Jakie okna dachowe wybrać do kampera? Na co zwrócić uwagę?

Jakie okna dachowe wybrać do kampera? Na co zwrócić uwagę?

Jakie okna dachowe wybrać do kampera? Na co zwrócić uwagę?

Bez wątpienia komfortowa podróż kamperem jest bardzo ważna, aby czerpać z niej przyjemność. Na wygodę wpływają nie tylko rozkładane fotele czy ergonomiczna strefa sypialnianą bądź aneks kuchenny i strefa sanitariatu, ale również okna w kamperze. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się wyborem okna dachowego. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Zalety okna dachowego w kamperze

Zanim przejdziemy do przeanalizowania, jakie mamy możliwości wyboru, przyjrzyjmy się zaletom, jakie posiada mocne okno dachowe do kampera. Przede wszystkim dzięki budowie i wypukłej powierzchni gwarantuje, że woda swobodnie spływa. Oczywiście niezwykle istotne znaczenie ma to, że takie okno zapewnia skuteczną wentylację w czasie jazdy, wystarczy je uchylić. A jeśli jest niepogoda, a mimo wszystko w kamperze panuje skwar, to również jest dobre rozwiązanie, a mianowicie wentylator. Już nieco zdradziliśmy, czym różnią się okna dachowe do kampera. Warto zatem przyjrzeć się jeszcze innym walorom takiego rozwiązania. Otóż przede wszystkim w kamperze jest więcej światła, a co za tym idzie łatwiej jest funkcjonować wewnątrz kampera, przygotowywać posiłki, czytać gazety i książki. Bez wątpienia jest to niezbędny element dla wszystkich tych, którzy ze swojego kampera korzystają w parnym, ale i kapryśnym okresie letnim.

Poznaj parametry okien dachowych do kampera

Przede wszystkim do wyboru masz okna dachowe z wymuszoną cyrkulacją powietrza, czyli po prostu otwierane za pomocą rączki. Drugą opcją są okna dachowe do kampera z wentylatorem, który wspomagany jest termostatem utrzymującym stałą temperaturę. Oczywiście okna z wentylacją mechaniczną są droższe od modeli tradycyjnych. W obydwu stosuje się mocne szyby akrylowe, najczęściej podwójne, co gwarantuje dobrą izolację termiczną takiego okna. Możesz wybrać okna zapewniające pełne otwarcie, a także uchylenie, dzięki zastosowaniu rączki z dźwignią. Ponadto można zdecydować się na okno dachowe przezroczyste lub pełne. To drugie będzie służyło wyłącznie do wentylacji, a pierwsze zapewni więcej światła. Okna różnią się wielkością, a często także kolorem, choć trzeba przyznać, że dominują raczej modele białe.

W co warto doposażyć okna dachowe do kampera, jeśli dane elementy nie są dołączone do okna?

Poza widocznością przez okno dachowe ważny jest także komfort. Poza wentylatorem okno dachowe może być wyposażone w moskitierę, a także roletę harmonijkową bądź klasyczną albo panel filtrujący promienie słoneczne. Bez wątpienia moskitiera zapewnia komfort korzystania z uchylonego czy otwartego okna dachowego w ciągu dnia. Dzięki temu można zapewnić sobie więcej chłodu w przypadku modelu, który nie jest wyposażony w wentylator. Dodatkowym elementem mogą być także wspomniane już stabilizujące ramiona do okna. Dużą zaletą elementów zaciemniających jest nie tylko ochrona przed zbyt dużym nasłonecznieniem, ale również możliwość zapewnienia małym dzieciom czy drugiemu kierowcy komfortowej drzemki w ciągu dnia.

Czy adapter do okna dachowego to dobre rozwiązanie i bonus jak zamontować okno do kampera?

Montaż okna dachowego dla początkujących w caravaningu może być przerażający, wszak trzeba wyciąć otwór w dachu, by zamocować okno. Jednak przy odpowiednim wyposażeniu z tym zadaniem można poradzić sobie niemal śpiewająco. Wystarczy zaopatrzyć się we wiertarkę, wyrzynarkę do metalu, a także wyciskacz do kleju. Do opracowania ramy i przycięcia kantówek przyda się również wkrętarka i szlifierka. Przy wycinaniu wszystkie boki należy okleić taśmą malarską. Krawędzie trzeba wyrównać i najlepiej pomalować farbą antykorozyjną. Zamiast dodatkowej warstwy uszczelniacza można wykorzystać specjalny adapter do okna dachowego, który zapewnia szczelność konstrukcji i na pewno świetnie się sprawdza.

Mocne okno dachowe do kampera to absolutne must have gdy zaczynasz swoją przygodę z caravaningiem i adaptujesz pojazd do własnych potrzeb. Na pewno na tym elemencie nie można oszczędzać, wszak szczelność konstrukcji, a także komfort wszystkich pasażerów ma bardzo duże znaczenie. Żaden grad ani deszcz nie będzie Wam straszny, a zyskacie znaczne udogodnienie.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa