Groty Mechowskie - niepowtarzalne jaskinie na Pomorzu
Groty Mechowskie to swoisty fenomen na turystycznej trasie Polski. Największym zaskoczeniem jest fakt, iż nie są one ulokowane w górach, ani przy nadmorskim urwisku, ale na nizinie. Znajdują się we wsi Mechowo niedaleko Pucka i będąc nad morzem, warto o nie zahaczyć.
Groty Mechowskie – krótka historia
Groty Mechowskie zbudowane są z piaskowca, stosunkowo miękkiego kamienia, który łatwo poddaje się obróbce wodnej. To właśnie pod wpływem erozji wodnej powstały żłobienia, stalaktyty i niewysokie groty. Wejście osłonięte jest kolumnami uformowanymi z piaskowca, a one same zasługują na osobną uwagę. Zanim wejdziemy do Grot, przyjrzyjmy się zewnętrznej części tej niezwykłej formacji skalnej.
Groty Mechowskie zostały odkryte stosunkowo późno, bo w 1818 roku, cieszą oczy turystów zaledwie 200 lat. Część z nich nie jest dostępna do zwiedzania, być może będzie to możliwe w przyszłości, gdy podziemne korytarze zostaną dostatecznie zabezpieczone przez zawałem. Grota (tak naprawdę istnieje jedna, ale o dwóch wejściach stąd zwyczajowa nazwa Groty Mechowskie) była wiele razy odkopywana i restaurowana, ostatni raz takie prace były wykonywane w 1981 roku. Wzmocniono wówczas sklepienie i odrestaurowano kolumny.
Groty Mechowskie zostały umieszczone w rejestrze obiektów chronionych prawnie jako unikalne pozostałości po okresie zlodowacenia. Są to jedyne takie jaskinie nie tylko na Pomorzu, ale też unikalne na skalę Niżu Europejskiego.
Groty Mechowskie – zwiedzanie
Zwiedzanie Grot Mechowskich jest bardzo przyjemne, aczkolwiek niedługie. Całą trasę można przejść w kilkanaście minut. To z jednej strony mało, z drugiej dużo – nie trzeba się spieszyć, można spokojnie podziwiać podziemny świat, który wygląda niczym żywcem wyjęty z bajki. Szczególnie dzieci chętnie odwiedzają Groty. Krótka wycieczka nie jest dla nich nużąca, a ciekawych miejsc, w których warto się zatrzymać, wbrew pozorom jest całkiem sporo.
Cena za wstęp jest w zasadzie symboliczna – osoby dorosłe płacą 3 zł, dzieci 2 zł. Parking jest bezpłatny. W ramach opłaty można przebywać w Grotach dowolną ilość czasu. Ograniczeniem jest godzina zakończenia zwiedzania, w sezonie letnim Groty są zamykane o 17.00.
Groty Mechowskie – jak dojechać
Groty Mechowskie znajdują się we wsi Mechowo, położonej na skraju Puszczy Darżlubskiej, na Kaszubach. Najłatwiej zlokalizować ją wiedząc, że znajduje się około 15 kilometrów od Wejherowa, tyle samo od Władysławowa i około 10 km od Pucka. Z każdej z tych miejscowości można dojechać do Mechowa samochodem lub komunikacją miejską. Jazda samochodem nie powinna zająć więcej niż kwadrans, w przypadku podróżowania autobusem trzeba liczyć się z nieco dłuższym czasem podróży – około 25 minut. Jedynie podróż z Władysławowa może być nieco dłuższa, bo najpierw trzeba dojechać pociągiem do Pucka. Podróż pociągiem trwa około 10 minut.
Chcesz zwiedzić Groty Mechowskie? To naprawdę proste! Znajdź nocleg nad morzem, na przykład w okolicach Pucka, Władysławowa, Trójmiasta lub Helu i wykorzystaj dzień z mniej słoneczną pogodą na wycieczkę po okolicy. To dobra propozycja także wówczas, gdy słońce odciśnie zbyt mocne ślady na skórze i potrzebny jest dzień przerwy od przebywania na plaży. Wycieczka do Grot Mechowskich to także sposób na pokazanie dzieciom, że można spędzać wakacje inaczej, niż tylko leżąc na plaży, opalając się i pływając.