Wakacje w Chorwacji - ciekawe miejsca, które trzeba zobaczyć

Wakacje w Chorwacji - ciekawe miejsca, które trzeba zobaczyć

Wakacje w Chorwacji - ciekawe miejsca, które trzeba zobaczyć

Myślisz, że znasz Chorwację? Ten kraj potrafi zaskakiwać! Zrezygnuj z modnych kurortów, do których można się dostać samolotem i pozwól się zauroczyć Chorwacji, którą widziało niewielu.

Wybierasz się do Chorwacji? To musisz zobaczyć!

Hum – miasto, które trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa

Chorwackie Hum słynie z tego, że jest najmniejszym miastem na świecie. Ma tylko dwie ulice i około trzydziestu mieszkańców. Niektóre źródła twierdzą nawet, że jest ich zaledwie kilkunastu. Hum ma też swój niepowtarzalny klimat starego miasta, którego początki sięgają Średniowiecza. Przybywający tu turyści zazwyczaj wspinają się na dzwonnicę, ale trzeba przyznać, że spacer po tym małym, ale jakże urokliwym mieście, też jest wart polecenia. Uwagę przykuwa malownicza średniowieczna zabudowa, idealna na plenerową sesję zdjęciową.

Dubrownik – śladami „Gry o Tron”

Serial „Gra o Tron” to fenomen popkulturowy ostatnich lat, a jego zakończenie wywołało lawinę żalu na całym świecie. Nic więc dziwnego, że fani chętnie odwiedzają miejsca, w których były kręcone kultowe sceny. A tych niemało nakręcono w Dubrowniku, mieście zwanym perłą Adriatyku.

Na pewno trzeba zobaczyć Bramę Pile, jedno z wejść na Stare Miasto, która pojawia się w trzecim sezonie. Na pozór nijaka ulica Świętego Dominika też odegrała znaczącą rolę w filmie, a sceny, które na niej nakręcono ciężko zliczyć.

Kolejna perełka to Schody Jezuitów, które w serialu przeistoczyły się w Schody do Wielkiego Septu Baleora. Gratką niewątpliwie będą odwiedziny w Muzeum Etnograficznym, czyli serialowym… domu publicznym.

Zlatni Rat – najpiękniejsza plaża w Chorwacji

Nie musimy się oszukiwać – największym magnesem Chorwacji jest piękna, słoneczna pogoda i ciepłe wody Adriatyku. Zlatni Rat zaś to plaża pod wieloma względami wyjątkowa. Uwagę przykuwa przede wszystkim jej kształt – to raczej cypel z trzech stron otoczony wodą. Nazywa się ją też jedyną na świecie plażą prostopadłą do morza. Kształt zawdzięcza dwóm ścierającym się prądom morskim. Ta półkilometrowa plaża stale ewoluuje, pod wpływem wody i wiatru jej koniec skierowany jest raz w jedną, raz w drugą stronę.

Czym dostać się do Chorwacji?

Pandemia koronawirusa mocno zmieniła podejście do podróżowania. Niegdyś najczęściej i najchętniej wybieranym środkiem transportu był samolot. Dziś postrzega się go mniej ciepło. Zdecydowanie przegrywa z własnym autem, które zapewnia izolację od obcych podróżnych, umożliwia robienie postojów w razie potrzeby i kierowania się w te obszary Chorwacji, które położone są daleko od lotnisk.

Za duży plus podróżowania własnym samochodem trzeba uznać brak limitu w ilości bagażu. Można go zabrać ze sobą tyle, ile zmieści się do bagażników i ile samochód będzie w stanie udźwignąć.

Noclegi w Chorwacji – dlaczego warto zamieszkać w domu wakacyjnym

Domy wakacyjne i apartamenty to najczęstsze wyniki wyszukiwań na hasło: „noclegi Chorwacja”.

Dlaczego nie hotele i pensjonaty? Bo coraz bardziej w cenie jest niezależność i swoboda. Nie chcemy już mieszkać tam, gdzie jest tłoczno, gdzie trzeba korzystać ze wspólnej infrastruktury, a w jednym basenie musi się zmieścić kilkadziesiąt osób. Cenimy sobie dostęp do kuchni i możliwość przyrządzania lub odgrzewania posiłków, chcemy mieć własne miejsca parkingowe i baseny do wyłącznej dyspozycji. W końcu nie chcemy mieszkać tam, gdzie wszyscy, czyli w najbardziej obleganych ośrodkach turystycznych. Domy i apartamenty położone na uboczu pozwalają prawdziwie odpocząć.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa