Materace piankowe - dla kogo
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materacy piankowych. Każdy z nich charakteryzuje się określonymi właściwościami, które docenią osoby o różnych potrzebach. To największa rodzina materacy, w której każdy może znaleźć model spełniający jego wymagania.
Rodzaje materacy piankowych
Wkład materaca piankowego zbudowany jest z jednej lub kilku warstw pianek. Może to być pianka poliuretanowa, wysokoelastyczna, termoelastyczna lub lateksowa. Materace z pianki poliuretanowej to podstawowe, najtańsze modele, które oprócz niższej jakości surowca charakteryzują się też gorszym dopasowaniem do ciała i mniejszą odpornością na odkształcenia. Nowsza generacja materacy poliuretanowych to modele zbudowane z pianki wysokoelastycznej. Proces produkcji tej pianki jest zupełnie inny, w efekcie czego finalny produkt ma dużo lepsze właściwości. Materace wysokoelastyczne dopasowują się do naturalnych krzywizn ciała, a dobrej jakości produkt można poznać między innymi po długości gwarancji, która może wynosić nawet 10, czy 15 lat.
Materace do spania, których jedną z warstw stanowi pianka z pamięcią kształtu, to materace termoelastyczne. Wyróżniają się idealnym dopasowaniem do kształtu ciała. Pianka termoelastyczna reaguje na temperaturę i ciężar i tworzy coś na kształt odlewu, dając przyjemne uczucie otulenia. Wiele modeli z tej kategorii posiada certyfikat wyrobu medycznego, ze względu na dowiedzione prozdrowotne i ortopedyczne właściwości.
Niejeden sklep z materacami ma też w swojej ofercie materace z pianki lateksowej. Może być ona syntetyczna lub stanowić połączenie sztucznej pianki i naturalnego lateksu z mleczka kauczukowego. Oczywiście dobrej jakości materace zbudowane są z większej ilości naturalnego lateksu, ponieważ zapewnia on dużo lepszą sprężystość, elastyczność i trwałość pianki niż syntetyczny odpowiednik.
Właściwości materacy piankowych
Niezależnie od rodzaju pianki, materace z tej grupy charakteryzują się kilkoma wspólnymi cechami. Przede wszystkim jest to punktowa reakcja na nacisk i ciężar, dobra elastyczność, nieprzenoszenie drgań i anatomiczne podparcie ciała. Wiele modeli materacy piankowych jest dwustronna, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie twardości i rodzaju podparcia wedle własnych upodobań. To też dobry sposób, żeby przedłużyć żywotność materaca.
Oczywiście wymieniona cechy dotyczą materacy z pianek dobrej jakości. Tylko materiały o odpowiedniej gęstości, a więc wykonane z dobrego surowca, zapewnią odpowiednie dopasowanie do kształtu ciała i będą odporne na odkształcenia czy wykruszanie się.
Dla kogo materac piankowy może być dobrym wyborem?
Ze względu na szeroki wybór modeli, które mają zupełnie różne właściwości i zapewniają inne rodzaje podparcia, materace piankowe są odpowiedzią na potrzeby bardzo zróżnicowanej grupy użytkowników. Bez względu na wagę, wiek, wzrost i oczekiwania co do rodzaju podparcia z łatwością można znaleźć produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Materace piankowe polecane są m.in.:
- dla par, także tych o dużej różnicy wagi
- dla osób cięższych
- dla alergików
- dla nastolatków
- dla osób starszych
- dla aktywnych fizycznie
- dla cierpiących na problemy z kręgosłupem
- dla osób o wadze powyżej 100kg.
W przypadku doboru materaca warto pamiętać, by kierować się nie tylko wagą ciała, ale też tym, jaki rodzaj podparcia najbardziej odpowiada danej osobie. Jedni lepiej będą się czuć na sprężystych materacach lateksowych, dla innych z kolei najlepsze warunki do relaksu zapewni otulająca pianka termoelastyczna. Z kolei osoby szukające mocnego podparcia mogą wybrać modele wysokoelastyczne o podwyższonej twardości.
Warto przy tym upewnić się, że wybrany sklep z materacami posiada modele dobrej jakości - zakup materaca powinien być traktowany jako inwestycja na lata. I to inwestycja nie tylko w wygodę snu, ale też dobre samopoczucie w ciągu dnia i zdrowie kręgosłupa.