Pielgrzymka do Medjugorie, czyli Bałkany, jakich nie znasz

Pielgrzymka do Medjugorie, czyli Bałkany, jakich nie znasz

Pielgrzymka do Medjugorie, czyli Bałkany, jakich nie znasz

Od kilku lat Chorwacja i państwa bałkańskie utrzymują się w czołówce najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów. Nic dziwnego, w końcu Bałkany słyną z pięknych plaż, niezwykłej urody parków narodowych i licznych zabytków, które są prawdziwą gratką dla miłośników historii, architektury i archeologii. Jednak Bałkany to także jedno z ważniejszych punktów na mapie pielgrzymów podróżujących do miejsc związanych z chrześcijańskim kultem religijnym.

Pielgrzymka do Medjugorie – odwiedź miasto słynące z objawień maryjnych

W 1981 roku szóstce Widzącym z Medjugorie miała objawić się Matka Boska. Vicka, Ivan, Marija, Ivanka, Mirjana i Jakov do dziś utrzymują, że Maryja objawia im się codziennie, raz w roku lub raz w miesiącu. Kościół katolicki od lat bada objawienia maryjne z Medjugorie, często podchodząc do tematu krytycznie. W 2019 roku papież Franciszek uznał jednak bałkański kult maryjny i zezwolił na organizowanie pielgrzymek do Medjugorie, nadal nie potwierdzając jednak prawdziwości objawień.

Jak podkreśla Stolica Apostolska, pielgrzymka do Medjugorie jest znakiem żywego Kościoła, a atmosfera miasteczka sprzyja skupieniu i modlitwie. Szacuje się, że na wyjazd do Medjugorie decyduje się ok. 2,5 miliona osób rocznie, by pomodlić się w otoczeniu niezwykłych krajobrazów, spotkać się z wiernymi z całego świata oraz dowiedzieć się więcej na temat objawień, które budzą tak wiele kontrowersji.

Wyjazd do Medjugorie – co można zwiedzić podczas pielgrzymki?

Biura podróży organizujące wyjazd do Medjugorie najczęściej oferują pielgrzymki lotnicze wraz z przejazdami autokarowymi po lokalnych trasach. Lotnicza pielgrzymka do Medjugorie oferowana jest przez wiele katolickich biur pielgrzymkowych, które oprócz wizyty w Medjugorie często organizują także zwiedzanie okolicy i podróż po Bałkanach.

Wycieczka do Medjugorie obejmuje wizytę na górze Križevac, gdzie znajduje się krzyż z relikwiami Krzyża Pańskiego oraz odwiedzenie góry Podbrdo, gdzie Widzący po raz pierwszy ujrzeli Maryję. Pielgrzymka do Medjugorie to także okazja do zobaczenia Mostaru, czyli odbudowanego po ostatniej wojnie słynnego Mostu Tureckiego i możliwość zwiedzenia Sarajewa – stolicy Bośni i Hercegowiny, a tym samym miejsca wybuchu I wojny światowej.

Wycieczka do Medjugorie jest również idealną okazją, by na własne oczy zobaczyć Park Narodowy Jezior Plitwickich i udać się na malowniczy rejs po Adriatyku. Chętnie odwiedzana podczas pielgrzymki jest także pobliska Chorwacja wraz z jej najpiękniejszymi miastami – Splitem, Dubrovnikiem i Trogirem.

Wycieczka do Medjugorie – ile kosztuje?

Wyjazd do Medjugorie wcale nie musi być drogi, a cena 4-dniowej wycieczki rozpoczyna się już od 1600 zł. Koszt wyjazdu zależy przede wszystkim od długości pobytu, ilości atrakcji oraz cen biletów lotniczych.

Wycieczka do Medjugorie to jedna z najtańszych pielgrzymek w ofercie biur podróży ze względu na stosunkowo niewielką odległość do pokonania, a także fakt, że Bośnia nie należy do drogich krajów. Wybierając się na pielgrzymkę do Medjugorie, możemy nie tylko odwiedzić miejsce kultu maryjnego, lecz w cenie wyjazdu zwiedzić także piękne bałkańskie miasta.

Image

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa