Jak przygotować samochód na dłuższy wyjazd z dzieckiem?

Jak przygotować samochód na dłuższy wyjazd z dzieckiem?

Jak przygotować samochód na dłuższy wyjazd z dzieckiem?

Chcąc podróżować z dzieckiem, należy pamiętać, że do 12. roku życia lub do momentu osiągnięcia wzrostu 150 cm musi ono jeździć w foteliku. Dalszy wyjazd wymaga jednak szczególnie starannego przygotowania. Należy bowiem zadbać nie tylko o wygodę i bezpieczeństwo dziecka, lecz także o stan pojazdu. Co zatem należy wiedzieć przed wyruszeniem w dłuższą trasę?

Odpowiednie dopasowanie fotelika i jego elementów

W pierwszej kolejności trzeba się upewnić, że posiadany fotelik samochodowy nie jest za mały. W tej kwestii najważniejsze są wymiary dziecka, a nie jego wiek. O tym, że fotelik nie jest już wystarczający łatwo można się przekonać, sprawdzając, czy waga dziecka nie przekroczyła maksymalnego udźwigu produktu. Ponadto, w przypadku modelu z kategorii wagowej 0+ wystarczy zwrócić uwagę, czy głowa niemowlaka nie wystaje ponad górną krawędź oparcia fotelika, a także czy wciąż możliwe jest ciasne zapięcie uprzęży bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o starsze dzieci, to linia ich oczu musi pozostawać poniżej górnej krawędzi oparcia fotelika. Nie oznacza to jednak, że gdy przestanie tak być, natychmiast trzeba wyposażyć dziecko w nowy model. Prawdopodobnie wystarczy wówczas zmienić wysokość zagłówka.

Przed podróżą należy się również upewnić, że wszystkie elementy fotelika są odpowiednio wyregulowane. Dotyczy to zarówno zagłówka, jak i oparcia. Niewłaściwe ustawienie tych komponentów wiąże się nie tylko z brakiem jakiejkolwiek ochrony dziecka w razie kolizji, lecz stanowi także dodatkowe zagrożenie dla jego zdrowia i życia.

Prawidłowy montaż fotelika

Najbezpieczniejsze miejsce na montaż fotelika to siedzenie tylnej kanapy auta. Aby produkt prawidłowo zamontować w pojeździe, najlepiej skorzystać z systemu ISOFIX. Niezbędne w tym celu jest wyposażenie fotelika w specjalne zaczepy, a auta – w uchwyty. Zdecydowanie ułatwia i usprawnia to proces montażu, a jednocześnie eliminuje ryzyko popełnienia błędów, które przez długi czas były jedną z głównych przyczyn wypadków śmiertelnych z udziałem dzieci. Co więcej dzieci w fotelikach z przedziału wagowego 0-13 kg można przewozić wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Zaleca się jednak taką opcję podróży do około 4. roku życia, to znaczy również podczas korzystania z modelu 9-18 kg. Więcej o prawidłowym montażu fotelików można przeczytać na stronie Boboking.pl

Poprawne zapięcie pasów

Pasów bezpieczeństwa pod żadnym pozorem nie wolno zapinać na odzieży wierzchniej, gdyż może się zdarzyć, że na skutek gwałtownego hamowania dziecko wyślizgnie się z siedziska. Wynika to z faktu, że nie są one wówczas odpowiednio naciągnięte. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy nie są poskręcane.

W przypadku zapinania starszego dziecka w modelach niewyposażonych w 5-punktową uprząż bezpieczeństwa lub z opcją jej demontażu (dotyczy to fotelików 0-36 kg, 9-36kg oraz 15-36 kg), trzeba pamiętać, by wykorzystać w tym celu odpowiednie prowadnice. Zapewnią one prawidłowe ułożenie 3-punktowego pasa samochodowego. Należy pamiętać, że pas barkowy musi przechodzić przez środek klatki piersiowej i opierać się na mostku, pas biodrowy natomiast w razie szarpnięcia nie może leżeć na brzuchu, gdyż może to doprowadzić do ucisku, a tym samym urazów narządów wewnętrznych.

Podróż na przednim siedzeniu

Zanim fotelik samochodowy zostanie zamontowany na przednim siedzeniu pojazdu, niezbędne jest wyłączenie poduszki powietrznej. Bez względu na to, czy dziecko będzie podróżować tyłem, czy przodem do kierunku jazdy, jej nagłe otwarcie może spowodować poważne urazy kręgosłupa i czaszki, wstrząs mózgu, a także połamanie nóg czy rąk.

Przygotowanie pojazdu

Przed podróżą w dalszą trasę każdy kierowca musi sprawdzić stan techniczny pojazdu i dokonać niezbędnych napraw jeśli to konieczne. Dzień przed wyruszeniem w trasę warto wywietrzyć samochód i wyjąć z niego wszelkiego rodzaju zapachy, by nie wywołały mdłości ani choroby lokomocyjnej u dziecka. Zaleca się również wymianę płynu do spryskiwaczy na bezzapachowy. Podróżując w słoneczny dzień, z pewnością przydatne okażą się rolety przeciwsłoneczne. Jeżeli dziecko będzie jechać na kanapie samochodowej tyłem do kierunku jazdy, dobrze wcześniej zamontować dodatkowe lusterko, które pozwoli kontrolować je w czasie drogi.

Wyjazd z dzieckiem to przyjemność, ale wiąże się z nim wiele obowiązków. Właściwe przygotowanie samochodu jest niezbędne, by zapewnić mu bezpieczną i komfortową podróż. Zadbanie o pojazd to jednak nie wszystko. Ważne jest również dokładne zaplanowanie trasy wraz z postojami, gdyż kierowca musi być podczas jazdy wypoczęty.

Dalsze informacje o fotelikach można znaleźć na stronie bloga dladziecka.eu.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa