Atrakcje w Pieninach - co warto zobaczyć?

Atrakcje w Pieninach - co warto zobaczyć?

Atrakcje w Pieninach - co warto zobaczyć?

Pieniny, to jedno z najpiękniejszych pasm górskich Karpat. Co roku spotkać tam można nie tylko miłośników górskich wędrówek, ale także wielbiciel niepowtarzalnej fauny i flory. Czym wyróżniają się Pieniny? Co wpływa na ich rosnącą popularność? Co warto zobaczyć w Szczawnicy i okolicach?

Pieniny - podstawowe informacje

Pieniny to jedno z pasm górskich znajdujących się w obrębie Karpat. Znajduje się ono częściowo na terenie południowej Małopolski i północnej Słowacji. Rozciągają się na długości ok. 35 km, jednocześnie granicząc z Gorcami i Beskidem Sądeckim. W 1932 na tym terenie utworzony pierwszy Polski Park Narodowy. Górski krajobraz podzielony jest przez rwący Dunajec. W wyniku czego wyodrębnia się trzy części Pienin:

  • Pieniny Spiskie - znajdują się pomiędzy Doliną Białki, a Niedzicą. Najwyższym szczytem jest Żar.
  • Małe Pieniny - między Szczawnicą a przełęczą Rozdziele. Na terenie tego fragmentu Pienin zlokalizowany jest najwyższy szczyt - Wysoka (1050 m n.p.m.).
  • Pieniny Właściwe - zwane również Centralnymi lub Środkowymi. Umiejscowione między Czorsztynem i Szczawnicą. W tej części gór znajduje się najchętniej odwiedzany szczyt - Trzy Korony (982 m n.p.m.).

Przez wiele stuleci, naukowcy spierali się o genezę nazwy Pieniny. Wielu z nich twierdziło, że jest to nawiązanie do pieniących wód Dunajca. Ostatecznie jednak badania wykazały, że nazwa ta pochodzi od ludności, która zamieszkiwała te tereny w V wieku.

Rosnąca popularność Pienin

Trzeba przyznać, że Bieszczady i Tatry stanowią jedne z najpopularniejszych górskich destynacji. O Pieninach wspomina się mniej, jednak nie oznacza to, że są one mniej interesujące. Właśnie ze względu na mniejszą liczbę turystów, można tam liczyć na ciszę i spokój podczas wędrówki. Co więcej trasy nawet na najwyższe szczyty jak Wysoka czy Trzy Korony są stosunkowo łatwe i krótkie. Dzięki czemu znacznie zmniejsza się niebezpieczeństwo związane z pogodą czy nagłą zmianą pogody. Warto jednak pamiętać, że mimo to należy odpowiednio się przygotować do takiej wyprawy. Wszelkie niezbędne informacje dotyczące wyposażenia, można odnaleźć na stronie goryaktywnie.pl. Szlaki są bardzo dobrze oznaczone, a przed każdym wejściem na daną trasę, odnaleźć można szczegółowe mapy. Pieniny, w porównaniu z innymi pasmami górskimi, są stosunkowo niskie. Mimo to, widoki z szczytów zapierają dech w piersiach. Wielu amatorów gór uważa, że Pieniny najpiękniejsze są jesienią. Warto również wspomnieć o unikalnej faunie i florze. To właśnie na terenie Pienińskiego Parku Narodowego odnaleźć można liczne odmiany storczyków czy też rzadki okaz motyla - niepylak apollo, który jest również jednym z symboli parku.

Atrakcje turystyczne w Pieninach

Pieniny obfitują w wiele tras, które zapierają dech w piersiach. Co więcej nie należą one do najbardziej skomplikowanych. Jakie trasy wybrać? Jedną z najpiękniejszych tras jest ta prowadząca na Wysoki Wierch z słowackiego Vel'kiego LipnÍka. Wyjście na Sokolicę o wschodzie słońca jest punktem obowiązkowym każdego amatora gór. Trzeba jednak zauważyć, że samo podejście jest dość strome i znacznie bardziej wymagające niż pozostałe trasy. Wielu znawców wśród najlepszych tras, wymienia wyjście na Wysoką z Schroniska PTTK Orlica, wzdłuż niebieskiego szlaku. Podczas pobytu w Pieninach, nie można pominąć Szczawnicy. Jest to uzdrowiskowe miasteczko, w którym znajduje się wiele miejsc idealnych do odpoczynku po pieszych, górskich wędrówkach. Zalicza się do nich:

  • Pijalnia Wód Mineralnych,
  • Schronisko pod Bereśnikiem,
  • Palenica,
  • Promenada nad Grajcarkiem,
  • Ścieżka rowerowa Droga Pienińska,
  • wieś Jaworki
  • Spływ Dunajcem.

Szczawnica stanowi niezapomnianą bazę wypoczynkową zarówno dla osób lubiących spędzać czas aktywnie, jak dla tych, którzy preferują spokojniejsze spędzanie czasu. Odwiedź Pieniny i przekonaj się o ich uroku!

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa