoich podróży dyplomatycznych praktycznie nie przechodzi żadnych kontroli. Może wybrać się w jakiekolwiek miejsce na ziemi, a nikt nawet nie odważy poprosić się jej o dokument tożsamości.

Co więcej, Elżbietę II można uznać za jedną z najbogatszych kobiet świata - mimo iż realnie nie posiada władzy, to jest przedstawicielką 1/6 powierzchni świata. Pod jej opieką znajduje się ponad 30 terytoriów, w skład których wchodzą Jamajka, Kanada, czy Australia.

Zgodnie z prawem alkohol może być spożywany przez Brytyjczyka już w wieku pięciu lat. Niemożliwe? Możliwe! Podobnie jak w Polsce, sprzedaż napojów alkoholowych dozwolona jest od 18 roku życia, jednak legalnym jest spicie zimnego, złocistego trunku w domu przy obecności rodzica już w wieku 5 lat.

Na terenie Wielkiej Brytanii obowiązuje wprowadzony w 2015 roku przepis, który legalizuje sztuczne zapłodnienie przy wykorzystaniu kodu DNA trzech osób - jednego mężczyzny oraz dwóch kobieta. Ta metoda ma pozwolić osobom z chorobami genetycznymi urodzenie zdrowego dziecka.

Ameryka Północna ciekawostki - Mount Rushmore

Zgodnie z wprowadzony prawem w 1967 roku dokonywanie aborcji na terenie Anglii, Szkocji oraz Walii jest legalne. Statystycznie jedna na trzy kobiety dokonała aborcji.

Wydaje Ci się, że zabójstwo jest nielegalne? Nie w angielskim mieście York! Tam prawo wciąż pozwala na zabicie Szkota, który jest na tyle odważny, aby przekroczyć mury miasta uzbrojny w łuk i strzały. Na szczęście jest to przepis tylko "teoretycznie" obowiązujący, po prostu rządzący mają tyle pracy, że nie mają czasu go zmienić.

Będąc w angielskim mieszkaniu można się spotkać z dwoma kranami przy jednej umywalce. To proste - w jednym z nim leci ciepła, w drugim zaś zimna woda.

Informacje o Wielkiej Brytanii

Pierwszy bankomat na świecie został zainstalowany 27 czerwca 1967 roku w północnej części Londynu. Znalazł się on na ścianie banku Barcley. Pierwsza, historyczna wypłata została dokonana przez brytyjskiego komika Rega Varneya.

Nadając list w angielskim oddziale pocztowym powinno się uważać na sposób w jaki nakleja się znaczek. Otóż jeśli przedstawia on wizerunek Królowej i umieszczenie go do góry nogami może prowadzić do poważnych konsekwencji - nadając zwykły list można zostać uznanym za zdrajcę.

Przebywający na królewskim tronie w latach 1172 - 1199 Ryszard I Lwie Serce nigdy nie podjął próby nauki języka angielskiego. Lata jego panowania uznawane są za dosyć kontrowersyjne, albowiem królestwo było dla niego jedynie źródłem finansowania kosztownych wojen.

Najpopularniejszym napojem w Szkocji jest IrnBru, który jest sprzedawany częściej niż znana na całym świecie Coca Cola. Podobnie jak w przypadku Coli, receptura napoju o pomarańczowej barwie znana jest jedynie dwóm osobom. W 2005 roku twarzą IrnBru była Doda.

Kojarzycie przygody młodego czarodzieja imieniem Harry Potter? Z pewnością tak! Autorka serii książek J.K. Rowling wymyśliła tę postać przesiadując w jednej z edynburskich kawiarni.

Gretna Green to małej wielkości szkockie miasteczko znajdujące się niedaleko granicy z Anglią. Dawniej miały tu miejsce potajemne śluby. Wszystko za sprawą wprowadzonego w 1753 roku przepisu w Anglii, który zabraniał zaślubin osobom poniżej 21 roku bez zgody prawnych opiekunów. Norma ta nie obowiązywał jednak w leżącej nieopodal Szkocji, do której wybierały się liczne zakochane pary. W 1857 roku Szkoci postanowili utrudnić życie zakochanym i wprowadzili zasadę wcześniejszego 3-tygodniowego pobyty w na terenie ich kraju. Mimo iż czasy i przepisy uległy zmianie, to do Gretna Green ciągle przybywa tysiące par celem zawarcia związku małżeńskiego lub odnowienia przysięgi.

Pierwszy dzień marca - to właśnie ten dzień w kalendarzu uważany jest za najważniejszy dla Walijczyka. Ich patronem jest św. Dawid. Na terenie całego kraju powstają rzemieślnicze jarmarki, a Walijczycy przyozdabiają swoje ubrania żonkilem oraz porem (symbole narodowe. Ważnym elementem tego dnia jest jedzenie oraz picie - spożywa się głównie ciasto z rodzynkami zapijane piwem.

Ciekawostki o Królowej Elżbiecie II

Zgodnie z obowiazującymi przepisami prawa, Królowa jest właścicielką wielorybów pływających w wodach przybrzeżnych Wielkiej Brytanii, wszystkich wielorybów wyrzuconych na brzeg oraz wszystkich pływających po Tamizie łabędzi.

Nie wiem jak często z niego może korzystać, ale w podziemiach Pałacu Buckingham Królowa może wypłacić pieniądze z prywatnego bankomatu. Oczywiście ze swoim wizerunkiem.

Podatki? Królowa nie musi ich płacić, jednak robi to dobrowolnie od 1992 roku. Dodatkowo posiada immunitet i zwolniona jest z przymusu składania zeznań.

Gdy Królowa znajdzie się w pobliżu zamku Kidwelly leżącego w południowo-zachodniej cześci Walii, jego właściciel zmuszony jest do przydzielenia jej ochrony w pełnej zbroi płytowej. Jednak większy problem ma właściciel szkockiego zamku Fowlis. Jeśli Królowa zachce rzucić kulą śniegu w środku lata, ten musi jej taką załatwić.

Elżbieta II ma także moc odwołania całego rządu Australii.

Image

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa