Nieznane fakty o Włoszech

Nieznane fakty o Włoszech

Włochy ciekawostki

Włochy ciekawostki - dowiedz się w jakich dwóch miastach wprowadzono zakaz umierania, gdzie podawana jest najlepsza pizza na świecie oraz za co można otrzymać mandat w Mediolanie. Na tym etapie jedno jest pewne - musisz poznać te ciekawostki o Włoszech.

1. 17 marca 1861 roku miało miejsce zjednoczenie Włoch.

2. Kraj ten jest nieznacznie mniejszy od Polski.

3. Najwyższym włoskim szczytem jest Mont Blanc de Courmayeur. Góra o wysokości 4748 m n.p.m. leży w Alpach Graickich. Pierwszy udany atak dokonali F. Clissold i J. M. Couttet 18 sierpnia 1822 r.

4. Włoska flaga w kształcie prostokąta składa się z trzech równych pionowych pasów. Układ pasów odwołuje się do rewolucji francuskiej. Patrząc od lewej strony są one w kolorach: zielonym, białym oraz czerwonym. Barwa zielona symbolizuje wolność, nadzieję oraz sródziemnomorski krajobraz. Biel nawiązuje do ośnieżonych szczytów Alp. Kolor czerwony ma upamiętniać przelaną krew osób walczących o zjednoczenie kraju. Flaga nazywana il Tricolore została oficjalnie wprowadzona 19 czerwca 1946 roku.

5. Kraj zamieszkuje 59,2 miliona osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o 11 milionów. Szacuje sie, że do 2050 roku zmaleje ona o 4 miliony.

6. Religią wiodącą jest chrześcijaństwo wyznawane przez 83,3% społeczeństwa.

Gondole

Prawo miejskie jasno mówi - po weneckich kanałach mogą pływać jedynie czarne gondole. Stosowną licencję posiada zaledwie 425 gondolierów. Można ją zdobyć odbywając staż, a następnie zdanie egzaminu.

Smaczne ciekawostki o włoskiej kuchni

1. 1860 - ten rok znany jest każdemu miłośnikowi pizzy (czyli prawie 99% światowej populacji?). W tym roku w Neapolu została wynaleziona pizza. Aktualnie Neapol to jedna wielka pizzera! Smaczna pizzeria. Można ją zjeść niemal na każdej ulicy, jednak tylko trzy adresy uznawane są jako legendarne, pod które należy się wybrać - Di Matteo, Da Michele i Sorbillo. W tym pierwszym smakowitego kawałka pizzy skosztował nawet były prezydent USA Bill Clinton. W tych miejscach mimo popularności, ceny są bardzo przystępne - 3 - 8 euro za pizzę.

Ciekawe przepisy prawne we Włoszech

1. We Włoszech istnieje przekonanie o dość specyficznej umiejętności mężczyzn. Ponoć potrafią oni odeprzeć zło chwytając się za... krocze. Istnieje jednak pewien problem, zgodnie z decyzją włoskiego sądu mężczyźni nie mogą dotykać swojego krocza publicznie.

2. Wybierający się do tego kraju prawdziwi Szkoci muszą dokładniej przemyśleć swoje plany. Tylko jeśli planują nosić swój tradycyjny strój publicznie - zgodnie z panującym prawem mężczyzna noszący spódnicę może zostać aresztowany.

3. Chyba każdy z Was choć raz wybudował zamek z piasku. Jednak przebywając na plaży Eraclea znajdującej sie na weneckiej wyspie Lido lepiej tego nie robić. Lokalne prawo jasno mówi, iż wznoszenie jakichkolwiek konstrukcji z piasku jest zakazane.

4. We Florencji oraz Lucce wprowadzono prawo zakazujące otwierania restauracji typu fast food w historycznych częściach tych miast.

5. Lokalne władze w Turynie zadbały o dobro psów. Każdy właściciel musi wyprowadzać swojego pupila na spacer przynajmniej trzy razy dziennie, jeśli tego nie zrobi może zostać mu wręczony mandat. Nasze pytanie brzmi - kto to kontroluje?

6. W niewielkiej miejscowości Lerici leżącej w regionie Liguria nielegalne jest wywieszanie mokrych ręczników przez okno. Tak prania nie zrobimy.

7. Przebywając w Milanie lepiej niech uśmiech nie znika z Twojej twarzy! W tym mieście istnieje stare prawo nakazujące, aby ludzie ciągle uśmiechali się w miejscach publicznych, w przeciwnym wypadku stróż prawa może wypisać mandat. Zwolnieni od obowiązku uśmiechania się są pracownicy szpitali oraz uczestniczący w uroczystościach pogrzebowych.

8. Na ulicach Rzymu śpiewające lub tańczące grupy osób mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 500 euro. Nielegalne jest także jedzenie w zabytkowych częściach Wiecznego Miasta.

9. Od września 2015 roku umieranie w niewielkiej Sellii jest nielegalne. Prawo o nazwie Ordinanza 11 ogłoszone przez burmistrza Davide Zicchinella nie tylko zakazało umierania, ale także przewiduje grzywnę w przypadku jego złamania - każdy nieszczęśnik łamiący przepisy będzie zmuszony uiścić opłatę w wysokości 10 euro. Ale to nie wszystko! Zakazano nie tylko umierania, ale także chorowania na terenie miasta. Burmistrz Selii ma jednak świadomość o poziomie absurdalności przepisów, które wprowadził i komentuje: Chodzi o walkę z wysoką umieralnością. Nasze miasto liczy zaledwie 537 mieszkańców. Ten przepis, to żaden żart, to zachęta do zmiany trybu życia, do większego dbania o swoje zdrowie oraz nawyki.Umierania zakazano także w innej włoskiej miejscowości Falciano del Massico. Powód wprowadzenia takiego zakazu jest dość prozaiczny - lokalny cmentarz został już zapełniony, a jego powiększenie jest mocno utrudnione. Oto przykłady jak łatwo można uporać się ze śmiercią.

10. W Wenecji nie myśl nawet o dokarmianiu gołębi, tego też zakazano.

11. Pary okazujące sobie "większe uczucia" przebywając w samochodzie na terenie Eboli, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 500 euro. Droga zabawa.

Ciekawostki o Włoszech - weneckie kanały

Ciekawostki o Włoszech - weneckie kanały

Ciekawostki o Włochach

1.My mamy 13, Włosi 17 jako liczbę pechową. Dlaczego akurat 17? Otóż liczba ta w systemie rzymskim to XVII. Bawiąc się w anagramy można ułożyć słowo "VIXI", co z języka łacińskiego tłumaczy się jako "żyłem". A skoro żyłem, to już nie żyję. W niektórych bardziej przesądnych hotelach pokój o tym numerze zostanie pominięty. Simone Barone - włoski piłkarz - z pewnością nie jest na tyle przesądny, gra on właśnie z tym numerem, jednak włoscy piłkarze niechętnie grają z tym numerem. W trakcie Igrzysk Olimpijskich odbywających się w Turynie (2006r.) zakręt na torze bobslejowym, który powinien zostać oznaczony jako "siedemnasty" nazwano "Sena Nome", czyli "Bez nazwy".

2. Nie należy się dziwić jeśli Włoch w wieku lat 40 nadal mieszka w rodzinnym domu. To normalne.

3. To powinniśmy znać z lokalnego podwórka - nie należy otwierać parasolki w pomieszczeniu, może to przynieść pecha. Natomiast przypadkowe rozlanie wina - czego nie polecamy! - powinno przynieść szczęście.

4. Odpowiednikiem Kowalskiego we Włoszech jest nazwisko Russo.

5. Kto choć raz był we Włoszech, ten wie, jak wiele Włosi potrafią pokazać za pomocą gestów. Jednym z najpopularniejszych - który powinien być znany większości - to gest trzech złączonych palców (środkowego, wskazującego oraz kciuka) uniesionych ku górze z widoczną złością. W ten sposób zdenerwowany Włoch bądź Włoszka zadaje pytanie "o co Tobie chodzi?!".
Swoje zadowolenie ze znakomitego posiłku w restauracji Włoch wyraża przystawiając palec wskazujący do policzka i kręcąc nim raz w lewo, raz w prawo.
Z kolei jeśli jesteśmy głodni w tym kraju wystarczy kantem otwartej dłoni kilkukrotnie stuknąć w okolicach żołądka.
W przypadku braku zainteresowania można zewnętrzną częścią otwartej dłoni przejechać od szyi w kierunku brody.
Istnieje także wiele innych pozytywnych, a także negatywnych gestów. Włosi mowę ciała mają opanowaną do perfekcji.

Wszystko o Włoszech

1. Włosi to bardzo religijny naród, z tego powodu praktycznie każde miasto ma swojego świętego patrona. Z włoskiego "Santo patrono" opiekuje się danym miastem oraz jego mieszkańcami. Patronami całego kraju jest święty Franciszek z Asyżu oraz święta Katarzyna ze Sieny. 29. czerwca jest hucznie obchodzony w Rzymie - tego dnia swoje święto obchodzą patroni miasta święci Piotr i Paweł. Leżący na północ od stolicy Mediolan świętuje 7 grudnia, w dzień Świętego Ambrożego.

2. Podobnie jak w naszym hymnie znajduje się nawiązanie do Włoch, tak i hymn włoski odwołuje się do Polski w czasach zaborów.

Ciekawostki o Włoszech

1. Przez terytorium tego kraju przepływa Pad - największa włoska rzeka o długości 652 km.

2. J, k, w, x oraz y - te litery nie są wykorzystywane przy zapisie słów w języku włoskim.

3. Kraj ten zajmuje piąte miejsce w kategorii najczęściej odwiedzany kraj przez turystów. Rocznie odwiedzany jest przez ponad 48 milionów osób z całego świata. Ustępuje jedynie Chinom, Hiszpanii, Stanom Zjednoczonym oraz Francji.

4. Włochy i Polska uznawane są za dwa najbardziej religijne kraje na kontynencie europejskim.

5. Każdy wyraz w języku włoskim kończy się samogłoską.

6. Szacuje się, że około 60% światowego dziedzictwa kultury UNESCO mieści się właśnie we Włoszech.

7. Pierwszym miastem na świecie przekraczającym milion mieszkańców był Rzym. Osiągnięto to już w 133 roku przed naszą erą.

Burano

To niewielkich rozmiarów wyspa położona na Lagunie Weneckiej. Bywa nazywana wyspą kolorów.
8. Leonarda Cianciulli nazywana także "Wiedźmą z Coreggio" bądź "Mydlarką" to włoska seryjna morderczyni, która w latach 1939 - 1940 uśmierciła trzy kobiety. Swoje ofiary była w stane poćwiartować w kwadrans, zaś następne godziny przeznaczała na przetapiania ich ciał na mydło i produkcję herbatników. Swoje wypieki spożywała nie tylko z mężem, ale także częstowała nimi swoich gości.

9. Szacuje się, że ponad 1/3 Włochów w wieku od 30 do 35 lat ciągle mieszka z rodzicami.

10. Na lotnisku w Genui - oraz na każdym innym europejskim lotnisku - obowiązuje ograniczenie wnoszenia płynów do samolotu. Jednak na tym jednym włoskim porcie lotniczym wprowadzono wyjątek dla sosu pesto będącego specjalnością Genui. Znajduje się tam specjalny skaner tylko dla pesto.

11. Włoska policja drogowa ma do swojej dyspozycji dwa Lamborghini Gallado.

12. Blisko pół miliona Włochód każdego roku odwiedza egzorcystę.

13. Środkowy palec Galileusz wystawiono w muzeum we Florencji.

14. W wieku 10 lat Mussolini uczący się w religijnej szkole z internatem, został z niej wydalony za dźgnięcie w rękę kolegę z klasy.

15. Zgodnie z prawem wszystkie gondole w Wenecji muszą być kolory czarnego.

16. Kraj ten jest największym na świecie producentem wina.

17. Zgodnie z decyzją sądu od 2012 roku mówienie o mężczyźnie, że "nie ma jaj" traktowane jest jako przestępstwo karane grzywną.

18. Najstarszy uniwersytet w Europie, który działa bez przerwy znajduje się w Bolonii i został założony w 1088 roku.

19. Zgodnie z prawem rastafarianie mogę legalnie posiadać marihuanę w tym kraju, z uwagi iż jest ona "sakramentem" religii.

20. W leżącym całkiem niedaleko Rzymu mieście Marino z powodu błędu technicznego w 2008 roku po festiwalu winogron z kranów zacząło płynąć wino.

21. Każdego dnia do słynnej Fontanna di Trevi wrzucane jest około trzy tysiące euro.

22. Kiedy po raz pierwszy zaoferowano malowania Kaplicy Sykstyńskiej Michałowi Aniołowi, ten odmówił uważając się raczej za rzeźbiarza niż artystę.

23. Przeciętny pracownik we Włoszek pracuje średnio około 20 godzin tygodniowo. Stanowi to najniższy wynik w Europie.

24. W Wenecji znajduje się 417 mostów z czego 72 z nich stanowią własność prywatną.

25. W 2008 roku Włochy wydały około 65 milionów dolarów na ratowanie sektora produkcji parmezanu.

26. Statystyki wskazują, że 51% Włochów nie stać na wakacje.

27. W 2016 roku włoski sąd najwyższy orzekł, iż kradzież niewielkiej ilości żywności dla powstrzymania głodu, nie jest przestępstem.

28. Licencję do pływania weneckimi kanałami posiada 425 gondolierów. Aby otrzymać licencję należy odbyć staż i zdać ważny egzamin.

29. W rankingu potencjału militarnego Włochy piastują 11. pozycję. Ich armia składa się z 267 tysięcy osób, z czego 247 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 828 samolotów, 200 czołgów, 10688 wozów opancerzonych oraz 143 okręty. Każdego roku na modernizację wojska przeznacza się 37,7 miliarda dolarów.

30. Włochy produkują 70,670 baryłek ropy naftowej dziennie. Dzienne zapotrzebowanie na ropę wynosi 1,3 miliona baryłek.

31. Statystyczny dorosły Włoch każdego roku wypija średnio 6,7 czystego alkoholu. Najwięcej spożywa się wina (65%).

32. Najwyższy budynek mieści się w Milanie. Torre Unicredit wznosi się na 231 metrów i składa z 35 pięter. Do użytku został oddany w 2011 roku.

33. Współczynnik samobójstw w tym kraju wynosi 5,4 na 100 000 osób. Zdecydowanie częściej na odebranie życia decydują się mężczyźni.

34. Współczynnik zalesienia wynosi 35%. Lasy w tym kraju pokyrwają 106,736 km2.

35. Pod względem ilości publikowanych książek Włochy zajmują 10. pozycję na świecie. Każdego roku wydawanych jest około 61 tysięcy nowych tytułów.

36. Pod względem wolności prasy Włochy zajmują 46. miejsce z wynikiem 24,12.

37. Długość lini brzegowej wynosi 7600 km.

38. Na terenie kraju znajduje się 129 lotnisk, z czego 98 posiada utwardzoną nawierzchnię.

39. Pociągi poruszają się po torach o długości 20,181 km.

40. Władze nie ustaliły wysokości płacy minimalnej.

41. Prawdziwym przysmakiem w Starożytnym Rzymie były języki flamingów.

42. Piza jest niewielkim włoskim miastem. Mieszka w niej 90 tysięcy osób. Co roku odwiedzana jest przez około 10 milionów turystów. Wszystko za sprawą jednego obiektu - Krzywej Wieży. To jedna z najpopularniejszych konstrukcji tego typu na świecie.

Na jednym ze wzgórz w Rzymie można zaobserwować taki oto widok przez dziurkę od klucza.

Ciekawostki dla dzieci

1. O tym wspominać raczej nie trzeba, ale to zrobimy. Stolicą Włoch jest Rzym, nazywany także Wiecznym Miastem.

2. I w tym punkcie nie będziemy zbyt odkrywczy - robiąc zakupy w sklepie zapłacimy euro. Jedna postaramy się zaskoczyć teraz! Formalnie do 1999 roku, jednak faktycznie do roku 2002 płacono lirem włoskim. W leżącej na północny-zachód od Rzymu mieście Rieti mieści się Pomnik Lira. Ten monument został wzniesiony ku czci dawnej włoskiej waluty 1 marca 2003.

3. W linii prostej stolicę Polski i Rzym dzieli 1318 kilometrów. Trasa ta najwygodniej może zostać pokonana samolotem, jednak śmiałków podróżujących samochodem nie brakuje. W roku 2016 z Wrocławia odbył się autostopowy wyścig do Rzymu. Startowało w nim ponad tysiąc osób.

4. Włosi mają sześciu sąsiadów: czterech zewnętrznych - Austrię, Francję, Słowenię oraz Szwajcarię - oraz dwóch wewnętrznych - San Marino oraz Watykan.

5. Najnowsze dane z 2017 roku wskazują, iż na terenie Włoch zamieszkuje 60 579 000 osób.

6. Z dokładnością co do trzeciego miejsca po przecinku Polska jest większa od tego kraju o 1,037 raza.

7. Szacuje się, że na stałe we Włoszech zamieszkuje 130 tysięcy Polaków.

8. Jedną z największych wizytówek Rzymu i całego kraju jest Koloseum. Obiekt został wzniesiony przez cesarzy z dynastii Flawiuszów - Wespazjana i Tytusa. Miało to miejsce w latach 70-72 do 80 roku n.e.

9. Na terenie kraju znajdują się trzy aktywne wulkany: Etna, Stromboli oraz Wezuwiusz.

Jeśli spodobał Ci się artykuł Włochy ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tu

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa