Kochany Kraków

Kochany Kraków

Kochany Kraków

Mieszkam w Krakowie od 10 lat i znam to miejsce jak własną kieszeń. Gdy po koniec liceum podjęłam decyzję o studiowaniu antropologii na Uniwersytecie Jagiellońskim czułam, że dokonuję przełomowego kroku. Kierowała mną chęć lepszego poznania miasta, które wcześniej znałam jedynie z rodzinnych opowieści oraz zainteresowanie nauką o człowieku. Niemałe znaczenie miał również fakt, że w Krakowie urodził się i wychował mój ukochany tata.

Dlaczego Kraków?

Przenosząc się tutaj z małego miasteczka na południowym krańcu polski, czułam się jak nowonarodzona. Na studiach poznałam wielu wspaniałych ludzi, a wraz z nimi cudowne miejsca. Z tamtego czasu pamiętam głównie klimatyczne kawiarenki (Nowa Prowincja, Cafe Magia, wiele wspaniałych miejsc na krakowskim Kazimierzu) i kameralne kina studyjne. Do tych ostatnich chodziliśmy regularnie, z fascynacją zagłębiając się w kinie Stanleya Kubricka, Jima Jarmuscha, czy w dokumentalnych filmach prezentowanych na KFFie. Z łezką w oku wspominam festiwal OFAFA z 2013 roku, Festiwal Muzyki Filmowej z 2016, czy każdą edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego. I ludzi, którzy tam byli.

Kraków to także miasto pięknych zabytków. Na Salwatorze jest wspaniały Klasztor sióstr norbertanek, a nieco bliżej Rynku Głównego Klasztor oo. Paulinów. Trudno oczywiście nie wspomnieć o monumentalnym Zamku Królewskim na Wawelu, który znajduje się zaraz obok bulwarów wiślanych i Wisły.

Projekt Kochany Kraków

Gdy zrozumiałam, że Kraków to miejsce, w którym pragnę się zestarzeć, postanowiłam przelać swoje uczucia na papier. Po kilku dniach wpadłam też na pomysł strony internetowej, w pełni poświęconej dawnej stolicy Polski. Chcę pisać o historii, zabytkach i aktualnościach z Krakowa i okolic. Wspólnym mianownikiem całości będzie kultura. Postanowiłam przy tym skorzystać z usługi, którą oferuje biuro tłumaczeń Kraków zwanej tłumaczenia przemysł, gdyż nie chcę, by moja strona internetowa dotarła jedynie do polskiego czytelnika. Korzystając z pomocy doświadczonych tłumaczy stworzę portal przyjazny obcokrajowcom. Tłumaczenia przemysł sprawią, że moja strona będzie dostępna zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Myślę, że to najlepsze rozwiązanie, tym bardziej, że do Krakowa co roku przyjeżdża coraz więcej turystów i imigrantów. Wielu z nich chce poznać naszą kulturę i historię – tym bardziej, że II wojna światowa rozsławiła Polskę na cały świat. Chcę im to ułatwić, wskazując miejsca w Krakowie, które warto odwiedzić i wspominając o faktach, które warto znać.

krakow2-min.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa