Angola ciekawostki

Angola ciekawostki

Angola ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten afrykański kraj, dlaczego nie zmieniono jego flagi oraz gdzie znajduje się wodospad Ruacana.

1. Szczególnym dniem dla Angolczyków jest 11 listopada 1975 roku - to właśnie tego dnia uzyskali niepodległość od Portugalii.

2. Pod względem terytorialnym kraj ten jest ponad cztery razy większy od Polski.

3. Zgodnie z danym na rok 2017 Angola zamieszkiwana jest przez ponad 30 milionów osób. Co ciekawe, 10 lat temu Angolczyków było o 9 milionów mniej.

4. Leżąca nad Oceanem Atlantyckim w północno-zachodniej części kraju Luanda jest największym miastem tego kraju, a zarazem jego stolicą. Miasto zostało założone w 1573 roku przez portugalskiego żeglarza Paulo Diasa de Novais. Co może dziwić, w 2008 roku Luanda została uznana za najdroższe miasto świata.

5. Religią wiodącą w Angoli jest chrześcijaństwo wyznawane przez ponad 90% obywateli. W konstytucji zagwarantowano wolność religijną - Angola uznawana jest za państwo świecie, całkowicie oddzielone od kościoła.

6. Obowiązującym środkiem płatniczym jest kwanza. Kwanza jest walutą miękką i obowiązuje zakaz jej wywożenia poza terytorium Angoli.

7. Wprowadzona wraz z uzyskaniem niepodległości flaga Angoli składa się z dwóch poziomych pasów - górnego w kolorze czerwonym oraz dolnego w kolorze czarnym. Pierwszy z jest symbolem przelanej krwi przez obywateli walczących o niepodległość, drugi zaś nawiązuje do kontynentu afrykańskiego. W centralnej części flagi umiejscowiono złotą maczetę, koło zębate oraz pięciopromienną gwiazdę odnoszącą się do klasy robotniczej, a także nawiązującą do sierpa i młota znajdującego się na fladze ZSRR.
W 2003 roku pojawił się pomysł nowej flagi, która miała się składać z pięciu pasów w kolorach czerwonym, białym oraz niebieskim. W centralnej części umieszczono malowidło przedstawiające słońce. Pomysł zmiany flagi nie wszedł w życie z dwóch powodów - nie nawiązuje ona do historii oraz jest zbyt podobna do flag Korei Północnej oraz Kostaryki.

Ciekawostki o Angoli

1. Najwyższy szczyt tego kraju znajduje się na wysokości 2620 metrów n.p.m., jest nim Morro de Môco.

2. Od momentu uzyskania niepodległości do 2002 roku Angola borykała się z wojną domową, w wyniku której śmierć poniosło tysiące obywateli.

3. Nazwa tego państwa nawiązuje do króla N’Gola.

Angola ciekawe miejsca

1. Na rzece Kunen gdzie graniczą dwa państwa - Angola i Namibia - znajduje się wodospad Ruacana. Jego nazwa pochodzi od leżącej nieopodal wioski. Co ciekawe wysokość wodospadu jest zmienna i zależna od stanu wody - podczas najwyższego stanu, osiąga wysokość 120 metrów i na chwilę przewyższa słynne wodospady Wiktorii. Woda spływa na długości 700 metrów.
Do stóp wodospadu prowadzą stare betonowe schody. Zejście podczas wysokie stanu wody jest bardzo niebezpieczne z uwagi na tryskającą wodę oraz prąd wodospadu. Stan schodów również pozostawia wiele do życzenia.

Tego mogłeś nie wiedzieć - ryba fugu to jedna z najgroźniejszych ryb świata. Jej nieprawidłowe przyrządzenie może skończyć się śmiercią, to prawdziwa gra w rosyjską ruletkę. W Japonii jest ona prawdziwym przysmakiem, którego nie może skosztować cesarz - zabrania mu tego prawo.

Przeczytaj z czego słyną Hiszpanie, dlaczego Japończycy panicznie boją się cyfry 4, dlaczego wieża Eiffla miała zostać rozebrana po 20 latach od wzniesienia, gdzie znajduje się najniebezpieczniejsze miejsce na ziemi oraz w jakim kraju znajduje się śmiertelnie niebezpieczna droga.

Kaczor Donald to fajny gość, co nie? Niestety nie dla wszystkich, szczególnie dla Finów, którzy zdecydowali się na zakazanie go w tym kraju. A skoro jesteśmy przy temacie zakazów - czy wiecie w jakim europejskim mieście zabroniono umierać?

Ciekawostki ze świata

Poznaj ciekawostki ze świata podróży i turystyki. Dowiedz się z czego słyną konkretne narodowości, zasmakuj ich kuchni na swoim ekranie oraz zaskocz nietypową wiedzą na ich temat podczas rozmowy ze swoimi znajomymi. Gwarantujemy niezliczoną porcję sprawdzonych i zaskakujących faktów.

©2011-2017 rzucijedz.pl All Rights Reserved.
Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Sprawdź naszą politykę cookies.