Lesotho ciekawostki

Lesotho ciekawostkiLesotho ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego bywa nazywane Dachem Świata oraz co symbolizuje flaga tego kraju.

Ciekawostki o Lesotho

1. Lesotho to niewielkich rozmiarów państwo leżące na kontynencie afrykańskim, będące enklawą RPA. Stolicą tego kraju jest zamieszkałe przez niecałe 300 tysięcy osób Maseru.

2. Walutą tego kraju jest loti, które dzieli się na lisente.

3. Pod względem zajmowanej powierzchni Lesotho jest dziesięciokrotnie mniejsze od Polski.

4. Najwyższym punktem na mapie Lesotho jest Thabana Ntlenyana. Leżący w paśmie Gór Smoczych szczyt wznosi się na wysokość 3482 metrów n.p.m. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż kraj ten jest jednym na świecie, który w całości znajduje się na wysokości powyżej 1000 metrów n.p.m. Po raz pierwszy został on zdobyty w 1951 roku przez Andersona, Goodwina i Watkinsa.

5. Flaga Lesotho jest w kształcie prostokąta i składa się z trzech poziomych pasów w kolorach od góry: błękitnego, białego oraz zielonego. W centralnej części umieszczono tradycyjne nakrycie głowy ludu Basotho. Błękit na tej fladze oznacza deszcz, znajdująca się niżej biel symbolizuje pokój, zaś będący na samym dole pas zieleni nawiązuje do szczęścia, dobrobytu i rolnictwa.
Jako symbol narodowy obowiązuje od całkiem niedawna - 4 października 2006 roku. Przyjęto ją z okazji 40 rocznicy uzyskania niepodległości.

6. Religią wiodącą tego kraju jest chrześcijaństwo wyznawany przez blisko 70% społeczeństwa.

Lesotho ciekawostki

1. Pełnię praw obywatelskich w tym kraju osiąga się wraz ze skończeniem 21 roku życia.

2. Najniższy punkt w tym kraju wznosi się na wysokość 1400 metrów, to i tak wyżej niż najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii Ben Nevis (1345 metrów.

3. Lesotho należy do grupy czterech państw świata (Suazi, Papua Nowa Giwnea i USA), w których kobieta nie ma prawa do płatnego urlopu macierzyńskiego.

4. 34 kilometry od stolicy kraju znajduje się miejscowość o nazwie Rzym.

5. Ze względu na wysokie położenie tego państwa używa się także dwóch określeń w stosunku do niego: Dach Świata i górskie królestwo.


Tego mogłeś nie wiedzieć - ryba fugu to jedna z najgroźniejszych ryb świata. Jej nieprawidłowe przyrządzenie może skończyć się śmiercią, to prawdziwa gra w rosyjską ruletkę. W Japonii jest ona prawdziwym przysmakiem, którego nie może skosztować cesarz - zabrania mu tego prawo.

Przeczytaj z czego słyną Hiszpanie, dlaczego Japończycy panicznie boją się cyfry 4, dlaczego wieża Eiffla miała zostać rozebrana po 20 latach od wzniesienia, gdzie znajduje się najniebezpieczniejsze miejsce na ziemi oraz w jakim kraju znajduje się śmiertelnie niebezpieczna droga.

Kaczor Donald to fajny gość, co nie? Niestety nie dla wszystkich, szczególnie dla Finów, którzy zdecydowali się na zakazanie go w tym kraju. A skoro jesteśmy przy temacie zakazów - czy wiecie w jakim europejskim mieście zabroniono umierać?

Ciekawostki ze świata

Poznaj ciekawostki ze świata podróży i turystyki. Dowiedz się z czego słyną konkretne narodowości, zasmakuj ich kuchni na swoim ekranie oraz zaskocz nietypową wiedzą na ich temat podczas rozmowy ze swoimi znajomymi. Gwarantujemy niezliczoną porcję sprawdzonych i zaskakujących faktów.

©2011-2017 rzucijedz.pl All Rights Reserved.
Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Sprawdź naszą politykę cookies.