Nierozpoznani - Park Cytadela

Nierozpoznani - Park Cytadela

Nierozpoznani - Magdalena Abakanowicz

W samym sercu największego parku w Poznaniu znajduje się ciekawa instalacja artystyczna Nierozpoznani. Składająca się ze 112 bezgłowych figur rzeźba wzbudza zainteresowanie mieszkańców, jak i turystów zwiedzających ten park. Co w niej takiego szczególnego?

Park Cytadela to największy park mieszczący się na terytorium miasta Poznania. Liczący około 100 hektarów obszar zieleni założono w 1970 roku na terenie dawnego Fortu Winiary. To właśnie skrawek jego centralnej części zdecydowano oddać do użytku znanej na całej świecie polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz. Jej prace wystawiane są w ponad 120 placówkach sztuki współczesnej na całym świecie.

Praca Nierozpoznani składa ze 112 żeliwnych postaci bez głów, mierzących ponad dwa metry. Każdy z Nierozpoznanych został pozbawiony głowy i zmierza w innym kierunku. Istnieje wiele interpretacji samego dzieła - według niektórych Nierozpoznani traktują o fenomenie życia, poruszają najważniejsze dla człowieka kwestie związane z godnością, odwagą oraz przetrwaniem. Mają również opisywać dramatyczną obecność człowieka we współczesnych świecie. Każdy z nich mimo zbliżonego wyglądu jest inny, kroczy w innym kierunku.Przywołując słowa krytyka sztuki Danuty Wróblewskiej dla "Gazety Wyborczej", instalacja ta próbuje udzielić odpowiedzi na pytanie: ": Jaki jest człowiek w stanie czystym? Ale także: Skąd idziemy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jak i ku czemu zmieniamy historię? Jaki instynkt jest w człowieku naczelny?". Sama artystka zaś o swojej pracy powiedziała: "To moja najważniejsza realizacja. Jest dla mnie znakiem wciąż trwającej obawy, konfrontacją z ilością i z sobą samym".

Rzeczywiście ta praca może zostać uznana za najważniejszą w dorobku artystki. To pierwsza tak monumentalna instalacja znajdująca się w plenerze, którą zrealizowano w Polsce. Co więcej, Nierozpoznani zostali odsłonięciu w 2002 roku z okazji 750-lecia Miasta Poznania. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był był prof. Jarosław Maszewski, sponsorem zaś Fundacja 750-lecia Lokacji Miasta Poznania.

Nierozpoznani w Parku Cytadela

Nierozpoznani w Parku Cytadela

Warto wiedzieć więcej

1. Podobna instalacja składająca się ze 106 postaci powstała w 2006 roku w Parku Granta w Chicago.

2. Jedne z najpopularniejszych prac artystki to: Katarsis (Florencja), Negev (Jerozolima), Przestrzeń Smoka (Seul), Zastygłe (Hiroszima), Tłum z Brązu (Dallas) oraz Puellae (Waszyngton).

3. 11 kwietnia 2011 roku przy Nierozpoznanych umieszczono monumentalny, wyższy od postaci bez głów, czarny krzyż. Przyznała się do tego grupa anonimowych artystów The Krasnals, którzy oświadczyli, że ten happening miał być głosem artystów w kwestii "wojny o krzyż" toczącej się przed Pałacem Prezydenckim. Krzyż zdemontowano i usunięto jeszcze tego samego dnia.

4. 6 listopada 2014 roku nieznani sprawcy zniszczyli jedną ze 112 figur. Nierozpoznanemu wyrwano jedną nogę z podłoża, drugą zaś złamano. Naprawa sfinansowana przez miasto kosztowała kilka tysięcy złotych.

Źródło zdjęć: Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa