Legalna jazda na hulajnodze elektrycznej – co musisz wiedzieć?

Legalna jazda na hulajnodze elektrycznej – co musisz wiedzieć?

Legalna jazda na hulajnodze elektrycznej – co musisz wiedzieć?

Poruszanie się na hulajnodze elektrycznej po mieście niesie za sobą wiele korzyści – pozwala szybciej przemieszczać się po ulicach, omijać miejskie korki i oszczędzać znaczne kwoty na zakupie biletów komunikacji miejskiej oraz paliwa. Większość posiadaczy hulajnóg nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że tego typu pojazdy, jako pełnoprawni użytkownicy ruchu drogowego, objęte są pewnymi przepisami ruchu drogowego. Niezastosowanie się do przepisów prawa grozi natomiast wysoką karą grzywny. Jak więc poruszać się hulajnogą elektryczną po ulicach?

Jakie standardy musi spełniać hulajnoga elektryczna?

Hulajnogi elektryczne zyskały w ostatnich latach dużą popularność, przez co coraz częściej pojawiają się w ofercie sklepów internetowych i stacjonarnych. Ponadto, prawie każdy polski producent pojazdów elektrycznych oferuje różnorodne modele zróżnicowane pod kątem konstrukcji czy przeznaczenia. Bez względu na typ hulajnogi, wszystkie urządzenia tego typu muszą spełniać pewne określone wymagania, by można było legalnie poruszać się nimi po polskich drogach. Przede wszystkim hulajnoga elektryczna może mieć maksymalnie 140 centymetrów długości, 90 centymetrów szerokości i ważyć maksymalnie 30 kilogramów. Dodatkowo, każdy polski producent hulajnóg elektrycznych musi wyposażyć swoje pojazdy w sprawny hamulec, przednie i tylne oświetlenie, sygnał dźwiękowy, stopkę oraz numer identyfikacyjny producenta.

Image

Kto i gdzie może poruszać się hulajnogą elektryczną?

Hulajnogi elektryczne to bardzo uniwersalne pojazdy, które nie znają żadnych ograniczeń – może z nich korzystać każdy, bez względu na wiek czy umiejętności. W ofercie producentów, takich jak Frelin, znalazły się modele dostosowane do potrzeb dzieci i dorosłych. Warto jednak zaznaczyć, że polskie prawo dopuszcza poruszanie się na hulajnodze wyłącznie jednej osoby pełnoletniej lub jednego dziecka po 10. roku życia, jeśli posiada przy sobie kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Najmłodsi poniżej 10. roku życia mogą z kolei jeździć na hulajnodze wyłącznie pod opieką dorosłych. Ponadto, użytkownicy hulajnóg elektrycznych zobowiązani są do poruszania się po drogach dla rowerów, a w przypadku jej braku mogą korzystać z jezdni, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, hulajnoga może poruszać się po chodniku z zachowaniem szczególnej ostrożności i z prędkością nie większą niż 5 km/h.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa