Lokalna turystyka - podróże po Polsce

Lokalna turystyka - podróże po Polsce

Lokalna turystyka - podróże po Polsce

Obecnie podróż za granicę wiąże się z licznymi restrykcjami i obostrzeniami, które przysporzyły światu niemałych kłopotów i odebrały większości radość z podróży. Na szczęście jednak sytuacja ta okazała się dobrym punktem wyjściowym dla mikrowypraw, którym się tutaj przyjrzymy. Jak podróżować tanio i efektywnie? Jeśli planujesz niedalekie podróże po Polsce, nie powinno to być większym problemem.

Jeszcze do niedawna podróże zagraniczne do miejsc egzotycznych były czymś pożądanym, świadczyły nierzadko o wysokim statusie społecznym, a także o ciekawości świata i otwartości na nowe horyzonty. Obecnie podróż za granicę wiąże się z licznymi restrykcjami i obostrzeniami, które przysporzyły światu niemałych kłopotów i odebrały większości radość z podróży. Na szczęście jednak sytuacja ta okazała się dobrym punktem wyjściowym dla mikrowypraw, którym się tutaj przyjrzymy.

Podróże po kraju w nowej odsłonie – poznaj swoje tereny!

Pandemia przyczyniła się do załamania się rynku turystycznego, dlatego powstały też liczne inicjatywy, dzięki którym można było choć trochę podratować sytuację. Pojawiły się m.in. bony turystyczne, dzięki którym można było zaoszczędzić znaczną kwotę podczas podróży po kraju z dziećmi.

Mikroturystyka ma wiele zalet, którym warto się przyjrzeć. Po pierwsze, jest znacznie bezpieczniejsza. Poruszając się po terenach, które już znasz, czujesz się znacznie pewniej, niż wtedy, gdy wjeżdżasz do zupełnie obcego kraju i ciężej jest Ci się odnaleźć w tamtejszej kulturze. Poza tym lokalne tereny w pobliżu Twojego domu są zapewne znacznie mniej oblegane, niż najpopularniejsze miejsce na świecie, zatem ryzyko zakażenia się również spada.

Odkryj swój kraj na nowo!

Polska należy do niezwykle malowniczych krajów o wyjątkowo zróżnicowanej budowie geologicznej. Mamy dostęp do morza, gór, jezior i licznych, niezwykle pięknych lasów. Ogromną korzyścią, płynącą z mikrowypraw jest również to, że nie wymagają one tak dużego przygotowania, jak wyjazdy zagraniczne. Czasem wystarczy jedynie wyciągnąć rower z garażu i ruszyć przed siebie, mając w perspektywie cały wolny dzień. Taka forma ruchu sprzyja poprawie kondycji, zrelaksowaniu się i spojrzeniu świeżym okiem na tereny, które już, zdawałoby się, znasz.

Jak podróżować tanio i efektywnie?

Wsiądź do pociągu – ale nie byle jakiego

Jeśli planujesz niedalekie podróże po Polsce, nie powinno to być większym problemem. Gdy zależy Ci na tanich podróżach, rozważ przemieszczanie się pociągami. Często w sezonie wakacyjnym dostępne są liczne pakiety, dzięki którym możliwe jest podróżowanie przez cały weekend np. za pół ceny. Możesz zabrać ze sobą rower, a przewiezienie go odbywa się za stałą opłatą, nieprzekraczającą na ogół 10 złotych. W bezpiecznym przewożeniu roweru pomogą Ci akcesoria dostępne w sklepie Addnature.

Na bieżąco śledź lokalne wydarzenia

Inne opcje? Na bieżąco śledź ofertę atrakcji turystycznych w Twoim regionie i poza nim. Letnie kino objazdowe nierzadko ma w swoje ofercie całkiem interesujące filmy, które trudno znaleźć w sieci. Często organizowane są Noce Muzeów, podczas których możesz zwiedzać dostępne eksponaty w godzinach wieczornych bez uiszczania opłaty. Niekiedy organizowane są także nocne wycieczki po mieście lub zwiedzanie starych zamków. Lubisz wyprawy o mocniejszym klimacie? To może być coś dla Ciebie.

Nie przepłacaj za noclegi

Jak znaleźć tanie noclegi? Istnieje mnóstwo pięknych, zacisznych miejscowości, w których można wynająć pokój na klika dni za niewielką cenę. Dostępne w sieci porównywarki cen noclegów pomogą Ci szybko znaleźć ofertę, której potrzebujesz i zaoszczędzić niemałe pieniądze, które możesz z powodzeniem przeznaczyć na inne wydatki.

Image

Czy warto wybrać się na 1-dniową wycieczkę?

Bezdyskusyjnie tak! Pozwoli ona w łatwy sposób zrelaksować się i odpocząć od codziennych trosk w pięknym, zacisznym miejscu na łonie natury. Piesza wędrówka, przejażdżka rowerowa, czy nieco dalszy wyjazd samochodem do mniej znanych Ci miejsc?

Coraz bardziej popularne są wyprawy, które niekoniecznie obfitują w komercyjne atrakcje. Wręcz przeciwnie, ideałem staje się taki wypad, podczas którego można się całkowicie wyciszyć i nacieszyć otaczającą przyrodą. Krótkie wyprawy mają to do siebie, że niekoniecznie trzeba brać dłuższy urlop, żeby zobaczyć coś więcej.

Do tego dochodzą znacznie niższe nakłady finansowe, dzięki czemu można zorganizować więcej takich wyjazdów w ciągu roku i zobaczyć znacznie więcej, niż podczas dłuższych wypraw organizowanych raz czy dwa razy na przestrzeni 12 miesięcy.

Gdzie warto wybrać się na krótką wyprawę?

Krótkie wyjazdy mają to do siebie, że często pozostawiają niedosyt, dlatego też warto dobrze przemyśleć cel podróży. Zależy on oczywiście w dużej mierze od tego, w jakiej części Polski mieszkasz, lecz jest kilka miejsc godnych polecenia:

Ciekawą myślą może być spływ kajakowy na rzece Krutyni. Znajduje się ona na Mazurach i rozpościera się pomiędzy jeziorem Krutyńskim a jeziorem Bełdany. Jest ona wprost stworzona do rekreacyjnego przepłynięcia jej kajakiem. Odcinek 99 km zapewnia liczne, piękne krajobrazy, przy których można się zatrzymać nieco dłużej.

Warto też wybrać się w Karpaty, gdzie znajduje się Mofeta Małopolska. Wiele osób o niej zapewne nie wie, lecz jest to wyziew wulkaniczny o temperaturze 100 stopni Celsjusza, wydzielający dwutlenek węgla, który niegdyś stanowił pożywienie dla alg słodkowodnych, przeznaczanych na pożywienie dla kosmonautów.

Inną ciekawą propozycją może być Zalew Zegrzyński, który nieodmiennie przyciąga gości o każdej porze roku. Urokliwe trasy spacerowe, nowe, nieznane zakątki i możliwość zwiedzenia okolicznych miejscowości to całkiem ciekawy pomysł na jednodniową, atrakcyjną wycieczkę.

Mikropodróże – nowym spojrzeniem na Polskę?

Zaczęliśmy doceniać piękno natury i inne korzyści, jakie płyną z poznawania bliższych terenów, niż odległe od nas miejsca za granicą. One również są piękne, lecz przyszedł czas na to, by dowiedzieć się, jak wiele do zaoferowania ma Polska. By odkrywać jej uroki, nie potrzebujesz tygodniowych przygotowań – spakuj plecak, zaplanuj trasę i ruszaj w drogę! W skompletowaniu niezbędnego wyposażenia pomoże Ci sklep Addnature.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa