Islandia ciekawostki, z czego słynie i informacje

Islandia ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Islandii

Islandia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jak Islandczycy produkują banany, gdzie mieszkają elfy oraz dlaczego nie ma tam restauracji McDonald's. Ciekawostki o tym kraju zbijają z nóg.

1. Niepodległość tego kraju została ogłoszona 17 czerwca 1944 roku, tego dnia znikło Królestwo Islandii związane unią personalną z Danią i do życia powołano Republikę Islandii.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni Islandia jest trzy razy mniejsza od Polski.

3. Najwyższym punktem tego kraju jest szczyt pochodzenia wulkanicznego w południowo-wschodniej części Islandii. Góra Hvannadalshnúkur, bo o niej mowa, zgodnie z pomiarami wykonanymi w sierpniu 2005 roku wznosi się na wysokość 2109,6 metrów n.p.m. Po raz pierwszy zdobył ją Norweg Hans Frisak w 1813 roku. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Skaftafell.

4. Flaga tego kraju to niebieski prostokąt, na który nałożono dwa dwa krzyże - biały i czerwony. Barwa niebieska i biała uważana jest za tradycyjną, szczególnie ten pierwszy. Twórca flagi Matthias Thordarson objaśnił, iż niebieski nawiązuje do górzystego ukształtowania terenu, zaś biel symbolizuje śnieg, który pokrywa Islandię. Czerwony odnosi się do ognia, wydobywającego się z licznych czynnych wulkanów na wyspie. Ponadto podkreśla on związek tego kraju z Norwegią.

5. Szacuje się, że ten kraj zamieszkiwany jest przez około 9000 Polaków.

6.  Þjórsá to najdłuższa rzeka Islandii przepływająca przez 230 kilometrów.

7. Religią wiodącą jest luteranizm.

8. Zgodnie z danymi na rok 2018 populacja wynosi 337 tysięcy osób. Gęstość zaludnienia wynosi 3 osoby na kilometr kwadratowy.

Islandia - widok z lotu ptaka na Reykjavik

Islandia - widok z lotu ptaka na Reykjavik

Islandia ciekawostki

1. Islandia słynie raczej z dość surowych warunków pogodowych i niskich temperatur. Mogłoby się wydawać, że dyskwalifikują one możliwość uprawiania bananów. Ale tylko mogłoby, ponieważ w tym kraju uprawia się ten owoc. Jak narodził się ten pomysł? Należy przenieść się do roku 1941, gdy na świecie trwała II Wojna Światowa. Pewna mądra osoba wpadła na pomysł przetransportowania ciepła wulkanicznego do szklarni za pomocą podgrzanej wody. Jej ogrzanie pomimo niskiej temperatury oraz szalejących wiatrów na zewnątrz było dość łatwe i niezbyt drogie.

Początkowe plany nie zakładały wprowadzenia islandzkich bananów na rynek. Uległo to zmianie w 1945 roku, gdy na półkach w warzywniakach pojawiła się taka właśnie odmiana. Problemem było jednak niewystarczające nasłonecznienie, co powodowało, iż bananowce dojrzewały aż dwa lata. Obecnie ten islandzki produkt nie jest już dostępny w sprzedaży, jednak ciągle jest produkowany na Uniwersytecie Rolniczym.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę i obalić pewien mit powtarzany przez wiele osób, iż Islandia jest największym producentem bananów na Starym Kontynencie. Otóż najwięcej bananów produkuje się w Hiszpanii, Portugalii oraz Grecji.

2. Astronauci programu Apollo przygotowywali się do swojej wyprawy właśnie w tym kraju, ponieważ jego teren najbardziej przypomina powierzchnię Księżyca.

3. Aż do 1 marca 1989 roku spożywanie piwa było nielegalne. Obecnie ten dzień obchodzony jest w stolicy kraju jako Bjordagur, czyli Dzień Piwa.

4. Nadając list w Islandii nie musisz wpisywać dokładnego adresu. Wystarczy narysować mapę, a korespondencja dotrze do celu.

5. Pierwszą restauracją McDonald's na terenie Islandii otwarto we wrześniu 1993 roku, był to 66. kraj w kolekcji amerykańskiej marki. Pierwszym klientem, który mógł cieszyć się smakiem hamburgera był ówczesny premier Davið Oddsson. Wtedy Islandczycy nawet przez chwilę nie pomyśleli, że złocisty znak "M" może zniknąć z ich kraju. Kryzys finansowy w 2008 roku zmusił amerykańską sieć barów szybkiej obsługi do wycofania się z tego rynku. I tak po 16 latach przygody, w październiku 2009 roku sprzedano ostatniego burgera. Co ciekawe, ostatni sprzedany burger do dziś można oglądać w gablocie Bus Hotelu w Reykjaviku. Hotel nadaje nawet transmisję online, którą można zobaczyć tutaj.

6. Prawo tego kraju zakazuje rodzicom straszenia dzieci fikcyjnymi postaciami.

7. Islandia i Wyspy Owcze to jedyne kraje na świecie, w których nie występują komary.

8. Język islandzki na przestrzeni ostatnich 1000 lat uległ tak niewielkiej zmianie, że Islandczycy z łatwością mogą przeczytać teksty z XII wieku.

9. Rząd islandzki zakazał działalności klubów ze striptizem.

10. Islandczycy to jedni z najbardziej przygnębionych ludzi na świecie. Ten naród ma najwyższy wskaźnik stosowania leków przeciwdepresyjnych.

Islandia ciekawostki - przepiękny wodospad Skogafoss

Islandia ciekawostki - przepiękny wodospad Skogafoss

11. Założony w 930 roku parlament Islandii jest najstarszym aktywnym parlamentem świata.

12. Islandia to jedyny członem NATO nieposiadający stałej armii. W pewnym sensie funkcja ta sprawowana jest przez Straż Wybrzeża.

13. Populacja Islandii jest porównywalna do liczby mieszkańców Lublina. Taka sama ilość osób przechodzi przez Times Square każdego dnia.

14. Islandia posiada więcej wulkanów niż profesjonalnych piłkarzy.

15. Szacuje się, że około 10% ludności tego kraju wyruszyło do Francji, by dopingować swoją reprezentację podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2016 roku.

16. Islandia oraz Finlandia mogą się pochwalić najniższym na świecie wskaźnikiem umieralności niemowląt.

17. Każdego roku terytorium Islandii zwiększa się o około dwa centymetry.

18. Choć niewielu Islandczyków otwarcie się do tego przyznaje, to wciąż wierzą oni w istnienie elfów. Badania zrealizowane w latach 2006 - 2007 przez wykazały, iż blisko 62 procent ankietowanych dopuszcza możliwość istnienia elfów.
Nad Zatoką Faxa znajduje się Hafnarfjordur, uważane za stolicę elfów. Posiadają one w tym mieście specjalne przywileje i prawa. Jednym z nich jest prawo weta, które potrafi zablokować jakąkolwiek inwestycję, która nie zostanie skonsultowana z elfami. Wiele osób wierzy, iż brak takich rozmów mogłoby doprowadzić do konfliktu, a nawet tajemniczymi awariami na placu budowy. W rozmowach pośredniczą osoby obdarzone specjalnymi zdolnościami do komunikowania się z elfami.

19. W styczniu 2014 roku, zgodnie z decyzją sądu wstrzymana została budowa drogi łączącej stolicę kraju z Półwyspem Álftanes. Wyrok był argumentowany faktem, iż na obszarze inwestycji mogą żyć elfy. W przesłuchaniach oprócz mieszkańców terenu, inwestorów oraz ekologów udział wzięły elfy.

20. Piłka ręczna cieszy się ogromną popularnością w Islandii oraz krajach skandynawskich. Prawie każdy Islandczyk przeżywa sukcesy i porażki reprezentacji narodowej.

21. Skyr to nazwa tradycyjnego islandzkiego przysmaku przypominającego jogurt. W rzeczywistości jest to jednak rodzaj miękkiego żółtego sera.

22. Od 1950 roku Islandia i Wielka Brytania nie mogą dojść do porozumienia w kwestii połowu dorszy przez Anglików. Zgodnie z decyzją rządu Islandii rozszerzona została strefa, na której zakazano połowu ryb przez inne kraje. Przedstawiciele tych państw wysłały nawet okręty wojenne, aby chroniły one kutry rybackie. Pojawiły się nawet strzały ostrzegawcze.

23. Po raz pierwszy w historii kraju policjant zastrzelił uzbrojonego przestępce w grudniu 2013 roku.

24. Każdego roku przeciętny Islandczyk spożywa około 90 kilogramów ryb. Z tym wynikiem zajmują oni pierwsze miejsce na świecie.

25. Lasy zajmują jedynie 1% terytorium Islandii.

26. Pierwszą kobietą na świecie, która pełniła rolę głowy państwa była Finnbogadóttir Vigdis. Na urząd została wybrana w 1980 roku.

Ciekawostki o Islandii - Reykjavik

Ciekawostki o Islandii - Reykjavik

Z czego słynie Islandia?

1. Jednym z najpopularniejszych produktów importowanych przez ten kraj są polskie wafelki Prince Polo.

2. Narodowym alkoholem tego kraju jest Brennivín, co w tłumaczeniu oznacza "płonące wino". Potocznie bywa nazywany "Czarną Śmiercią". To nic innego jak ziemniaczana  wódka o zielonej barwie. Produkcję tego napoju rozpoczęto krótko po zniesieniu prohibicji w latach 30, zaś do roku 2014 zaczęto eksport poza granice państwa.

3. Islandia należy do jednych z najbezpieczniejszych krajów świata. W więzieniach przebywa mniej niż 200 osób.

4. Od 27 czerwca 2010 roku legalne jest zawieranie małżeństw homoseksualnych.

Tak wyglądają domy w Islandii

Tak wyglądają domy w Islandii

Kościół Hallgrimskirkja w stolicy kraju

Kościół Hallgrimskirkja w stolicy kraju

Wrak samolotu Solheimasandur - Islandia ciekawostki

Wrak samolotu Solheimasandur - Islandia ciekawostki

Skała Hvitserkur

Skała Hvitserkur

Mały kościół gdzieś na Islandii

Mały kościół gdzieś na Islandii

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa