Big Ben ciekawostki

Big Ben to obecnie jeden z symboli Londynu i Wielkiej Brytanii. Poznaj ciekawostki o Big Benie, historię powstania oraz skąd wzięła się jego nazwa.

Co to ten Big Ben?

Przez wielu nazwa Big Ben utożsamiana jest z wieżą, znajdującym się na jej szczycie zegarem i dzwonem. To dość spore i mylne uproszczenie. 12 września 2012 roku dla upamiętnienia 60-letniego panowania królowej Elżbiety zmieniono nazwę wieży zegarowej na Elizabeth Tower (Wieża Królowej Elżbiety). W rzeczywistości Big Ben to po prostu dzwon umieszczony we wnętrzu wieży.

Big Ben - symbol Londynu

Big Ben - symbol Londynu

Historia powstania wieży zegarowej

Pomysł wybudowania wieży zegarowej w tym miejscu powstał po pożarze Pałacu Westminsterskiego 16 października 1834 roku. Nad odbudową pałacu czuwali architekt Charles Barry oraz jego asystent Augustus W. Pugin. Prace trwały przez 24 lata. Pierwotny projekt nie przewidywał zegara na szczycie wieży. Na kartkach papieru dodano go dopiero w 1836 roku. Wzór zegara postanowiono wybrać na drodze konkursu. Najlepszą propozycję przedstawił Edmund Beckett Denison - z wykształcenia prawnik, zegarmistrz z zamiłowania. Niestety w trakcie budowy zauważono, że wieża jest za mała na projekt Denisona, co spowodowało znaczne opóźnienia w realizacji. Finalnie zegar zamontowano dopiero w kwietniu 1859 roku. Mechanizm po raz pierwszy został uruchomiony 31 maja 1859 roku, a wraz z nim wybił Big Ben.

Etymologia nazwy Big Ben

Istnieją dwie wersje dlaczego Wielki Dzwon został nazwany imieniem Ben. Pierwsza z nich wskazuje, iż nazwa ta pochodzi od imienia sir Benjamina Halla, który nadzorował budowę w 1858 roku. Według drugiej pochodzi ona od imienia popularnego w XIX wieku boksera Benjamina Caunta.

Ile tych Big Benów było?

Oto jest pytanie! Pierwszy z nich o wadze szesnastu ton postanowiono przetestować na pałacowym dziedzińcu w 1856 roku. Jego żywot był dość krótki, gdyż rozpadł się po pierwszej próbie. Wykorzystując resztki Big Bena, został odlany nowy dzwon o wadze 13,5 tony i w 1859 roku zamontowany na wieży. Niestety po raz kolejny Wielki Dzwon zaliczył falstart, gdyż po dwóch miesiącach działania pękł. W 1862 roku dzwon został wymieniony na lżejszy.

Czy rzeczywiście Big Ben jest taki dokładny?

Zazwyczaj tak, jednak w swojej historii zaliczył dwie spektakularne wpadki. Pierwszą zaliczył w 1949 roku, gdy stado ptaków usiadło na wskazówce pokazującej minuty. Mechanizm zegarowy opóźnił się wówczas o 41 minut. Z pewnością starszym Londyńczykom zapadła w pamięć wpadką w sylwestrową noc w 1962 roku. Wielki Ben przywitał Nowy Rok z 10-minutowym opóźnieniem. Głównym winowajcą był obficie padający śnieg.

Londyn wieczorową porą

Londyn wieczorową porą

Potrzebny remont

W 2015 roku eksperci jednogłośnie stwierdzili, iż zarówno zegar, jak i dzwon potrzebują remontu. 21 sierpnia 2017 roku Big Ben rozbrzmiał po raz ostatni i będzie milczał aż do 2021 roku. No dobrze, milczał na co dzień, ale przypomni o sobie podczas ważnych wydarzeń państwowych, czy witania Nowego Roku.

Stary, dobry Ben

W tym roku (2018) Big Ben skończy 159 lat.

Wieża Królowej Elżbiety

Wieża Królowej Elżbiety
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)