Ciekawostki o Poznaniu, z czego słynie Poznań

Ciekawostki o Poznaniu, z czego słynie Poznań

Ciekawostki o Poznaniu

Poznań ciekawostki - dowiedz się z czego słynie stolica Wielkopolski, kim jest Stary Marych, skąd wzięły się poznańskie koziołki oraz poznaj imprezową historię króla Augusta II Mocnego. Ciekawostki o Poznaniu, które warto znać.

Skąd się wzięła nazwa Poznań?

Z założeniem miasta nad Wartą związana jest jedna z najpopularniejszych legend na ziemiach polskich. Oczywiście opowiada ona historię trzech braci, praojców państw słowiańskich - Lecha, Czecha i Rusa. Pewnego dnia każdy z braci udał się w swoją stronę. Czech udał się na południe, Rus podróżował na wschód, zaś Lech dotarł na tereny dzisiejszego Gniezna i tam założył swój gród. Po kilku latach rozłąki Czech i Rus w towarzystwie wojska wyruszyli w odwiedziny do Lecha, który przebywał wówczas na polowaniu. Jego zwiadowcy donieśli mu niepokojącą wiadomość - zbliżają się wrogowie. Mężczyzna postanowił bez zbędnej zwłoki zmobilizować swoich żołnierzy i stanąć do walki. Gdy wojska stały już naprzeciwko siebie, a żołnierze zbierali się do ataku, nagle bracie rozpoznali się i w tym samym momencie zawołali "poznan!", co znaczyło "poznaję!". Nagle atmosfera zbliżającej się bitwy przeobraziła się w bogatą ucztę. Celem upamiętnienia tego spotkania, mężczyźni postanowili w tym miejscu zbudować gród o nazwie Poznań.

Niestety to tylko legenda, choć nie podważam jej prawdziwości. Zdaniem językoznawców nazwa miasta pochodzi od imienia Poznan. I w tym miejscu kończą się fakty i zaczynają domysły. Niestety historykom nie udało się do końca ustalić, kto dokładnie nosił to imię. Podejrzewają jednak, iż mógł to być wódz lokalnego plemienia Polan bądź zarządza na Ostrowie Tumskim.

Katedra w Poznaniu

Katedra w Poznaniu

Z czego słynie Poznań?

To oczywiste - z koziołków. To jedna z największych atrakcji Poznania. Każdego dnia w samo południe na wieży ratusza bodą się koziołki imieniem Pyrek i Tyrek. Wiele osób może zadawać sobie pytanie "dlaczego koziołki?". W udzieleniu odpowiedzi na to pytanie pomocna będzie legenda, zgodnie z którą po wielkim pożarze miasta i odbudowaniu ratusza, na wieżę zegarową postanowiono zamówić zegar u mistrza Bartłomieja z Gubina. Władze postanowiły uczcić to wydarzenie organizując huczną imprezę. Do stolicy Wielkopolski na wielką ucztę zaproszono przeróżne osobistości. Jak wiadomo na takiej imprezie najważniejsze jest jedzenie, nie inaczej miało być tym razem.

Głównym daniem miała być pieczeń z sarniego udźca na rożnie, jednak szef kuchni nie był w stanie panować nad całą kuchnią sam. Do obracania pieczeni wyznaczył młodego Pietrka. Młodzieniec cały czas zastanawiał się, jak prezentuje się zegar przygotowany przez mistrza Bartłomieja. Postanowił na chwilę opuścić swoje stanowisko i udać się na wieżę.
W międzyczasie pieczeń udziec spadł do ognia. Przestraszony chłopiec postanowił uratować kolację i wybiegł na łąkę celem upolowania świeżej zwierzyny. Dość szybko zabrał dwa koziołki i udał się z nimi do kuchni. W pewnej chwili koziołki uciekły Pietrkowi i wybiegły na gzyms ratuszowej wieży, gdzie zaczęły bóść się rogami. Na ten widok wojewoda oraz zgromadzeni goście wybuchli śmiechem. Dzięki obróceniu sytuacji w żart, burmistrz postanowił nie wymierzać chłopcu żadnej kary, zaś zegarmistrzowi zlecił modyfikacje mechanizmu - od teraz każdego dnia o godzinie 12 miał on uruchamiać koziołki. Na szczęście porwane przez chłopca koziołki nigdy nie trafiły na stół.
A po legendzie, pora na fakty historyczne. W trakcie modernizacji ratusza w XVI wieku zlecono montaż nowego zegara, który miał posiadać "urządzenie błazeńskie, mianowicie koziołki". Zamówienie przekazano do zegarmistrza Bartłomieja Wolfa, który zainstalował urządzenie w 1551 roku. Ponad 100 lat później, dokładnie w 1675 roku w wieżę uderzył potężny piorun niszcząc zegar wraz z koziołkami. Koziołki ponownie pojawiły się na szczycie ratusza dopiero w 1913 roku.

To jedyne miasto, które...

... zostało wymienione w polskim hymnie - Jak Czarniecki do Poznania po szwedzkim zaborze...

Nie tylko jeden Poznań na tym świecie

Na całym świecie istnieje kilka miejscowości o nazwie Poznań, co najmniej cztery z nich znajdują się w Stanach Zjednoczonych (w Ohio, Illinois, Michigan oraz Nebrasce), jedna na Ukrainie. Drugi Poznań w Polsce mieści się w województwie lubelskim.

Najwyższy budynek w Poznaniu

Pierwsze wieżowce w stolicy Wielkopolski powstawały pod koniec lat 60. XX wieku. Obecnie najwyższym budynkiem jest Collegium Altum mieszczące się przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 16 o wysokości całkowitej 103,35 m. Rekord ten może zostać niedługo pobity, na rok 2018 planowane jest rozpoczęcie budowy wieżowca Andersia Silver I, którego wysokość końcowa ma wynieść 116 metrów.

Pyry z gzikiem

Będąc w Poznaniu nie można zapomnieć o skosztowaniu tego dania. Należy ono do dość prostych dań, dlatego przyrządzenie we własnym domu nie powinno stanowić problemu. Jego głównym składnikiem są ziemniaki - w gwarze poznańskiej nazywane pyrami - oraz gziku, czyli przyprawionego twarogu. Główny bohater dania, czyli pyry powinny być gotowane w mundurkach.

Noc Kupały z widokiem na katedrę - Ciekawostki o Poznaniu

Ciekawostki o Poznaniu

Pomnik Pyry

Każdy region naszego kraju posiada swój własny atrybut - Poznań posiada pyry, czyli po prostu ziemniaki. Pyra jest o tyle ważna dla Poznaniaków, że doczekała się swojego własnego pomnika. Znajduje się on w samym centrum parku Jana Pawła II. Jego oficjalne odsłonięcie nastąpiło we wrześniu 2007 roku podczas Dni Pyrlandii. Odsłonięciu kamienia ważącego ponad 5 ton towarzyszyły występy takich gwiazd jak: Boney M, Maciek Maleńczuk, Rudi Schuberth, czy Mr. Zoob.

Niezapomniana impreza króla Augusta II Mocnego

Podczas jednej ze swoich wizyt w Poznaniu król August II Mocny przyglądał się zawodom w rzucaniu lisem, polegające na ciągnięciu płótna, na którym znajduje się lis i wyrzucaniu go jak najwyżej w powietrze. Ponoć były to ulubione zawody monarchy. Po całym dniu rywalizacji z inicjatywy króla została wyprawiona uroczystość w kamienicy numer 50. W pewnej chwili, gdy Augustyn Mocny był już lekko pijany, zapragnął zaczerpnąć świeżego powietrza i wyjrzał przez okno. Mimo ciemności jego oczy dostrzegły piękną niewiastę spacerującą po rynku. Król powoli zaczął wychylać się przez okno, aż w pewnym momencie przesadził i przez nie wypadł. Upadł on na daszek nad drzwiami wejściowymi, który znajduje się tam do dziś.

Kim jest Stary Marych, z którym ludzie robią sobie zdjęcia?

Stary Marych to fikcyjna postać, przedstawiająca typowego Poznaniaka mówiącego poznańską gwarą. Ów postać została stworzona na potrzeby słuchowiska Polskiego Radia przez Juliusza Kubla. Program emitowana w latach 1983 - 1999. 20 marca 2001 roku na północnym krańcu ulicy Półwiejskiej odsłonięto pomnik poznańskiego bohatera. Mężczyzna wspierający się na rowerze mierzy 195 centymetrów i waży aż 500 kilogramów. Każdego dnia setki Poznaniaków i turystów robi sobie zdjęcie ze Starym Marychem.

Poznań ciekawostki

1. Poznań leży mniej więcej w połowie drogi między Warszawą a Berliną, jednak mimo zbliżonego dystansu ze stolicy Wielkopolski znacznie szybciej dojedziemy do Berlina.

2. Największy meteoryt w Polsce oraz jeden z największych w Europie został odnaleziony w rezerwacie przyrody Meteoryt Morasko. Ważny on 261 kilogramów.

3. Po Poznaniu jeździły kiedyś trolejbusy. Pierwsze z nich zaczęły przewozić pasażerów 12 lutego 1930 roku. Poruszał się on po trasie Rynek Śródecki - ul. Bydgoska - Zawady - ul. Wiejska. W 1954 roku w mieście znajdowało się 6 linii. Zostały one zlikwidowane w 1970 roku.

4. Pod względem wielkości poznański Stary Rynek jest trzecim co do wielkości w Polsce.

5. W poznańskiej palmiarni rośnie ponad 1100 gatunków roślin.

6. Kino "Muza" to najstarsze kino w Poznaniu działające od 1908 roku.

7. W jednym z autobusów linii 74. można usiąść na fotelu Krystyny Feldman.

8. Lech Poznań nazywany był dawniej Lutnią Dębiec.

9. Mieszczące się w samym centrum miasta Międzynarodowe Targi Poznańskie należą do jednym z najstarszych, a także największych imprez wystawienniczych na Starym Kontynencie. Biorąc pod uwagę zajmowaną powierzchnię wyprzedza je tylko czeskie Brno.

10. Na prawym brzegu Warty w 1952 roku oddano do użytku sztuczny zbiornik wodny o nazwie Jezioro Maltańskie. Od blisko 20 lat jest to jeden z najlepszych europejskich torów wioślarskich i kajakowych. Rozgrywano na nim także Kajakowe Mistrzostwa Świata. Co ciekawe, co cztery lata ze zbiornika spuszczana jest woda.

11. Słynny napój Coca-Cola został po raz pierwszy zaprezentowany na Targach w Poznaniu w 1957 roku.

Poznań ciekawostki

Poznań ciekawostki

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa